Görüş Bildir
Haberler
İç Anadolu Önde: Dövize En Düşkün Şehirler Açıklandı

İç Anadolu Önde: Dövize En Düşkün Şehirler Açıklandı

Batuhan
23.12.2021 - 07:45 Son Güncelleme: 24.12.2021 - 00:08

Her 10 liralık tasarrufun 7 lirası dövizde duruyor. Aksaray,  toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Döviz mevduatların toplam mevduattaki payının %64'e yükseldiği bu dönemde devreye alınan kur korumalı mevduat ürünlerinin dolarizasyonu azaltması ve yeni dolar talebinin önüne geçmesi bekleniyor.

Ancak bu sistemin işlemesi için yatırımcıların ekonomi yönetimine duyduğu güven belirleyici olacak.

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre yüksek enflasyon, negatif reel faiz ve TL'nin değerinin hızla düşmesiyle birlikte son 2 yıldır giderek yükselen dolarizasyon eğiliminin illere yansıması da farklı bir tabloyu ortaya koyuyor.

İç Anadolu öne çıktı

İç Anadolu öne çıktı

En dövizci illerin milliyetçi ve muhafazakâr yapısı ile bilinen İç Anadolu Bölgesi'nde yoğunlaştığı görülüyor. Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor.

Yabancı para tasarruflarının toplam tasarruflara oranı Nevşehir'de yüzde 67.7, Yozgat'ta yüzde 67.5, Kayseri'de yüzde 64.8, Kütahya'da yüzde 62.6, Kırşehir'de ise yüzde 61.9'a ulaşıyor. BDDK verilerine göre, eylül sonu itibarıyla Türkiye'nin 40 ilinde tasarruflardaki dolarizasyon oranı yüzde 50'yi geçiyor.

Bireylerde dolarizasyon yüzde 71'e çıktı

Bireylerde dolarizasyon yüzde 71'e çıktı

BDDK günlük bülten verilerine göre, 17 Aralık 2021 itibarıyla gerçek kişilerin yani vatandaşın tasarruflarının %71'i döviz mevduat hesaplarında bulunuyor.

Vatandaşın bankalardaki toplam mevduatının 162 milyar dolarlık kısmı döviz olarak tutuluyor. Bankalardaki toplam yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı ise aynı tarihte %64'ü aşarken, vadeli TL mevduatın payı %26'nın altına düştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
9
6
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gaydırı guppak

çoğunun akpli iller olması ironik :)

kafadansakat

Zirvede nedense AKEPE nin en çok oy aldığı iller var fazla vatanseverlik başa belaaa :D

Resho

En çok gurbetçi gönderen ve AKP'nin en çok oy aldığı şehirlerin en çok döviz barındıran illerin olmasına şaşıran varsa gitsin Heidi ile dağlarda gezsin, Poll... Devamını Gör