İlber Ortaylı'dan Kütüphane Bağışı Açıklaması: 'Library of Congress’e Kitap Verecek Halim Olmadığına Göre...'

 > -

Kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne bağışladığı için eleştirilen Prof. Dr. İlber Ortaylı, bugün Hürriyet'teki köşe yazısında iddialara 'ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına göre tüm halkımızın yararlanacağı Cumhurbaşkanlığı Merkez Kütüphanesi’nin İstanbul şubesine karşılık beklemeden, yurtdışından taşıdığım, 50 yıldır biriktirdiğim, birçoğu nadir kitapları bağışladım' cümleleriyle yanıt verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, geçtiğimiz günlerde İlber Ortaylı'nın bakanlık danışmanı olduğunu duyurmuştu 👇

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Oldu - onedio.com
Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Oldu - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ortaylı, kişisel kütüphanesini bağışladığını açıklamıştı

Ortaylı, yaptığı bağış ile ilgili eleştirilere bugünkü yazısında, "Cumhurbaşkanlığı'nın yeni kurulan Merkez Kütüphanesi’ne kitaplarımı bağışlamam anlayamadığım, daha doğrusu tasvip edemeyeceğim tepkilere neden oluyor." ifadeleri ile yanıt verdi

Hürriyet'teki köşe yazısında üniversite kütüphanelerinin iyi bir durumda olmadığını belirten İlber Ortaylı, "Birçok üniversitedeki kitap şahsi kütüphanelerle bile yarışacak durumda değil. Koruma tedbirlerinin çok iyi olmadığını Galatasaray Üniversitesi’nin lütfuyla meydana getirdiğim hukuk tarihi kitaplığının akıbeti gösteriyor. 5 bin 500 kitaptan oluşan koleksiyondan bir yangın sonrası hiçbir şey kalmamıştı." cümlelerini kullandı.

"Benim yaşıma gelmiş bir insanın geniş bir kitaplığı halen elinde tutması son derece uygunsuzdur. Ne kadar yaşayacağıma dair senedim yok."

İlerlemiş yaşından ötürü kitaplığını elinde tutmasının uygunsuz olduğunu belirten Ortaylı, "Bazı iyi kütüphaneler ise artık kitap kabul edemiyor. Kapasiteleri dolmuş durumda. Bizzat bağış için müracaat ettiğim özel kitaplığın yetkilileri, “Önce evinize gelip kitaplarınıza bakalım” gibi gülünç bir mazeret ileri sürdüler." ifadesini kullandı.

"ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına göre..."

İlber Ortaylı, yazısının "Devletle paylaşmaya devam" başlığı attığı son kısmında "ABD’deki Library of Congress’e kitap verecek halim olmadığına göre tüm halkımızın yararlanacağı Cumhurbaşkanlığı Merkez Kütüphanesi’nin İstanbul şubesine hiçbir karşılık beklemeden, yurtdışından bavul bavul taşıdığım, 50 yıldır biriktirdiğim, birçoğu nadir olan kitapları bağışladım.

Bir ilavede daha bulunayım, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ilk olarak 1977-1979 yılları arasında Ahmet Taner Kışlalı’ya danışmanlık yaptım. Memuriyet ve maaş söz konusu değil, devletle her zaman bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim." ifadeleri ile eleştirilere cevap verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir