Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İmkânsızlıklar Nedeniyle Tatile Gidemeyen Çocukların Gülümseten Hikâyesi ve El Yapımı 'Aquapark'

 > 
622PAYLAŞIM

Denizli'nin Çal ilçesinde yaşayan ve imkânsızlıklar nedeniyle tatile gidemeyen bir grup çocuk, mahallelerinde kullanılmayan süs havuzunu temizledi ve aralarında topladıkları parayla yüzme havuzuna çevirdi. Okul bahçesindeki eski kaydırak da sökülüp, havuzun kenarına yerleştirildi. Kendi deyimleriyle bir "Aquapark"ları oldu. 

Çal'ın Alfaklar Mahallesi'nde yaşayan ve sıcaktan bunalan çocuklar serinlemek için ilginç bir yol buldu.

Muhtar ve ailelerinden izin alan çocuklar, mahallerindeki, geçmiş yıllarda fiziki yetersizliği nedeniyle kapatılan eski ilkokul binasının bahçesinde bulunan ve zamanla içi toprak dolan süs havuzunu kendi imkânları ile yüzme havuzuna çevirdi.

Önce ellerine kazma ve kürekleri alarak 2 gün boyunca havuzdaki toprağı boşaltan çocuklar, ardından da içine sermek için naylon branda almak için aralarında para topladı.

Ancak, mahalledeki 20 çocuktan toplam 60 lira para çıktı. Bu para naylon branda almaya yetmeyince, yardımlarına mahallenin bakkalı Özgün Gökçe yetişti. 

Gökçe'nin de maddi desteği ile ihtiyaç duyulan naylon örtü alınarak, havuza serildi. 

Okul bahçesindeki eski kaydırak da sökülüp, havuzun kenarına yerleştirildi. 

Ailelerinin de yardımıyla havuz temizlenip, suyla dolduruldu.

9 yaşındaki Mehmet Bozkurt, imece usulü ile sıcak havalarda yüzüp, serinlemek için havuz yaptıklarını söyledi ve ekledi: "Ele ele verince yapılmayacak bir şey yok. Bakkal amca da bize yardımcı oldu, teşekkür ediyoruz"

Muzaffer Canalman (14) ise yaptıkları havuzun "Aquaparkı" aratmadığını vurguladı ve şöyle devam etti:

"Başka bir havuza gitmeye gerek kalmadı. Aqupark'ı adeta ayağımıza getirdik. Şimdi de keyfini yaşıyoruz."

"Havuz fikri tamamen çocuklardan çıktı, büyük emek verdiler"

Bakkal Özgün Gökçe, çocukların yüzlerindeki sevincin her şeye değdiğini belirtip, "Havuz fikri tamamen çocuklardan çıktı. büyük emek verdiler. Buradaki çocuklar maddi imkansızlıklar nedeniyle ya da aileleri tarla işinde çalıştıkları için bir yere gidemiyorlar. Bu havuz onlar için büyük keyif oldu. Biz de bir katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize" diye konuştu.

Havuz 3 günde bir Çal İtfaiyesi tarafından boşaltılıp temizleniyor, suyu ise köylüler tarafından dolduruluyor.

Evet, küçük Mehmet'in dediği gibi el ele verildiğinde yapılmayacak şey yok. Kısıtlı imkânlara rağmen bir yolunu bulan bu güzel çocukların hep gülmesini diliyoruz 🙏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir