İBB'nin Araçlarını Hizmete Sokmayan Adalar Kaymakamlığı 2 Ay Önce Benzer Bir Karar Almış

 > 
69PAYLAŞIM

İBB'nin tanıttığı elektrikli araçları karayolları üzerinde hizmet verecekleri gerekçesiyle hizmete alınmasını erteleyen Adalar Kaymakamlığı’nın Şubat ayında ilçede motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesi yönünde karar aldığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden Sibel Gülersöyler'in haberine göre, Adalar'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtımı yapılan elektrikli araçlar, ilçe Kaymakamlığınca karayolları üzerinde hizmet veren araç olarak değerlendirildiği için hizmete başlayamamıştı.

Elektrikli araçları kabul etmeyen Kaymakamlık aynı kararı kendi de almış

Adalar Kaymakamlığı'nın, 5 Şubat 2020 tarihinde yaptığı Ruam hastalığı toplantısında motorsu alternatif araçlara geçilmesi gerektiği kararı alındığı ortaya çıktı. Kararda şu ifadelere yer verildiği öğrenildi:

"UKOME tarafından Adalar ilçesindeki 25.12.1998 tarih ve 98/138 sayılı İI Trafik Komisyonu Kararlarına uygun olarak motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesine karar verilmiştir."

İBB İETT tarafından yapılmasını istemişti

İstanbul'un ulaşımı konusunda geniş yetkilere sahip UKOME, Şubat ayında aldığı kararla, Adalar'ın bütün yollarını “Yaya Yolu” ilan emişti. İBB Meclisi de yine Şubat ayında aldığı kararla, ilçede elektrikli araçla taşımacılık işinin İETT tarafından yapılmasını oy birliğiyle onaylamıştı.

Halen Adalar'da Kaymakamlık ve Belediye başta olmak üzere kamu kuruluşlarınca ve özel kişiler tarafından kullanılan elektrikli araçların, tıpkı İBB'nin tanıttığı araçlar gibi plaka, tescil ve zorunlu trafik sigortaları bulunmuyor.

1998 yılından itibaren alternatif taşıta geçilmesi için çalışmalar yürütülüyor

Adalar'da faytonların kaldırılması ve elektrikli araçların gelmesi, tam 22 yılı bulan bir planlama sürecini kapsıyor. İBB'nin 1998 yılında, “Adalar'da faytonların 2000 yılına kadar kaldırılarak alternatif bir çözüm getirilmesi gerektiğine” karar verdiği belirlendi.

İstanbul V Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 25 Haziran 2013 tarihinde aldığı kararda ise, “Adalar ilçesinde ulaşım sorunlarına daha kalıcı çözümler üretebilmek amacıyla, ilgili yerel yönetimler ile işbirliği içinde Ulaşım Master Planı'nın hazırlanmasının istenmesine karar verildi” denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir