Görüş Bildir
Haberler
İl Sağlık Müdürlüğünden Duyuru! İstanbul Birkaç Hafta İçinde...

İl Sağlık Müdürlüğünden Duyuru! İstanbul Birkaç Hafta İçinde...

GNS
28.11.2021 - 20:51

İstanbul İl Sağlık Müdürü Profesör Doktor Kemal Memişoğlu, koronavirüs pandemisinde ülkemizde aşılama durumunun gidişatıyla ilgili İstanbul özelinde bilgi verdi. Memişoğlu, aşılamalar kapsamında haritada İstanbul'un birkaç hafta içerisinde maviye dönebileceğini belirtti. Müdür Kemal Memişoğlu, devlet hastanelerinden randevu bulma sorunları konusundan da bahsetti. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Koronavirüsün önüne geçilebilmesi için ülkede belli tedbirler alınırken aşılama çalışmalarının hız kazanması dikkat çeken unsurlardan. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, aşı haritası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu hızla ilerlenirse birkaç haftaya İstanbul'un maviye dönebileceğini belirtti.

Boğaz'ın Mavisine Kavuşacak

Boğaz'ın Mavisine Kavuşacak

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, pandemi sonrası normalleşen İstanbul'da sağlık sisteminin de buna adapte olmaya çalıştığını söyledi. Prof. Dr. Memişoğlu, çift doz aşılama oranlarında da yüzde 74'e ulaşılan İstanbul'un birkaç hafta içinde haritada 'Boğaz'ın mavisine' kavuşacağını söyledi.

21 Milyon Doz Aşı Yaptık

21 Milyon Doz Aşı Yaptık

Prof. Dr. Memişoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

'Yaklaşık 21 milyon doz aşı yaptık. İnşallah birkaç hafta içinde en İstanbul'da, Boğaz'ın rengine ulaşacağız. En çok aşılanan grup 60 yaş ve üzeri kesim. Büyüklerimizin bu konuda herkese örnek olacak bir davranış sergiledi. Onlara teşekkür ediyorum. Şu anda Kovid olanların çok büyük bir kısmı, aşısını yaptırmamış, ya tek aşılı ya da üçüncü dozu geldiği halde ötelemiş kişiler. Hem yoğun bakımda, hem serviste yatanlarda bu oran çok yüksek, yüzde 70'in üzerinde.

Artık Daha Hızlı Hasta Oluyorlar

Artık Daha Hızlı Hasta Oluyorlar

Artık eskisine göre çok daha hızlı hasta oluyorlar çünkü kısıtlama yok. Kış dönemi olduğu için de diğer hastalıkların da sayısı doğal olarak artmış durumda. Aşı olmazsanız, bir de üstüne Kovid'e yakalanırsanız çok daha büyük risklerle karşılaşıyorsunuz' dedi. 2020 yılının Mart-Nisan aylarıyla kıyaslandığında aşının etkisinin bir kez daha ispatladığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, bu verilere rağmen aşı kararsızlığı ya da karşıtlığının mümkün olmaması gerektiğini belirtti. Memişoğlu şunları ifade etti: 'Sayılarla kıyasladığımızda, yaşam tarzımızla kıyasladığımızda, o zamanla bu yıl arasında bir uçurum olduğunu görürsünüz. Kısıtlamaların olmamasına rağmen bunu sağlayan en önemli etken aşı.'

Ertelenmiş Vakalar Sisteme Girdi

Ertelenmiş Vakalar Sisteme Girdi

Bu yıl kısıtlamaların kalkması dışında en önemli değişikliğin salgın nedeniyle 1,5-2 yıldır hastanelerden uzak olan 'ertelenmiş hastaların' da sisteme girmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Memişoğlu, bunun yarattığı yoğunluk nedeniyle oluşan randevu sıkıntısı dolayısıyla vatandaşlardan anlayış talebinde bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Memişoğlu, 'Ertelemiş, daha doğrusu ötelenmiş, bekletilmiş diğer hastalıklarla alakalı yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Yaklaşık 1,5 senedir insanların Kovid dışı hastalıklarla ilgili hastane başvuruları ötelendi. Kasım Aralık ayı zaten enfeksiyonların, ve hastanelerdeki yoğunluğun arttığı bir dönem. Buna bekletilmiş sağlık hizmet talebi de eklendi ve bunu yönetmekle de meşgulüz. Hastanelerde yoğun bakım ya da servislerde Kovid'le ilgili çok yoğun bir yükü yok şu an ama bekleyen hastalarımızın sağlık hizmetini karşılamakla ilgili bir yoğunluk var. Toplumumuzun da bunu anlayışla karşılayıp biz sağlık çalışanlarına destek vermelerini bekliyoruz' dedi.

Yatak Kapasitesini 47 Bine Çıkarttık

Yatak Kapasitesini 47 Bine Çıkarttık

İstanbul'da son 1 yılda 8 yeni hastanenin devreye girdiğini açıklayan Prof. Dr. Memişoğlu, yatak sayısının 47 bine ulaştığını vurgulayarak 'Bu yatakların özellikle kamuda 25 bini, tek kişilik, çift kişilik, tuvaleti banyosu olan odalarda. 2002'de İstanbul'da kamu-özel bütün yatak kapasitesi 19 bini ve sadece 170 tane tek kişilik oda vardı, özel de dahil. Bugün baktığınız zaman uzman hekim sayısı 4 binlerden, 20 binlere çıkmış durumda İstanbul'da. Hemşire sayısı keza yüzde 600-700 artmış durumda' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın