Görüş Bildir
Haberler
İBB Tahliye Edilmesini İstemişti: TÜGVA, Büyükada'daki İskele İçin Açtığı Davayı Kaybetti

İBB Tahliye Edilmesini İstemişti: TÜGVA, Büyükada'daki İskele İçin Açtığı Davayı Kaybetti

TÜGVA’nın Şehir Hatları Vapur İskelesi için Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava usulen reddedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Büyükada'daki Şehir Hatları Vapur İskelesi'nde bulunan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tahliye edilmek istenmesi üzerine gerginlik yaşanmıştı.

TÜGVA, Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, tarafların arasında geçerli kira sözleşmesi bulunduğunun tespitini, esasa ilişkin karar verilene kadar tahliyeyi engellemek için tedbir kararı verilmesini istedi. Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz’ın aktardığına göre Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi, 18 Ocak'ta davayı karara bağladı ve davayı usulen reddetti.

Bina boşaltılacak

Bina boşaltılacak

“Avukatlar TÜGVA'nın karara itiraz etmeyeceğini ve yakında binayı boşaltacağını ifade ediyor” diyen Saymaz süreci şöyle anlattı:

İBB'ye bağlı İstanbul Şehir Hatları, iskelenin üst katını 7 Haziran 2018'de TÜGVA'ya 10 yıl süreyle kiraladı. İBB, alanın ticari amaçlarla kullanıldığını belirterek, sözleşmeye aykırı davranıldığı için 21 Şubat 2020'de sözleşmeyi feshetti ve binanın boşaltılmasını istedi. İBB, tahliye etmek için 6 Ocak 2021'de Adalar Kaymakamlığı'na başvurdu. Bu arada TÜGVA da tedbir için mahkemeye gitti. Ancak İstanbul 2. İdare Mahkemesi, tahliyenin durdurulmasını reddetti. İBB, bir kez daha kaymakamlığa başvurdu. Kaymakamlık, tahliye için sözleşmenin usulüne uygun feshedildiğine ilişkin belgeleri istedi. Aynı anda TÜGVA, Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, tarafların arasında geçerli kira sözleşmesi bulunduğunun tespitini, esasa ilişkin karar verilene kadar tahliyeyi engellemek için tedbir kararı verilmesini istedi. Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi, 18 Ocak'ta davayı karara bağladı. Mahkeme, davayı usulen reddetti. Davaya bakmakla yükümlü mercinin İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi olduğu belirtildi. Tedbire ilişkin bir karar verilmedi.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
43
24
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burak Anıl

Bakalım 2023'den sonra, sonuca göre neler olacak...

Hakan Çetin

Hiç birşey olmayacak aslann parçası bir 20 yıl saha devam diyecek Türkiyem can parem :))

Murat Titiz

Ticari amaçla kullanılmış deniyor bu zamana kadar kazandıkları ne olacak peki?

Hakan Çetin

cebe inecek adamlar okadar çalışıyor balık yemeye girmiyor sonrada mobeselere yakalanmıyorlar

Bozkurt

Yandaşa peşkeş çekmede sınır tanınmıyor gerçekten. Gerçi koca ülkenin yanında iskele devede kulak kalıyor.