Görüş Bildir
Haberler
Hindistan Kripto Para Ticaretini Yasaklıyor Mu?

Hindistan Kripto Para Ticaretini Yasaklıyor Mu?

Müge Kakşi
15.03.2021 - 18:17

Son zamanların yatırım aracı olarak kripto pasra birimlerine ilgi artıyor. Bitcoinle hayatımıza giren kripto para birimleri yakın zamanda yaptığı ani hareketlerle oldukça aratılırken Hindistan'dan beklenmedik bir haber geldi. Hindistan hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede kripto para madenciliği ve ticaretinin yasaklanacağı bildirildi. Bu haberin global piyasaları da etkileyeceği ön görülüyor. Peki Hindistan'da kripto para yasaklanacak mı? Detayları haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hindistan'da Kripto Paraya Yasak

Hindistan'da Kripto Paraya Yasak

Kripto para ticaretini ve madenciliğini yasaklama hazırlıklarıyla gündeme gelen Hindistan hükümeti, konuyla ilgili Reuters'a yaptığı açıklamada, Güney Asya ülkesinde milyonlarca kripto para yatırımcısını elindeki tüm mal varlığını satmaya mecbur kılacak bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar yürüttüğünü söyledi. 

Kripto para ticaretini resmi olarak yasaklamaya hazırlandıklarını söyleyen Hindistan hükümet yetkilileri, tasarının yasalaşması halinde Hindistan'da kripto para bulundurmanın, madenciliğinin, ticaretini ve transferini yapmanın suç sayılacağını ifade etti.

Hindistan, Kripto Parayı Yasaklayan İlk Büyük Ekonomi Olma Adayı

Hindistan, Kripto Parayı Yasaklayan İlk Büyük Ekonomi Olma Adayı

Yatırımcıların mal varlıklarını elden çıkarması konusunda esneklik tanıyacak olan hükümet, tasfiye işlemleri için yatırımcılara altı ay süre tanıyacak. Bu sürenin sonunda hala kripto para ticaretini sürdüren yatırımcılar yasa kapsamında cezalandırılacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan hükümet yetkilisi, yasa üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve bu sebeple kamuya açık hale gelmediğini belirtti.

Başbakan Narenda Modi ve hükümetinin mecliste çoğunluğa sahip olması, kripto para yasağının yasalaşmasına kesin gözüyle bakılmasına sebep oluyor. Tasarı yasalaştığı takdirde, Hindistan kripto parayı yasaklayan ilk büyük ekonomi vasfına sahip olacak.

Hindistan'da Kripto Para Serveti 1,4 Milyar Dolar

Hindistan'da Kripto Para Serveti 1,4 Milyar Dolar

Himayesinde bulunan kripto para varlıklarının tümünü dışarı çıkarmak istese de bu Hindistan hükümeti için pek kolay olmayacak. Edinilen bilgiye göre, Hint ülkesinde 8 milyon kripto para yatırımcısı bulunuyor. Ülkede toplam 1,4 milyar dolar seviyesinde kripto para olduğu iddia ediliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın