Görüş Bildir
Haberler
İlber Ortaylı'nın Gençlere Mesajı: 'Türkiye’de Kalıp İşleri Düzeltmeye Katkıda Bulunun'

İlber Ortaylı'nın Gençlere Mesajı: 'Türkiye’de Kalıp İşleri Düzeltmeye Katkıda Bulunun'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, gençlere yönelik mesajında 'Dışarıya göçmeyin. Vatanınızda kalın, Türkiye’de kalıp işleri düzeltmeye katkıda bulunun' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gazeteci Murat Yetkin'e açıklamalarda bulundu. 

Yetkin, İlber Ortaylı ile yaptıkları görüşmeyi şöyle özetledi:

"Milli bayram karşıtlığının karşısındayım"

"Milli bayram karşıtlığının karşısındayım"

Programın başında İlber Hoca’nın bayramını kutlayınca şöyle bir gözlemini aktardı. İnsanların sokaklarda birbirlerinin ulusal bayramlarını da kutladığı tek şehir olarak İzmir kalmıştı. Bu belki de İzmir’in işgalden en çok çeken şehir olmasındandı. Bu yüzden İzmir’i, İzmirlileri özellikle sevdiğini söyledi.

Son dönemde, özellikle AK Parti iktidarlarının ilerleyen yıllarında ulusal bayramların kutlanmasının ikinci plana atılmasından da söz ettik. Ortaylı “ihmal” sözcüğüyle tanımladı. “Milli bayram karşıtlığının karşısındayım” dedi, ulusal bayramlara karşı ihmalkâr tutumu “protesto ettiğini” söyledi.

19 Mayıs, “çıkışın” bayramıydı, 23 Nisan Meclis’in kuruluşunun, 30 Ağustosordu bayramıdır” dedi, zaferin ve 29 Ekim Cumhuriyetin, “kuruluşun”. Dünyanın her ülkesinde bu önemde günler bayram sayılı ve kutlanırdı.

“Bu bayramlar kutlanacak, kutlanması lazım” mesajı sadece gençlere değil, ama özellikle gençlere yönelikti. “Törenler yapılacak” dedi, törenler daha cazip hale getirilmeliydi ama yapılmalıydı.

Cumhuriyet değerlerinden, söz ettik. Laiklik, kadın ve erkeğin hukuk önünde eşitliği, parlamenter sistem, reformlar… Medeni Kanun’un önemi üzerinde özellikle durdu; asıl meselenin o olduğundan ama artık bundan geri dönülemeyeceğini vurguladı. Cumhuriyeti “90 yıllık reklam arası gibi” görenlerin yanıldığını, geriye dönüşün olamayacağını söyledi. Harf reformu üzerinde durdu. Arap harflerinden Latin harflerine geçişi hâlâ sindiremeyenlerin “Eski metinleri okuyamıyoruz” yakınmasını eleştirdi. “Eskiler de eskileri okuyamıyordu” sözlerini özellikle not ettim.

"Kasabalı zihniyet, Türkiye’nin yolunu aydınlatamaz"

"Kasabalı zihniyet, Türkiye’nin yolunu aydınlatamaz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ortaylı, günümüzde ülkeye verilen en büyük zararlardan birisinin, hatta çevreye verilen en büyük zararın da “köylülüğün yok edilmesi” olduğunu söyledi. Böylelikle tarımın, tarımsal üretimin ve hayvancılığın zarar gördüğünden, şehirlere hızlı göçün ise şehirleşme ve şehir kültürünün değil “kasaba zihniyetinin”, bir kasabalı kültürün egemenliğini getirdiğini söyledi.“Kasabalı zihniyet, Türkiye’nin yolunu aydınlatamaz” dedi.

İlber Hoca, “yeni nesile”, geçlere çok güveniyor. Çoğu aydının aksine, bu konuda iyimserlik içinde.

Ancak gençlere önemli bir öğüdü de var.

“Dışarıya göçmeyin”, diyor. Türkiye’deki zorluklarda yılıp ABD’ye Avrupa’ya gidenlerin çoğunun aradığını bulamadıkları dışında, başka bir boyutu vurgulayarak söylüyor bunu.

“Vatanınızda kalın, Türkiye’de kalıp işleri düzeltmeye katkıda bulunun” diyor. Sanırım bu 19 Mayıs gününde gençlere, özellikle eğitimli gençlere verilecek en önemli öğüt, bu ülkede kalıp “işlerin düzelmesine katkıda bulunmak” öğüdü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
193
87
33
23
13
9
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barış EL

Yoo, niye duralım. Bana burada bir hak verilmezse, çok büyük bilim projeleri olan kişileri reddedip saçma sapan projelere destek verirseler, bekle durur genç... Devamını Gör

Ercan

Sen de bir çeşit yobazsın. Profiline Atatürk koymuşsun ama düşüncelerini hiç anlayamamışsın. İslamcıyım deyip islamı anlayamayan dümbüklerden çok da bir fark... Devamını Gör

ersaglamnihat

Seni severim hocam ama kalanı siksinler :)

ItsTook20Min

Hocam bunu bize değil kendi nesline anlatıcaktın zamanında.