Görüş Bildir
Haberler
İlaç Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geliyor

İlaç Fiyatlarına Yüzde 20 Zam Geliyor

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle, ilaç fiyatlandırılmasında kullanılacak euro kurunun bu yıl 2020 seviyesinin yüzde 20'sini aşamayacağı belirtildi. Eczacılar söz konusu kararın kan ürünleri hariç ilaçlara yüzde 20 zam uygulanması anlamına geldiğini ifade etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, ilaca yüzde 20 oranında zam yapılacağı anlamına gelen 'Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar' Resmi Gazete'de yayınlandı.

Düzenlemeyle söz konusu karara eklenen maddede, 'Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri, 2021 yılı için bir önceki dönemde uygulanan 1 Euro değerinin yüzde 20 fazlasını geçemez. Bu kararın yayımı tarihinde Fiyat Değerlendirme Komisyonu toplanır ve Euro değerini ilan eder' denildi. İlaç sektörü temsilcileri söz konusu düzenlemenin komisyon kararının yayındığı gün geçerli olmak üzere fiyatlara yüzde 20 zam yapılacağına işaret ettiğini belirtti.

2019 yılında yapılan değişiklikle ilaç fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınan kur değişiminde, Euro'nun yüzde 70'i yerine yüzde 60'ı baz alınmaya başlanmıştı.

"Sabit Euro/TL kuru 4,57'ye çıkmış olacak"

"Sabit Euro/TL kuru 4,57'ye çıkmış olacak"

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı, 2020 yıl sonu itibariyle kur değişikliği bir önceki yıla göre yüzde 26,5 hesaplanmasına karşın, bakanlık ile ilaç sektörü arasındaki görüşmelerde yüzde 20 fiyat artışına karar verildiğini ifade etti.

Ercanlı, 2020'de tıbbi ürünler için 3,81'lik Euro kur sabitlemesi dikkate alındığında yüzde 20 artışla 4,57'ye çıkmış olacağını ancak güncel kur dikkate alındığında yüzde 50'ye yakın artışa karşın, sonuçta sektör ile bakanlığın bir noktada anlaşma yoluna gittiğini kaydetti.

Ercanlı, yüzde 20 fiyat artışının, yıl içinde kura göre fiyat değişimi yapılan kan ürünleri dışında tüm ilaçlarda uygulanacağını söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
13
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

her yıl yapılan bu zamları farklı bir durum gibi vermişsiniz. bu zamları ilaç firmaları yapıyor ve bunun eczacılarla bir alakası yok.

Bahadır Aydoğdu

Hani enflasyon %10 du? Kendimden bahsedeceğim, şu an benim 1 tane ilacım 225TL oldu, geçen yıl aylık 400 TL ilaç masrafım varken şimdi 500 TL masrafım olaca... Devamını Gör

Sirius Black

ne var bunda? kılışdar zamanında ssk battı ülke bitti. şimdi varlık kuyrukları var, dördüncü sarayımız bile geliyor! itibar her şeyden önemlidir (sonradan gö... Devamını Gör