Görüş Bildir
Haberler
İngiltere'de 'Alkol Firmalarına Sponsorluk Yasağı' Çağrısı

İngiltere'de 'Alkol Firmalarına Sponsorluk Yasağı' Çağrısı

Fatih
26.12.2014 - 22:12
İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiltere'de doktor, hemşire ve sağlık sektörü çalışanlarının liderlik ettiği bir grup, alkol firmalarının spor kulüplerine ve spor müsabakalarına sponsor olmalarının yasaklanması çağrısında bulundu.

İngiliz The Guardian gazetesine mektup gönderen grup, sporun genç nesile sağlıklı ve pozitif bir yaşam tarzı aşılaması gerektiğini ifade etti. Grup, ülkenin bazı önemli spor kulüplerinin sigara reklamı almasının uygun görülmediği halde bu takımların alkol firmalarının sponsorluğunu kabul etmelerinin anlaşılabilir olmadığını kaydetti.

Spor ile alkolün bir arada gösterilmesinin izleyici kitlesi arasında yer alan çocuklar üzerinde yanlış bir algı oluşturduğunu savunan grup, araştırmaların alkol reklamlarının bireyleri genç yaşta içki tüketimine başlattığını, halihazırda içki içen bireylerin ise daha fazla alkol tüketmesine neden olduğunu ortaya çıkardığını aktardı.

İngiltere Premier Lig'de 11. sırada yer alan Everton, 2004 yılından bu yana Tayland bira firması Chang ile sponsorluğunu sürdürüyor. Liverpool ekibi, 16 milyon sterlin karşılığında sponsorluk anlaşmasını 3 yıl daha uzattı. İskoçya'nın önde gelen kulüplerinden Celtic'in de İrlandalı bira şirketi Magners ile sponsorluk anlaşması bulunuyor.

Fransa, 1991 yılında alkol firmalarının spor kulüplerine ve aktivitelerine sponsor olması yasakladı. Avrupa Ragbi Birliği'nin düzenlediği Heineken Cup'ın adı Fransa'daki yasak nedeniyle 'H Cup' olarak değiştiriliyor.

Maraton

Kaynak: http://www.maraton.com.tr/detay.asp?n...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın