Seyyar Kebap Arabası Karşılığında İncirlik Üssü'ndeki ABD'li Askerlere Evlatlık Verilen Kardeşlerin Çarpıcı Hikâyesi

 > 
141PAYLAŞIM

Adana’da yaşayan ve İncirlik Üssü’nde görevli ABD'li askerlere evlatlık verilen iki kız kardeş yıllar sonra birbirlerini buldu ve sonrasında birlikte hareket ederek biyolojik ailelerine kavuştu. İki kardeşin "seyyar kebap arabası karşılığında" evlatlık verildiği ortaya çıktı. Olayın gündeme gelmesinin ardından, o yıllarda pek çok bebeğin "bakkaldan alışveriş yapar gibi" evlatlık verildiği öne sürülüyor...

25 yaşındaki Seçil 7 yaşındayken, kardeşi 24 yaşındaki Hatice ise 3 yaşındayken aileleri tarafından İncirlik Hava Üssü’ndeki 39’uncu Kanat Komutanlığı’nda görevli 2 ABD’li subaya evlatlık verildi.

Hatice'nin ismi Michelle, Seçil’in ise Britanny oldu...

DHA'da yer alan habere göre, Hatice’nin ismi Michelle Salery, Seçil’in ise Britanny Louisse Quillen olarak değiştirildi. 

Kendilerine evlatlık alındıklarının açıklanmasının ardından önce birbirini bulan kardeşler, Türkiye’deki ailelerine ulaşmak için kolları sıvadı.

Hatice ve Seçil, katıldıkları bir televizyon programında Türkiye’deki kardeşleri ve annesiyle bir araya geldi.

Televizyon kanalında yayınlanan görüntüler üzerine Adana Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında 2 kardeş, ifade vermek için Adana’ya geldi. Emniyet Müdürlüğü’nde bildikleri ve yaşadıklarını anlatan Hatice ve Seçil, işlemlerinin ardından İstanbul’a döndü.

İki kız kardeş televizyon programında anneleri Şükran Berberoğlu’yla ilk kez karşı karşıya geldi: 'Kocam seyyar kasap arabası karşılığı verdi'

Anne kızı Hatice’yi (Michelle) nasıl evlatlık verdiğini şöyle anlattı: 

"Benim Hatice’yi evlatlık vermek hiç aklımda yoktu. Komşumuzun kızı Elife Kumak’ın (avukat) yanında çalışıyordu. Bir gün bize geldi, ‘Şükran abla Hatice’yi gel evlatlık verelim sefil olmasınlar’ dedi. Ben ‘Veremem’ dedim. Ama ertesi gün yanında avukat Elife’yle beraber bizim eve geldi. Ben gene ‘Hayır’ deyince eşime söylediler. Eşim de bir seyyar kebap arabası karşılığında Hatice’yi verdi. Birkaç yıl sonra da Seçil’i (Britanny) almak için eve geldiler. Ben vermeyecektim onu. Seçil çok güzel bir bebekti. En sonunda kızım aldı beni İstanbul’a getirdi. Daha sonra Seçil’i bir daha göremedim. Avukat Elife çok para aldı çocuklarımın üzerinden"

ABD’de hasta bakıcılığı yapan Michelle Salery, yani Hatice Berberoğlu 3 yaşındayken evlatlık verilmiş.

Ailesi çok fakir olduğu için üste görevli ABD’li bir yüzbaşına verildiğini öğrendiğinde gerçek ailesini bulmak istemiş. Genç kadın, “Ailem bana evlatlık olduğumu söylediğinde çok üzgündüm. Her zaman ailemi bulmak istiyordum. Gerçek evimde olmak istiyordum, ailemle bir arada olmak istiyordum. Şu an onları buldum ve onlarla bağlantıda olmak çok güzel. Hepimiz birbirimize benziyor ve aynıyız. İngilizce konuşuyorum ama Türk’üm. Adana veya başka neredeyse diğer 2 erkek kardeşimizi arıyoruz” dedi.

İki genç kızın hikâyesi ardından, İncirlik Üssü’nde görev yapan askerlere para karşılığı satılan çocuklar gündemde: 'İncirlik’e satılan çok çocuk var'

ABD’li askerlerin bakkaldan alışveriş yapar gibi çocukları para karşılığı ailelerden istediği iddia edildi. 

Özellikle yoksul ailelerin çocuklarını satın aldıkları belirlenen ABD’li askerlerin, 1980-90’lı yıllarda Türkiye’den çok sayıda Türk çocuğunu ABD’ye götürdüğü ve hatta bazı ailelerin çocuklarıyla hala görüştüğü öne sürüldü.

'Bakkaldan alışveriş yapar gibi çocuk istiyorlardı'

Sabah'tan Murat Karaman'ın haberine göre, 40 yıldır İncirlik'te yaşadığını söyleyen Mahmut Açar, "ABD'li askerlerin Türk çocuklarını satın almaları doğrudur. ABD'lilere evlatlık veren çok aile var. Bir tanıdığım hem kızını, hem de oğlunu ABD'lilere verdi. Bir süre önce de öldü. Sanki bakkalda alış veriş yapar gibi çocukları para karşılığında ailelerden istiyorlardı" diye konuştu.

Geçtiğimiz ay Adana'da bir başka bebek skandalı ortaya çıkmıştı 👇

Esra Erol'un Programında Ortaya Çıkmıştı! Hastanenin 'Öldü' Dediği Onlarca Bebeğin Başka Ailelere Verildiği İddia Ediliyor - onedio.com
Esra Erol'un Programında Ortaya Çıkmıştı! Hastanenin 'Öldü' Dediği Onlarca Bebeğin Başka Ailelere Verildiği İddia Ediliyor - onedio.com

Suçlanan avukat Kumak: 'Yargıya konuşacağım'

Adana'daki bazı çocukları ABD'li askerlere satmaya aracılık ettiği ileri sürülen Avukat Elife Kumak, hakkındaki iddialara ilişkin yargıya başvuracağını belirterek, "Onlar sürekli konuşuyorlar ama ben hiçbir zaman konuşmayacağım. Sadece yargıya konuşacağım" dedi.

15 kardeş olduklarını ve 2 erkek kardeşlerinin de evlatlık verildiği öğrenen kız kardeşler, şimdi onları arıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir