Görüş Bildir
Haberler
İndirim Yapılmadı: Öğrencilerine Cinsel İstismardan Yargılanan Okul Müdürüne 79 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

İndirim Yapılmadı: Öğrencilerine Cinsel İstismardan Yargılanan Okul Müdürüne 79 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesince, Yargıtayın 'çocuğun cinsel istismarı' yönünden usulen bozma kararının ardından ikinci kez yargılanan sanık aynı cezaya mahkum edildi. Sanık A.Ş., 79 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İzmir'de yaşları 6 ile 11 arasında değişen öğrencilere cinsel içerikli film izlettiği ve istismarda bulunduğu için 79 yıl 6 ay hapse mahkum edilen ancak Yargıtay’ın usulen bozma kararının ardından yerel mahkemece ikinci kez yargılanan okul müdür vekili aynı cezaya çarptırıldı.

Yargıtay 14. Ceza Dairesinin 'çocuğun cinsel istismarı'ndan verilen 72 yıllık cezayı usul yönünden bozması sonrası sadece bu suçtan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen duruşmaya sanık A.Ş, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada taraf avukatları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan ve dernek avukatları hazır bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Sanık A.Ş. suçsuz olduğunu öne sürerek beraatini talep etti. Müşteki avukatları, sanık tarafından husumet algısı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, en üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.

Sanık avukatı ise mağdur beyanlarının somut olmadığını ve birbirlerini doğrulamadığını savundu.

Cezada indirim yapılmadı

Cezada indirim yapılmadı

Mahkeme heyeti, sanığın 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan cezalandırılmasına, okulda müdür vekili olması, eylemi farklı zamanlarda birden fazla gerçekleştirmesi nedeniyle cezasında artırım yaparak 72 yıl hapse çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanığın dosyaya ve eyleme yansıyan olumsuz sosyal ilişkileri, fiilden sonra ve yargılama sürecinde pişmanlık göstermeyen davranışları nedeniyle cezasında indirim yapılmamasına hükmedildi.

Mahkemenin 'çocuğun cinsel istismarı' yönünden hükmettiği 72 yıllık cezayı koruması ve daha önce temyiz aşamasında onananlarla sanığa verilen 79 yıl 6 aylık ceza yinelenmiş oldu.

Dava süreci nasıl ilerledi?

Dava süreci nasıl ilerledi?

Menderes ilçesinde 17 Mayıs 2014'te jandarmaya telefonla ulaşan kişi, öğretmenlik ve vekil müdürlük yapan A.Ş'nin, bazı öğrencilerine cinsel içerikli film izlettiğini ve çocuklara karşı cinsel istismar suçunu işlediğini kaydetti. Yürütülen soruşturma kapsamında yaşları 6 ile 11 arasında değişen öğrencilerin psikolog eşliğinde ifadeleri alınmıştı. İlçede 20 yıldır öğretmenlik yaptığı belirtilen A.Ş, tutuklanmış ve 102 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Yargılama sürecinde tahliye edilen sanık, yeniden tutuklanmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Temmuz 2017'de sanığa 'cinsel istismar', 'sarkıntılık' ve 'müstehcenlik' suçlarından 79 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. İstinaf incelemesinde karar hukuka uygun bulunmuş, Yargıtay 14. Ceza Dairesi ise 'çocuğun cinsel istismarı' yönünden verilen kararı usulden bozmuştu.

Sanığa bir mağdura karşı 'sarkıntılık' ve birden fazla mağdura yönelik 'müstehcenlik' suçlarından verilen 7 yıl 6 aylık ceza kesinleşmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın