İlişki Danışmanlarının Çiftler Üzerinde Tespit Ettiği Kırmızı Alarm Niteliğindeki Davranışlar

26PAYLAŞIM

Bir hayatı paylaşmanın kolay olmasını bekleyemezdik zaten.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/victoriavouloum...

1. "Bir kişi, partnerine duygusal ve finansal anlamda bağlı bir şekilde hobi edinmeden veya arkadaşlarıyla zaman geçirmeden günlerini geçiriyorsa büyük bir kırmızı alarm olabilir.

Genellikle bir arkadaş bulmalarını, topluluğa karışmalarını, bir iş bulmalarını veya gönüllü olarak bir şeyler yapmasını sağlamaya çalışıyorum. Onlara eşlerinin dışında kendilerine değer vermeleri gerektiğini gösteriyorum."

2. "Bir partner birlikteliklerine devam etmek için terapiye gelirken diğeri ilişkilerini sürdürüp sürdüremeyeceklerini görmek istediğinde..."

3. "Aşırı kontrolcü eşlerin büyük bir kırmızı alarm olduğunu söyleyebilirim. Bir keresinde belli poz vermesini istediği için o şekilde fotoğraf atan bir çift görmüştüm."

4. "Kısasa kısas olan ilişkileri çok tehlikeli buluyorum. Biri aldatıyorsa diğerine de aldatma hakkı doğuyor veya biri gece dışarı çıkıyorsa diğeri de çıkıyor...

Ne kadar olumlu bir durummuş gibi görünse de zaman geçtikçe iki tarafı da yıpratıyor."

5. "Partnerinin temel kişiliğini değiştirmeye çalışan çiftler tehlikeli bir ilişkinin içinde oluyor...

Değişim ihtiyacının nereden geldiğini temel alıyoruz ve sorunu olan kişi ilişkilerinin bozulup bozulmadığını değerlendiriyor. Karşılıklı kabul ve hoşgörü üzerinde duruyoruz. Çiftlerimin de kendi başlarına bireysel terapi görmelerini tavsiye ediyorum."

6. "Çiftin çocukları bir yük olarak gördüğü ve sağlıksız bir ilişki içinde kalarak çocukları iyi hale getireceğine inanmaları sağlıksız bir duruma sebep oluyor...

Çocuklar düşündüğünüzden daha zekidir ve eğer ebeveynleri birbirlerini sevmiyorsa bunu anlarlar. Çocuklar gerçekten çiftler için öncelikse ya ilişkiyi düzeltmeyi öğrenmeleri ya da bitirmeleri gerekiyor."

7. "Terapiye, kendilerinin haklı olduklarına ve partnerlerinin haksız olduğuna ikna etmeleri gerektiği fikriyle yaklaşan insanlar...

Bu durum bir ebeveyne veya bir patrona şikayet ediyorlarmış gibi oluyor."

8. "Yeni bir çiftle çalışırken gördüğüm en büyük tehlike işaretlerinden biri, iyiyi tamamen unuttukları zamandır...

İnsanlar içeri girdiğinde uzun zamandır mutsuz olduklarını ya da birbirlerinden hoşlanmadıklarını paylaşıyorlar ve umutsuz hissediyorlar. Terapinin işe yaraması için mutlu olmanıza gerek yok ancak güzel zamanları hatırlayamaya çalışmalısınız."

9. "İlişkide bir taraf partnerini küçümsemeye başladığında ilişkilerinin bittiğini düşünüyorum."

10. "Partnerin sınırlarını tekrar tekrar ihlal etmek büyük bir kırmızı alarmdır.

Sınırlarınızı, bunları nasıl belirleyeceğinizi ve koruyacağınızı bilmek kendi kişisel sağlığınız için çok önemlidir. Ayrıca, başkalarının sınırlarına nasıl saygı duyulacağını öğrenmeniz gerekir. Eğer rutininizle dalga geçiliyor ve alay ediyorlarsa muhtemelen aynı değerlere sahip değilsiniz."

11. "Birbirinden bağımsızlık, ilişkinin kötüye gittiği konusundaki bir numaralı işaretim...

Bir çiftin, diğerinin bilgisi olmadan araba kredisi başvurusu yapması veya diğerine danışmadan kişisel seyahatler planlaması gibi durumlar fazlasıyla tehlikeli."

12. "Bir tarafın, partnerinin sevmediği bir arkadaşı varsa ilişkide gerginliğe neden olur. Bu kişiyle bir aldatma söz konusu olmak zorunda değildir."

13. "Kendinizi bağırarak 'Sana bağırmıyorum' derken buluyorsanız büyük iletişim probleminiz olduğunu söyleyebilirim."

14. "İlişki başladıktan birkaç ay sonra sık ve şiddetli çatışmalar yaşanıyorsa büyük bir problem var demektir...

Bu noktada ya çatışmalar sonsuza dek sürüyor ya da ilişkileri sonlanıyor."

15. "Sürekli ve gereksiz yükselişler ilişkileri yıpratıyor. 'Buna ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum' ya da 'Beni gerçekten sevmiyorsun' gibi cümleler tehlike yaratıyor...

Bunu sorumluluktan kaçınmak için kullanan kişi terapiye geldiğinde 'Onu buraya sürüklemek zorunda kaldım' ya da 'Benden ayrılmaya çalışıyor.' gibi cümleler söylüyor. Yaptıkları şey, olayı olduğundan daha büyük bir soruna dönüştürerek konu hakkında konuşmaktan kaçınmak, böylece diğer kişinin endişeleriyle uğraşmak yerine duygularına cevap vermesini sağlamaktır."

16. "Aldatan bir partnerin sevgilisiyle temas halinde olması ve bu konuda yalan söylemesi konusunda toparlanan bir ilişkiye denk gelmedim."

17. "Deneyimlerime göre, güçlü ve sağlıklı ilişkiler iki çok önemli nitelik üzerine inşa edilmiştir: Güven ve saygı...

Sevgi bu niteliklere dahil değildir çünkü aşk güçlü veya sağlıklı bir ilişkinin belirleyicisi değildir. Birbirini seven insanlar arasında başarısız ilişki yaşamak mümkündür. Birini sevmek, bir kişiyle birlikte olmanın tek nedeni değildir. Saygı ve güven olmayan çoğu ilişki, mücadele etmeye veya başarısız olmaya mahkumdur. Birlikte çalıştığım çiftler için her zaman güven ve saygının var olup olmadığını değerlendiririm. Sonra, bu nitelikleri geliştirmenin mümkün olup olmadığını görmek için hedefler oluştururum."

18. "İlişkinin bozulmasındaki sorumluluğunu üstlenmek yerine karşı tarafı suçlayanlarda benlik eksikliği ve zayıf iletişim becerileri olduğunu düşünüyorum...

Yıpranmış bir ilişkiyi onarmaya çalışırken iletişim çok önemlidir çünkü saygılı bir iletişim olmadan ilişkiyi kurtarma süreci başlayamaz. Çatışmayı giderme sürecinde, her iki taraf da iletişim kuracakları şartları kabul eder. Her iki taraf da diğerinin eylemlerinin nasıl hissettirdiğini paylaşma şansı yakalar."

19. "Geçerli bir sebep olmadan birlikte uyumayan eşler... İş sorunları veya tıbbi nedenlerden dolayı olmadıkça birlikte uyumak istememeleri büyük bir sorun...

Hem cinsel hem de duygusal yakınlık eksikliği, ikisinin birbirinden uzaklaşmasına neden olur."

20. "Çiftler cinsel geçmişleri konusunda birbirlerine karşı dürüst olmadığında... Partnerinizin ne düşüneceğinden korkuyorsanız, kendinize şimdi mi yoksa daha sonra mı bu konuyla uğraşmak istediğinizi sorun."

21. "İnsanlar bir sorunda nadiren aynı duruşa sahip olurlar ancak genellikle çok benzer temel değerlere sahiptirler...

Ebeveynler çocuklarına nasıl ebeveynlik yapacakları konusunda hemfikir olmasa da, çocuklarına değer vermenin ve onların başarılı olmasını istemenin temel değeri genellikle aynıdır. Farklı ideallere sahip iki ebeveyn, aynı sorun alanı içinde olduklarını belirleyerek kendilerini bir düşman yerine çift olarak görebilirler."

22. "Ailelerine karşı kaba olan ve sürekli bağıran kişilerin ilişkilerinde başarısız olduklarını deneyimledim."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Erkeklerin Evlerine Gelen Kadın Konuğu Memnun Etmeleri İçin Yapmaları Gereken 13 Şey - onedio.com
Erkeklerin Evlerine Gelen Kadın Konuğu Memnun Etmeleri İçin Yapmaları Gereken 13 Şey - onedio.com
Millette Ne Fetişler Var! İleri Yaştaki İnsanlar ile Cinsel Birliktelik Yaşama İsteği: Gerontofili - onedio.com
Millette Ne Fetişler Var! İleri Yaştaki İnsanlar ile Cinsel Birliktelik Yaşama İsteği: Gerontofili - onedio.com
"Kesin Benden Hoşlanıyor" Demeden Önce Kadınların Yeşil Işık Yaktığı Anlamına Gelmeyen 12 Hareket - onedio.com
"Kesin Benden Hoşlanıyor" Demeden Önce Kadınların Yeşil Işık Yaktığı Anlamına Gelmeyen 12 Hareket - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir