YouTube 3 Ayda 8 Milyonu Aşkın Videoyu Sildi: İçerik Silme Talebinde Türkiye 8. Sırada

 > 
32PAYLAŞIM

YouTube'un hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ve Aralık ayında toplam 8.3 milyon video içerik silindi. Silinen videoların kurallara aykırı olduğu açıklandı. İçerik silme konusunda en çok talep gelen ülkeler sıralamasında ise ülkemiz 8. sırada yer aldı. 

Silinen içerik sayısına telif hakkı ve diğer yasal nedenlerle kaldırılan videolar dahil edilmedi.

Cinsel içerikli videolar, kullanıcılardan 9,1 milyon şikayet alırken, 4,7 milyon kullanıcı nefret söylemi ve tacizkâr içerikten şikayet etti.

En çok sayıda şikayetse Hindistan, ABD ve Brezilya'dan geldi. Türkiye ise listede 8. sırada yer aldı.

En çok şikayet gelen 10 ülkenin sıralaması şöyle 👇

BBC Türkçe'nin haberine göre  YouTube, algoritmalarının 6,7 milyon videoyu tespit ettiğini ve daha sonra bu tespitlerin sayfa moderatörlerince incelenip, silindiğini belirtti.

Bu silinen videoların yüzde 76'sının ise sayfa yöneticileri dışında kimse tarafından izlenmediği vurgulandı.

YouTube BBC'ye yaptığı açıklamada, silinen videoların bir "parmak izini" sakladıklarını ve böylece aynı birisi aynı videoyu tekrar yüklemeye kalkarsa, derhal durdurulabildiğini belirtti.

YouTube geçen Mart'ta İngiliz Neo-Nazi örgütü National Action'ın (Ulusal hareket) dört propaganda videosunu silmediği için eleştirilmişti.

İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu'na ifade veren YouTube'un terörle mücadele sorumlusu William McCants, insan hatasının buna yol açtığını savunmuştu.

YouTube ayrıca çocuklar için çıkartılan YouTube Kids uygulamasındaki algoritmaları nedeniyle de eleştirilmişti.

Birçok uygunsuz video denetimi bir şekilde aşıp, tekrar tekrar YouTube Kids'te görünmüştü. Raporda, YouTube Kids'ten kaç video silindiği açıklanmıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir