İHD: 7 Haziran’dan Bu Yana 602 Kişi Hayatını Kaybetti

 > -

İnsan Hakları Derneği (İHD), 7 Haziran genel seçiminden bugüne kadar meydana gelen sivil ölümleri, çatışmalardaki yaşam hakkı ihlalleri ile güvenlik ve özgürlük hakkı ihlallerini açıkladı.

İHD’nin rakamlarına göre; 7 Haziran’dan bu yana Suruç ve Ankara saldırılarıyla birlikte toplam 262 sivil öldürüldü, aralarında çocukların da bulunduğu 759 sivil yaralandı. Bu sürede 5 bin 713 kişi gözaltına alındı, 1004’ü tutuklandı. 7 Haziran - 9 Kasım arasında silahlı çatışma ortamı dışında, 41'i çocuk 128 sivil yaşamını yitirdi, 51’i çocuk 195 sivil yaralandı.

20 Temmuz’da Suruç’ta gerçekleşen saldırıda öldürülen 33 kişi ile yaralanan 104 kişi ve 10 Ekim’de Ankara’daki intihar saldırısında öldürülenlerle birlikte toplam sivil ölüm sayısı 262, sivil yaralı sayısı 759 oldu.

Zete.com

İHD, 7 Haziran - 9 Kasım arasındaki silahlı çatışmalarda da 150 asker, polis ve korucunun yaşamını yitirdiğini, 421’inin yaralandığını açıkladı. Çatışmalarda 181 PKK'lı öldürüldü, 19’u da yaralandı.

Silahlı çatışma ortamı içerisinde kalan sivillerden 9'u yaşamını yitirdi, 101’i yaralandı.

Al Jazeera

İHD, “silahlı çatışmaların bir an önce bitirilerek kalıcı bir çatışmasızlığın sağlanmasını sürekli talep ediyor” açıklamasını yaptı.

“Siyasal iktidarın barış ve çözüm sürecindeki siyasal ortamı göz önüne alarak yeniden çatışmasızlık ortamına dönülmesini sağlayacak politikalar benimsemesi gerekmektedir. 1 Kasım seçim sonuçları barışta ısrarcı olunmasını ortaya koymuştur. Bu nedenle gerek devletin gerekse de PKK’nin bir an önce kalıcı çatışmasızlığı sağlayacak pozisyona çekilmesi gerekmektedir.”

Tutuklananlar arasında HDP ve DBP’li 19 belediye eş başkanı ile bu partilere mensup il ve ilçe yöneticilerinden 63 kişi bulunuyor.

İHD açıklamasında,

“Bu süre içerisinde büyük çoğunluğu Kürt siyasal hareketi içerisinde bulunanlar olmak üzere 188’i çocuk 5 bin 713 kişi gözaltına alındı, 36’sı çocuk 1004’ü tutuklandı”

bilgisi de yer aldı.

7 Haziran’dan bu yana HDP’ye 133, AKP’ye 8, CHP’ye 3, DBP’ye 4, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne 1'er kez saldırı yapıldı.

“6-7-8 Eylül 2015 günlerinde Türkiye’nin çok büyük bir kesimine yönelik ırkçı ve nefret saldırıları ise sistematik olarak yapıldı ve seçim ortamı adeta yok edilerek şiddetin gölgesinde kampanya yapılmaksızın seçim gerçekleştirildi. Bu süreçte sadece iktidar partisi kendi kampanyasını hayata geçirdi.”

Bianet

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir