Görüş Bildir
Haberler
'İftarlık Gazoz' Davalık Oldu

'İftarlık Gazoz' Davalık Oldu

Emre Ordu
09.02.2016 - 17:39 Son Güncelleme: 10.02.2016 - 02:09

Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren başrolünde Cem Yılmaz'ın oynadığı İftarlık Gazoz filmi davalık oldu. Sinema salonlarında gösterimi devam eden filmin gösteriminin tedbiren durdurulması ve 150 bin lira manevi tazminat talep ediliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Filmdeki başrolünü Cem Yılmaz'ın canlandırdığı 'Cibar Kemal' karakterinin babası olduğunu belirten Yusuf Kanat, filmde babasının gerçeğe aykırı bir şekilde anlatılarak küçük düşürüldüğünü ifade ederek mahkemeye başvurdu.

Başrolünde Cem Yılmaz oynuyor

Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukatı aracılığı ile dilekçe sunan Kanat, filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ile filmin 2 yapımcısı hakkında davacı oldu.

Kanat adına avukatının mahkemeye sunduğu dilekçede filmin 1970 yıllarında Muğla'nın Ula ilçesinde geçtiği ve başrolünde 'Cibar Kemal' isimli kişinin Cem Yılmaz tarafından canlandırıldığı belirtildi. 'Cibar Kemal'in gazoz imalatı yapan ve yaptığı gazozları sokaklarda seyyar araba ile satan kişi olarak canlandırıldığı ifade edilen dilekçede, filmin senaryo yazarı Yüksel Aksu'nun kendi yaşam öyküsünü konu aldığı ve 40 yıl öncesinin Ege kasabasında geçtiği belirtildi.

“Hakaret ve aşağılama unsurları taşımaktadır"

“Hakaret ve aşağılama unsurları taşımaktadır"

Filmdeki Cibar Kemal'in davacı Yusuf Kanat'ın ölen babası Mustafa Kemal Kanat olduğu ve o yörede o isimle bilindiği kaydedilen dilekçede, “Söz konusu bölgede bu isimde başka kişi yaşamamıştır. Filmde canlandırılan karakter yaşamı , düşünceleri ile gerçek Cibar Kemal kişiliğine karşı hakaret, küçük düşürme, aşağılama unsurları taşımaktadır' denildi. Gerçek hayattaki Cibar Kemal'in yörenin önde gelen isimlerinden ve gazoz üretim atölyesi olan bir kişi olduğu belirtilen dilekçede filmdeki Cibar Kemal'in alkol kullanan, orucunu bozan ve küfreden bir kişi olarak canlandırdığı ifade edildi.

“Film durdurulsun" ve manevi tazminat talebi

“Film durdurulsun" ve manevi tazminat talebi

Yüksel Aksu'nun ,Yusuf Kanat ve babasını çok iyi tanıdığı belirtilen dilekçede, Kanat'ın film gösterime girmeden önce Aksu'yla görüşerek filmdeki olumsuz durumların düzeltilmesini istediği kaydedildi.

Aksu'nun herhangi bir yanlışlık varsa düzeltileceğine dair söz verdiği dilekçede Aksu'nun sözünü tutmadığı ve Cibar Kemal'i gerçekte olduğundan çok farklı, olumsuz bir kişi olarak gösterdiği belirtildi. Yaşanan durumdan dolayı Yusuf Kanat'ın üzüntü yaşadığı ve babasına yapıldığını belirttiği saygısızlığı önleme amaçlı tazminat davası açmak zorunda olduğu kaydedilen dilekçede, tazminatın Ula'daki Atatürk İlköğretim okuluna bağışlanacağı ifade edildi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ve filmin 2 yapımcısının 150 bin lira manevi tazminat ödemesinin istendiği dilekçede , filmin sinema salonlarında, internet ve benzeri yayın organlarında gösterilmesinin tedbiren durdurulması talep edildi.

"Babam olmadığı bir insan gibi gösterilmiştir"

"Babam olmadığı bir insan gibi gösterilmiştir"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Yusuf Kanat filmde doğru olmayan noktaların bulunduğunu belirterek, “Yüksel Aksu ile görüşüp filmde bir yanlışlık olmamasını ve babamın ismini değiştirmesini, anonim bir isim kullanmasını söyledim. Benim babam ömründe yalan söylememiş, prensip sahibi bir insandır. Filmde babam olmadığı bir insan gibi gösterilmiştir' dedi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
153
49
41
16
11
6
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Samet Kaya

Hey babam hey sende nasıl para koparırımn derdine düşmüşsün.. Yok kötü anlattı, yok hakaret etti aşağıladı.. Cem Yılmaz'ın karakteri kötüyse bırakın abi ben ... Devamını Gör

Ali Ergün

olm bi okuyun haberi. Adamlar parayı okula bağışlayacak.

Orhun Yiğit

oo film tuttu hazır babada yok ortada sallasam para alırım diyen bir adamın davasını kabul edenlerde suç :D asdadasdda

prens dastan

iyi okuyun lan. okula bağış yapacak. senin baban farklı anlatılsa susarsın demekki

Ruhi Göktaş

Manevi tazminat 150 bin lira olmaz maddi tazminattır o. Manevi tazminat açıyorsan 5 kuruşluk falan açarsın ki davanda menfaat gütmediğin tasdiklensin.

Ugur Güngör

eline sağlık....