Hırsızlık Yaparak Çaldığı Kasayı Açtıktan Sonra Bulduklarıyla Hayatı Tamamen Değişen Adamın Hikayesi

626PAYLAŞIM

Hırsızlık yaptığı evden çaldığı kasadan bulduklarıyla hayatının değişeceğini, hatta başka hayatlara da yardımı dokunacağını nereden bilebilirdi ki...

Matthew Hahn gençlik yıllarında uyuşturucu kullanmaya başladı, bunun için liseyi bıraktı ve para bulabilmek için hırsızlık yapmaya başladı.

5 yıl ceza aldıktan sonra 2001 yılında tahliye oldu. İki ayrı ağır suçtan hüküm giymişti, California eyaleti yasalarına göre üçüncü suçta ömür boyu hapis cezasına çarptırılacaktı.

Tahliye olduktan sonra hayatını tam düzene sokmaya başlamıştı ki yakın arkadaşının intiharıyla birlikte tekrar boşluğa düştü.

"Birkaç yıl iyi gittim. İyi bir işim vardı, okula gidiyordum, üniversiteye gidecektim. Ama bir trajedi yaşadıktan sonra başaramadım ve tekrar başa döndüm."

Tekrar uyuşturucu kullanmaya ve hırsızlık yapmaya başladı.

2005’te Los Gatos’da bir gece, evine küçük bir çelik kasa getirdi, bu kasanın hayatını değiştireceğinden habersizdi.

Kasanın içinden çıkardığı ilk şey kullanılmış bebek bezleri oldu. 

"Gerçeküstü bir şeydi. Kasadan başka şeyler de çıktı. Bir silahla fotoğraflar da vardı. Bunların sahibiyle ilgili belgeler de vardı. Bir de dijital kamera kartı buldum. Kartı bilgisayara taktığımda, kasanın sahibi olan kişinin bir çocuğa ya da bebeğe cinsel tacizde bulunduğu fotoğraflar ortaya çıktı."

Gördüklerine inanamadı ama bunları polise götürmesi imkansızdı... Gidip bir eve hırsızlık için girdiğini ve bir suça ait deliller bulduğunu söyleyemezdi.

Bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu, ancak bir yandan da bir kez daha hüküm giyerse cezasının müebbet hapis olacağını da biliyordu. 

O da kamera kartını bir bozuk para cüzdanına koydu, üzerine çaldığı adamın adını ve adresini de yazıp polise postaladı, küçük bir not da tutuşturdu: 'Lütfen bu hayvanın icabına bakın.'

Annesine haberleri takip etmesini söyledi, ancak hikayesini biraz değiştirdi: Delilleri ikinci el pazarından satın aldığını söyledi. Bir hafta sonra annesi arayıp adamın gözaltına alındığını haber verdi.

Evine girdiği adam John Robbie Robertson Aitken, evinde yapılan hırsızlığı polise bildirmişti. Polisler ise Hahn'dan gelen postayı almış, hırsızlık nedeniyle sorgulama yapacaklarını söyleyerek Aitken'i sorguya çağırmışlardı. Aitken bütün suçunu itiraf etti.

Ancak Hahn durmadı, hırsızlığa devam etti. Çaldığı bir eşyayı eBay'de satmaya çalıştığı sırada seri numarasını takip eden polis sekiz hafta sonra Hahn'ı gözaltına aldı.

Üçüncü kez hüküm giymek üzereydi...

Onu tutuklayan polis memuru, aynı zamanda Hahn'ın geçmişini de biliyordu, sordu: 'Ne oldu sana? Gayet iyi gidiyordun."

Hahn ise 'En azından size Aitken'i verdim' dedi, postayı onun gönderdiğini söyledi.

Hahn duruşma tarihini beklerken, Aitken davasını takip eden bölge savcısı Hahn'a hala çalınan çelik kasayla ilgili ifade vermek isteyip istemediği sordu.

Birden fazla suçla yargılanıyordu ve daha önce iki kez hüküm giydiği için 400 yıl hapis cezası alabilecekti. Ancak o yine de kendini tehlikeye attı ve ifade vermeyi kabul etti.

Pedofili Aitken 25 yıl ceza alırken, Hahn müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Bir pedofili zanlısı ile bir hırsızın alabileceği cezalar arasındaki bu orantısızlık büyük tepki gördü. Hahn'ı destekleyen dilekçeler bölge savcısı tarafından bir savunma teklifi verilmesine yol açtı. 

Bazıları Hahn'ın denetimli olarak serbest bırakılmasını, bazıları ise daha ağır ceza almasını istiyordu. Sonunda ise 14 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı, 7 yıl yatıp çıktı.

Hapiste kaldığı süre boyunca hayatı değişti, bağımlılıklarından kurtuldu. Aitken'ın taciz ettiği çocuğun annesinin gönderdiği kitaplarla California Üniversitesi'ni bitirdi.

Ancak sabıkalı biriydi, iş bulmakta oldukça zorlandı ve elektrikçi oldu. Şu an ise oldukça güzel bir işi var, hatta kısa bir süre önce karısıyla birlikte bir ev satın alan Hahn şunları söylüyor: "__10 yıl önce bir hücrede yaşıyordum şimdi ise kendi evime sahip olacağım."

"En büyük pişmanlığım, kim olduğunu bilmediğim insanlara zarar vermekti. Yaptıklarımın bedelini ödedim. Hikayemi anlatıyorum, çünkü bağımlılıklarından kurtulmaya çalışan diğer insanların aynı şeyleri yaşamasını istemiyorum" diyor. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nomadsoul

Şimdi ise elektrik tesisatı döşediği evleri soyarak hayatına devam ediyor.

kahraman-sezer

Kasadan işine yarar bişey çıkmayınca sinirlenip adamı ele vermiştir. Mesela bizim ülkemizde eve giren hırsız bişey bulamayınca sinirlenip girdiği evde salonunun ortasına çömelip sıçıyo

gerceklerkonusur

Mustafa abi belki Kahraman abinin evine hırsız girmiş ve böyle bir şey yapmıştır neden sinirleniyorsun :D

uykumvarr

Hırsızlığı masumlaştırmışlar, şikayet etmesi her insanın insanlık görevi.

gunesliler

Hırsızlık kesin suçtur kanısındasın. Peki etik değeler vs kasacaklara hem de sana soruyorum kardeşim. Hırslık kesinlikle suçtur ve cezası olmalıdır. Ama çocuğu aç ve gerçekten çaresiz kalmış ve yardım alamayan bir kadının çaldığı sadece ihtiyacı kadar aldığı ekmekten aynı şekilde yargılanması mı gerekir? Çünkü hırslık cezası bellidir ve kadının da yaptığı hırsızlıktır. Adalet hükümleri verir, kanun düzenii sağlar, ama her kanuni karar adil değildir. Eşitlik her zaman adaleti dağıtamaz. Bu yüzden kanun uygulayıclarının mutlaka ama mutlaka feslefe okuması şarttır.

pinar-yalcin7

Hırsızlık büyük bir oranda politiktir. Politik olmayan durumlarda da ac gözlülüktur. Eğer aç bir insanın hırsızlık yaparak suç (!) İşlediğini düşünüyorsan yanılıyorsun,bunun asıl suçlusu mevcut hükümettir.

uykumvarr

ulan telefonunuzu çalsam, idamı mı istersiniz şov yapmayın sdafsdfasdf

noblesseraizel

Duruma göre degisir kardeşim o telefonu satıp parasıyla uyuşturucu filan alacaksın veya başka saçma bir şey yapacaksan yalan yok idam edilsin deriz ama o parayla aç çocuğuna mama aldıysan utancimdan şikayetçi olmazdım.

despresso

hırsızlığı masumlaştırmamışlar , her insan doğru yolu bulabilir ve hırsız da olsa topluma kazandırıleybıl özelliği vardır.

gunesliler

Pınar, ama savcı bu şekilde suclu hukumettir demez. savcı iddianamesinde hazırladıgı durumu sundugunda hakime olarak sen nederdin ki? yasalar çalan hırsızdır dıyor. Huku her zaman adleti garanti etmez. Adil olan her şey de her zaman hukuğa uymaz.

Görüş Bildir