HTS Kayıtları Çıktı: Burhan Kuzu Uyuşturucu Baronu Zindaşti ile Defalarca Konuşmuş

-
Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu'nun, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile olan HTS kayıtları polis fezlekesine girdi. Kuzu, tahliye ettirdiği iddia edilen Zindaşti ve adamları ile telefonda defalarca görüşmüş. Kuzu, Zindaşti ile birlikte çekilmiş fotoğrafının ortaya çıkmasının ardından "Sadece bir kez gördüm" demişti.

AKP eski milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'yi tahliye ettirdiği iddiasını gündeme gelince “Şahsı asla tanımam ve olayla da hiçbir ilgim yoktur” açıklaması yapmıştı. 

Kuzu, Zindaşti ile birlikte yemek yerken çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkınca görüştüğünü kabul ederek, “2011 veya 2014... Vatandaşlık için yardım istedi. Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne müracaat etti. Ben de genel müdürü aradım, yardımcı olmalarını istedim. Müdür bir ay sonra bana döndü, “hocam bu adamın sıkıntıları falan var” dedi bana. Ben de sıkıntı varsa kalsın dedim. Bir daha da görmedim adamı, ilk ve son görüşümdü” demişti.

Defalarca konuşmuşlar

Burhan Kuzu ve Zindaşti aynı masada

Zindaşti ve adamlarının polis tarafından el konulan telefonlarına ilişkin HTS kayıtları, Kuzu’nun Zindaşti ve adamları ile defalarca görüştüğünü ortaya koydu. 

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in aktardığı bilgiye göre, polis fezlekesine Zindaşti ve adamlarının Kuzu ile yaptığı telefon konuşmaları, mesajları girdi. 

Kayıtlarda 1 Kasım 2015’te Zindaşti’nin “5557” numaraları ile biten telefonundan Kuzu’ya “Hocam” yazarak bir video gönderdiği, buna karşılık Kuzu’nun “0290” numaraları ile biten telefonundan “Allah utandırmasın inşallah” yazdığı yer aldı. 

Zindaşti’nin Kuzu ile 9 Ekim 2015 tarihinde telefon konuşması yaptığı, adamı olan Ekrem Öztunç’a ait görünen “9999” numaraları ile biten telefonundan ise Kuzu ile 2016 yılı mart ayında 9 kere görüştüğü, 29 Mart 2016’da ise yine mesajlaştığı ortaya çıktı. 

Ayrıca Zindaşti’nin şoförü olan ve ismi birçok cinayete karışan Ali Koçak’ın Burhan Kuzu ile 22 Eylül 2015 tarihinde telefon ile konuştuğuna ilişkin kayıtlar da yer aldı. Zindaşti’nin Kuzu ile kendisini tanıştırdığını iddia ettiği eski AKP Beşiktaş İlçe Teşkilatı üyesi A.U’nun Kuzu ile 2016 Mart ayında hemen hemen her gün görüştüğüne ilişkin kayıt ise dikkat çekti. Kuzu’nun telefonunun, Zindaşti’nin rehberinde “Burhan Kuzu Hocam” diye kayıtlı olduğu da görüldü.

"Kuzu kuzu oturmuş garibim"

Ayrıca Kuzu’nun Zindaşti’yle yemek yerken çekilmiş fotoğraflarının 2011 veya 2014 yıllarında değil, Eylül 2015 tarihinde çekildiği ortaya çıktı. Fezlekede Zindaşti’nin telefonundan “Fardin Yeni” ismiyle kayıtlı kişiye Kuzu ile çekilmiş fotoğrafları attığı ve yazıştıkları yansıdı. “Fardin Yeni”nin yanıt olarak “Kuzu kuzu oturmuş garibim” dediği, Zindaşti’nin ise buna karşılık “Ya bizim hoca” dediği kayıtlarda görüldü.

"Yamyam değilim, herkesle görüşürüm"

Uyuşturucu baronu olduğu iddia edilen ve birçok cinayetten sorumlu tutulan Zindaşti, 19 Ekim 2018 tarihinde Silivri Cezaevi’nden tahliye olduktan sırra kadem bastı. Zindaşti'nin yurt dışında olduğu tahmin ediliyor.

Cumhuriyet'in Twitter hesabı üzerinden ulaştığı Zindaşti, hakkındaki iddiaların doğru olmadığını savunurken “İddianamede FETÖ veya uyuşturucuyla ilgili tek bir suçlama yoktur. Asprinle dahi yakalanmadan baron yapıldım” dedi. 

“Elimden geldiğince uyuşturucu gibi zehir maddelerle mücadele ettim” diyen Zindaşti, “Neredesiniz, ne iş yapıyorsunuz” sorumuzu, “Türkiye’deki mal varlığıma tedbir konulduğu için, ayrıca rahat gezemediğim için, şu an an işsizim” diye yanıtladı. Burhan Kuzu ve hükümete yakın bazı isimlerle görüştüğü iddialarını hatırlattığımız Zindaşti, “Burhan Hoca konu ile ilgili açıklama yapmıştır, sanırım vatandaşlık için görüşmüştüm. Ben yamyam değilim ki herkes ile görüşme hakkım var” dedi.

Kuzu "ifade vermedi" iddiasını yalanladı

Zindaşti'nin tahliyesi için yargı mensuplarını arayıp baskı yaptığı yönündeki iddiaların ardından geçtiğimiz ay İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Burhan Kuzu hakkında soruşturma başlatılmıştı. Cumhuriyet'in haberinde Kuzu'nun henüz ifadesinin alınmadığı belirtildi. Kuzu Twitter hesabından bu iddiayı yalanladı ve 6 Mart'ta savcılığa giderek ifade verdiğini söyledi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü grup toplantısında kendisinin korunup kollandığı yönündeki açıklamasına da tepki gösteren Kuzu, "yargılama sonunda suçsuz olduğum ortaya çıkacak" dedi.

Hakim ve savcılar: "Kuzu, Zindaşti'nin tahliyesi için arıyordu"

Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com
Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com

19 Ekim 2018’de tahliye olduktan sonra kayıplara karışan Zindaşti için Hakimler Savcılar Kurulu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Zindaşti dosyasına bakan hakim ve savcıların ifadeleri alınmıştı. Hakim ve savcılar ifadelerinde AKP'li Burhan Kuzu’nun Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu dönemde Zindaşti’nin tahliyesi için kendilerini birçok kez aradığını iddia etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir