Görüş Bildir
Haberler
İBB Duyurdu: Taksi Plakasındaki Yeni Dönemin Detayları Neler?

İBB Duyurdu: Taksi Plakasındaki Yeni Dönemin Detayları Neler?

Batuhan
19.10.2021 - 09:49

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 'Taksi plakası ağalığı bitecek. Gözünüz bizde olsun' sözleriyle duyurduğu yeni düzenleme, İBB tarafından açıklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Taksi plakası tahsisi ile ilgili yeni sistem yürürlüğe giriyor. Buna göre, taksi plakası satışında ‘Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı’ şartı aranacak. Ayrıca İBB, esnaf odaları ve emniyet birimleri temsilcilerinden oluşturacağı komisyon ile mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBBEkrem İmamoğlu, geçen günlerde sosyal medyada; “İstanbullulara bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak, bir avuç plaka ağası kaybedecek. İBB kazanacak! Gözünüz bizde olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Global'de yer alan habere göre, İstanbul’un taksi sorununa çözüm arayışlarında UKOME’den yanıt alamayan İBB, taksi plakalarında denetlemeye gidiyor.

Taksi plakaları satışlarına denetim

Taksi plakaları satışlarına denetim

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla; vatandaşın ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi ve fiilen çalışmakta olan şoför esnafının haklarının korunması maksadıyla taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde ‘meslek’ şartı aranacak.

Mevcut taksi plaka sahipleri, plaka satışını yaparken, alıcının da ‘Şoförlük Mesleğini Geçim Kaynağı Olarak Seçmiş’ olmasına bakılacak. Buna göre alıcının tek geçim kaynağının ‘şoförlük’ olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında ‘şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi gerekecek. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Süreç nasıl işleyecek?

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında; İBB’ye verilmek üzere plaka edinmek isteyen kişiye ait E-Devlet üzerinden elde edilmiş ve karekod/barkod ile doğrulanabilecek şekilde ‘Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması’, ‘SGK’ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması’ ‘Araçlarım Sorgulaması’ talep edilecek. İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek.

Ticari plakaların tek sahibi olacak

Ticari plakaların tek sahibi olacak

Ticari plaka alımında çoklu hisselere bölünmesi de ortadan kalkıyor. Denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşanmasından dolayı kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak.

Ticari plakaların %1, %2 vb. hisseler veya 1/16 ya kadar (Bijon hisse adı altında) satılması nedeniyle, (daha önce hisseli halde satılan plakanın hisseli şeklinde satışı dâhil) olup yalnızca hissedarlar arası %100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Komisyon kurulacak

Komisyon kurulacak

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin ‘Şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine’ dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak. Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek.

Ne olmuştu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
39
5
3
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deborah Crimson

tabi bu da İstanbulda taksi açığını ve kaçak çalışan taksileri meydana getirecek. Sonrasında da İmamoğlu'nun 2000 taksi projesi mecburen hayata geçecek :D g... Devamını Gör

KaguyaHimeSama

OHHHH ... Kuduruyordur KAN EMİCİ PLAKA SAHİPLERİ... Taksilerde denetimleri daha da arttırsınlar. Maganda taksicilerden kurtulalım. Taksicilik puanı olsun. Pu... Devamını Gör

ali ihsan

Ya senin allahına kurban. Birkaç bin tane adam bütün istanbuldan büyük sanki. Adam resmen kapitülasyonları kaldırır gibi bir iş yaptı. Her gelen zengine, yan... Devamını Gör