Hepimizi Baskı Altına Alan ve Suçluluk Duygusunu Hissettiren Karantina Günlerindeki Verimlilik Yarışına Dair Konuşmamız Lazım!

248PAYLAŞIM

Hiçbir şey yapmayanlar el kaldırsın!

Sokakların ve bu güzel havaların tadını çıkarmamız gerekirken haftalardır evlerimizde bir şekilde yaşamaya ve bu süreçten de hem psikolojik hem de fiziksel olarak sağsalim çıkmak için çabalıyoruz.

Bu süreci sağlam olarak atlatmak için de "neyi yapmamız gerektiğine dair" türlü türlü tavsiyelere denk geliyoruz elbette. Zamanı faydalı bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğine dair tespitler yapılıyor.

Bu nedenle de müthiş bir üretme ve tüketme çılgınlığı yaşanıyor. Boş olduğumuz bu günlerde vakti iyi değerlendirme zorunluluğu mevcut. Evet, tabii ki insanın bir şeyler üretmesi onu motive eder fakat bu duruma biraz farklı açıdan bakmak gerek.

Belirgin olarak hissedilmese de ortada bir verimlilik baskısı var. Karantina günlerinde üretenler bu süreci en iyi atlatacak olanlar; yan gelip yatanlar ise boşa gün öldüren verimsiz insanlar olarak görülüyor.

Her boş anımızda bir şeyler üretmemiz gerektiğini kim ortaya attı bilemiyorum ama çoğu insanın farkında olmadığı bu "üretme yarışı" çok rahatsız edici.

Bir şeyler yapma zorunluluğu insanın farkında olmadan psikolojisine zarar verebilir. Bu nedenle o verimlilik tespitlerini bir kenara bırakıp sadece duralım.

Kitap bitirmediğiniz ya da ekmek yapmadığınız için de suçluluk hissetmeyin. Asıl insana zarar veren bu durum. Sizin sorumlu olduğunuz şey ruhsal durumunuz olsun. Canınız bir şey yapmak istemiyorsa yapmayın. Bu yarışa girmek için ekstra çaba sarf etmeyin.

Size neyin iyi geldiğini en iyi kendiniz biliyorsunuz. Çöp yorumları üstenci yaklaşımları kafanıza takarak kendinizi strese sokmayın. Bir süreliğine de ömür çürütün ne olacak?

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eylul-can1

Bana sadece Gizem ile konuşmak iyi geliyor, Gizem bunu görüyorsan bul beni hüüü

merve-yildiz24

10 gün kadar önce bu konuyla ilgili bir tweet atmıştım. şart mı yani her güne bir etkinlik şart mı ben bunları yapıyorum sizde yapıyorum durumları. ki benim için evde kalma haftasonuyla sınırlı olduğundan yine boş kalamıyorum ama o izlediğim storyler artık beni germeye başladı bir dursanız bir sakinleşseniz olmaz mı?

anastetika

Çalışan anneyim. Bu dönemde evden çalışan anneyim. Günlerim işim ve çocuğum için sürekli koşmakla geçiyordu; uykusuz ve sadece günü kurtarmaya çalışarak. Evden çalışmaya başlayalı neredeyse iki ay oldu. Zaman sanki yavaşlamaya başladı. Koşuşturma azaldı. Daha sakinim. Daha az düşünüyorum. İş için gerekenler dışında bir şey üretmiyorum. Hobi için hala vaktim yok. Tek eğlencem çocuğumla oynamak. Ama daha mutluyum. Ailemle sağlıklıyız, beraberiz. Yeterli. Pandemi geçecek. Koşuşturma yeniden başlayacak. O yüzden ister bir şeyler yaparak, ister boş durarak, sağlıklı, sakin ve mutlu kalın, nasıl biliyorsanız öyle tadını çıkarın diyorum. Kimin ne diyeceğinin hiçbir önemi yok.

nonikish

Öfff yıldım yeminle !

pekala

zorunluluk olarak görürsen zaten bir yerden sonra boğmaya başlar .önemli olan sana faydalı olacağını düşündüğün şeyleri zevkli hale getirmeye çalışmakta .

Görüş Bildir