Görüş Bildir
Haberler
İdam Cezalarında Çin, İran ve Suudi Arabistan İlk Sırada

İdam Cezalarında Çin, İran ve Suudi Arabistan İlk Sırada

FreiGeist
01.04.2015 - 09:01
İçeriğin Devamı Aşağıda

Uluslararası Af Örgütü, “2014 yılı İdam Cezaları” raporunu açıkladı. Çin, İran ve Suudi Arabistan infazda liste başı.

Örgütün “2014 yılı İdam Cezaları” başlıklı raporunda, dünyada en çok infazın Çin’de gerçekleştirildiği belirtildi. Bu ülkedeki infaz sayısı gizlendiği için tam rakamın belirlenmesinin zor olduğu ancak her yıl binlerce kişinin idam edildiği ve bu sayının dünyanın geri kalanında gerçekleşen infazların toplamında fazla olduğunun tahmin edildiği kaydedildi.

Çin’i, en az 289 infazla İran, 90 infazla Suudi Arabistan, 61 infazla Irak ve 35 infazla ABD’nin takip ettiği belirtilen raporda, Çin’deki veriler hariç 2014 yılında dünyada 607 kişinin idam edildiği bildirildi. 2013 yılında bu sayının 778 olduğu, böylece 2014’te idam cezalarının infazında yüzde 22’lik düşüş görüldüğü aktarıldı.

Raporda, hükümetlerin 2014 yılında terörizm, iç çatışma veya siyasi istikrarsızlık bağlamında devlet güvenliğini tehdit eden unsurlarla baş etmek için idam cezasına sıklıkla başvurduğu, bu durumun özellikle Mısır ve Nijerya’da endişe verici seviyelere ulaştığı belirtildi.

Geçen yıl, 2013 yılına göre verilen idam cezalarının yüzde 28 arttığı, bunun özellikle Mısır ve Nijerya’daki gelişmeleri takiben tırmanışa geçtiği bildirildi. Nijerya’da 2014 yılında 659 kişiye idam cezası verilirken, bu rakamın Mısır’da 509 olduğu belirtildi. 2014 yılında dünya genelinde 2.466 kişinin idam cezasına çarptırıldığı, 2013 yılında ise bu sayının bin 925 olduğu ifade edildi.

“Hükümetlerin rahatsız edici trendi olan idam cezasını devletleri tehdit edenlerle mücadelede kullanması, Çin, Pakistan, İran ve Irak’ta ‘terörizm’le suçlanan kişilerin infaz edilmesiyle dünya genelinde görüldü” değerlendirmesinde bulunulan raporda ayrıca, Kuzey Kore, İran ve Suudi Arabistan da dahil hükümetlerin, farklı siyasi görüşü bulunanları bastırmak için idam cezasını kullanmaya devam ettiği bildirildi. Suç ve suçluyla baş etmede infazı tercih eden ülkeler arasında Ürdün ve Endonezya’nın da yer aldığı kaydedildi.

Raporda, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty’nin, “Hükümetler, suçlarla baş etmek için idam cezaları vererek kendilerini kandırıyorlar. Dünya genelinde birçok devletin aslında insanların hayatlarıyla oynuyor olması, yanlış düşünülmüş caydırma kapsamında ‘terörizm’ ya da iç istikrarsızlığın önünü almak için insanları ölüm cezasına çarptırması utanç verici” ifadesine de yer verildi.

Raporda ayrıca, 2014 yılında uygulanan infaz yöntemlerinin detaylarına da yer verildi. Buna göre, geçen yıl uygulanan yöntemler arasında baş kesme, asma, zehirli iğne ve kurşuna dizmenin yer alırken, İran ve Suudi Arabistan’da da halka açık infazların gerçekleştirildiği belirtildi.

İnfaz edilenlerin cinayet niteliğinde bulunmayan “hırsızlık ve uyuşturucugibi suçlardan da ölüm cezasına çarptırıldığı kaydedilen raporda, “suç olarak sayılmaması gereken, ‘zina’, ‘dine hakaret’ ve ‘üfürükçülük’ten de idam cezası alanların” olduğu ifade edildi. 

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın