Görüş Bildir
Haberler
İcrayla Çocuk Görme Yöntemi Kaldırılıyor: Polis Yerine Psikolog Gidecek

İcrayla Çocuk Görme Yöntemi Kaldırılıyor: Polis Yerine Psikolog Gidecek

Boşandıktan sonra çocuğu göremeyen anne ya da baba ‘icra yoluyla’ ve bin lira masrafla polis eşliğinde bu hakkını elde edebiliyordu. Yeni düzenlemeyle çocuğunu teslim alacak ebeveynler bunu psikolog nezaretinde yapacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yargı reformuyla çocuk teslimine ya da çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararların yerine getirilmesi Icra dairelerinin görev alanından çıkartılacak. Taslak düzenleme yeni yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şekillenecek.

'Mağdur odaklı adalet'

'Mağdur odaklı adalet'

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, çocuğunu göremeyen ve icraya her başvurusunda harç, yolluk, uzman ve araç gideri olarak yaklaşık bin lira masraf yapan ebeveynler bu yükten kurtulacak. Tüm masraflar Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda “mağdur odaklı adalet” seferberliği başlattıklarını belirterek, “Çocuğun bir eşya gibi icraya konu olmasını kabul edemeyiz” açıklaması yapmıştı.

Uygulama şu anda nasıl yapılıyor?

Uygulama şu anda nasıl yapılıyor?

Mahkemelerce, çocuğu olan çiftlerin boşanma davalarında boşanan çiftlerden birinin rıza göstermemesi halinde mahkeme kararının yerine getirilmesi kamu gücüyle yapılıyor. Görevi icra daireleri yerine getiriyor.

Yeni yöntem nasıl olacak?

Yeni yöntem nasıl olacak?

Yeni sistemde bu işlemler icra sistemi dışına çıkarılarak, çocuğun mal gibi icraya konulması sona erecek. Çocuk Teslimi görevini adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri üstlenecek. Çocuk teslimi işlemleri, artık psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimci gibi uzmanlar eliyle yapılacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
arslanoglu

Polissiz olur mu hiç