Henüz Mesleğini Seçemeyen Gençler Buraya! Doktorlardan Mimarlara, Fizyoterapistlerden Memurlara Kadar Kim Ne Kadar Kazanıyor?

3.5bPAYLAŞIM

Gelecek kaygısı, yarın ne olacağını bilememek ve kendini ekonomik olarak güvende hissedememek... Ülkemizde hemen her gencin yaşadığı bu iç sıkıntılarını bir nebze azaltmak için mühendisten doktora, öğretmenden memurlara kadar en popüler mesleklerin ortalama olarak ne kadar maaş aldıklarını Ekşi Sözlük'ten sizler için derledik!

Kaynak: https://eksisozluk.com/calisilan-pozisyo...

1. Doktorlar ne kadar maaş alıyorlar?

Tabii ki doktorların uzmanlık alanlarına ve bulundukları konuma göre maaşları değişiyor ancak biz sizler için Ekşi Sözlük'teki ortalama maaşları baz aldık. Rahat bir ofiste, görece az hastayla çalışan iş yeri hekimi 14 bin lira alabilirken, hastanelerde durum epey farklılık gösteriyor. Nöbetler, performans, döner sermaye gibi ekstra ücretler işin için girdiğinde doktorların kamuda kazandıkları 7 bin lira civarıyken; özel hastanelerde muayene ve ameliyat ücretleriyle birlikte en düşük maaş 45 bin lirayı buluyor. Aradaki uçurum gerçekten inanılmayacak kadar büyük...

2. Mühendisler ne kadar maaş alıyorlar?

Ekşi Sözlülk'teki mühendislerin kendi beyanlarına göre kamuda çalışan bir deneyimli inşaat mühendisi 6 bin lira alırken, aynı deneyimdeki özel sektör çalışanı şantiye şefi 18 bin lira alıyor. Bilgisayar mühendislerine baktığımızda farklı rakamlar ortaya çıkıyor elbette... Yazılım alanında çalışan yeni mezun bir bilgisayar mühendisi ortalama 4 bin 500 lira maaş alırken, iki yıllık tecrübede bu rakam 5 bin liraya çıkıyor. Uzun yıllardır çalışan bir kimya mühendisi 10 bin liranın üzerinde maaş alırken, endüstri mühendisliğinde durum biraz daha farklı: Ortalama olarak 3 bin 500 lira... Kamuda çalışan orman, makine, çevre ve elektrik mühendisleri pozisyonlarına göre 5 bin ila 6 bin lira arasında kazanırken, özel sektörde bu rakamlar 10 bin lirayı buluyor.

Gelelim, bugünün en popüler mühendisliklerinden yazılıma... Yeni mezun bir yazılım mühendisi 4 bin lira maaş alırken, dokuz yıl tecrübesi bulunan biri 15 bin lira kazanabiliyor. Aradaki uçurum gerçekten inanılmaz...

3. Mimarlar ne kadar maaş alıyorlar?

Kendi ofisini kurarak iş yapan bir mimar aylık ortalama 70 bin lira kazanırken, tecrübeli bir mimar 4 bin lira maaş alıyor. Peyzaj mimarı bir Ekşi Sözlük yazarı 4 bin 500 lira aldığını belirtirken, 5 yıllık tecrübeyle 3 bin lira aldığını yazan da bulunuyor.

4. Pilotlar ne kadar maaş alıyorlar?

Pilotların kazançlarının çok olması her zaman konuşulan konulardan bir tanesi… Yeni başlayan bir kaptan pilot 26 bin lira maaş alırken, tecrübeli olanlar ek primlerle birlikte 50 bin liraya kadar kazanabiliyor. Bunların dışında maaşını döviz cinsinden de alanlar var: 20 bin dolar da, 7 bin 800 euro da anılan rakamlar arasında… Yardımcı pilotlar ise 10 ila 15 bin lira arasında alıyorlar.

5. Diş hekimleri ne kadar maaş alıyorlar?

Diş hekimi olan iki Ekşi Sözlük yazarı arasındaki fark dudak uçuklatan cinsten… Kendi kliniği olan bir diş hekiminin aylık 70 bin lira kazandığı yazılırken, diğer yandan bir klinikte çalışan diş hekiminin 5 bin ila 45 bin lira arasında kazandığı ifade ediliyor.

6. Avukatlar ne kadar maaş alıyorlar?

s3.amazonaws.com

Kendi işini yapan, bir avukatlık bürosunda çalışan ya da özel bir şirkette bir ekiple çalışan avukatlar 3 bin 500 lira ila 10 bin lira arasında kazanabiliyorlar. Stajyer avukatların ise 750 lira ila bin 500 lira arasında kazandığı söyleniyor.

7. Hemşireler ne kadar kazanıyorlar?

Kamuda çalışan tecrübeli bir hemşire 4 bin 500 lira alırken, iş yeri hemşireleri 2 bin ila 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

8. Akademisyenler ne kadar maaş alıyorlar?

Devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri arasında elbette ki çok fark var. Devlet üniversitesinde görevi olan bir araştırma görevlisi 4 bin 900 lira kazanırken, vakıf üniversitesinde bu rakam 7 bin liraya ulaşıyor.

9. Bankacılar ne kadar kazanıyorlar?

Yeni başlayan uzman yardımcıları ya da yetkililer bin 800 ila 2 bin, yönetici yardımcıları 2 bin ila 2 bin 500 lira arasında kazanıyorlar. Deneyim işin içine girdiğinde bankacılar 5 bin ila 15 bin lira arasında kazanabiliyorlar.

10. Eczacılar ne kadar maaş alıyorlar?

Kendi eczanesi olan bir eczacının aylık ortalama 30 bin lira aldığı söylenirken, kamuda çalışanların 3 bin ila 5 bin 500 lira arasında kazandığı ifade ediliyor. Ancak bir başka eczane sahibinin 3 bin 500 lira kazandığını söylemesi kafaları karıştırıyor.

11. Öğretmenler ne kadar maaş alıyorlar?

Kamuda çalışan bir öğretmen ortalama 3 bin 500 lira maaş alıyor. Kolejlerde ya da farklı kurumlarda ise durum içler acısı diyebiliriz, çünkü belediyede çalışan bir İngilizce öğretmeni bin 800 lira, kolejde 50 saat ders veren bir İngilizce öğretmeni bin 750 lira kazanıyor. Ücretli öğretmenler haftada bin lira kazanırken, yeni mezun bir özel eğitim öğretmeni 2 bin 500 lira maaş alıyor.

12. Memurlar ne kadar maaş alıyorlar?

Düz memur olanların maaşı 2 bin 800 lira ila 3 bin 700 lira arasında değişirken, müdür konumundaki bir memur 12 bin lira kazanabiliyor. Elbette ki çalışılan yıl, mezun olunan okul ve pozisyon önem kazanıyor. Bu doğrultuda 4 bin 500, 4 bin 950 ve 6 bin lira kazandığını söyleyen Ekşi Sözlük yazarları bulunuyor.

13. Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyorlar?

Deneyimli bir fizyoterapist ayda 15 bin lira kazanırken, yeni mezunların 5 bin ila 6 bin lira arasında olduğu biliniyor.

14. Taksiciler ne kadar kazanıyorlar?

Ankara'da bir taksicinin ayda 2 bin 500 ila 4 bin lira arasında kazandığı söyleniyor.

15. Garsonlar ne kadar kazanıyorlar?

Haftada 3 gün 9 saat çalışan bir garson Ankara’da günlük olarak 50 lira alıyor. Bahşişler dahil değil elbette…

16. Uzman çavuşlar, astsubaylar, teğmenler ne kadar maaş alıyorlar?

Uzman çavuşlar 3 bin 500 ila 4 bin, astsubaylar 4 bin ila 5 bin, ayrıca teğmenler ise 4 bin 550 lira maaş alıyorlar.

17. Polisler ne kadar maaş alıyorlar?

Polis memurları 4 bin 213 lira 60 kuruş maaş alırken, başkomiserler 4 bin 816 lira 46 kuruş kazanıyor.

18. Kaptanlar ne kadar maaş alıyorlar?

Ekşi Sözlük'te beyanda bulunan iki gemi kaptanından biri 7 bin 800 euro, diğeri ise 8 bin 900 dolar kazanıyor.

19. Hakimler ve savcılar ne kadar maaş alıyorlar?

Hakim ya da savcı adayları 5 bin 209 lira maaş alırken, birinci derecedeki bir hakim ya da savcı 9 bin 359 kazanıyor.

20. İmam ve vaizler ne kadar maaş alıyorlar?

Göreve yeni başlayan bir imam 2 bin 956, vaizler ise 3 bin 115 maaş alıyorlar. Hizmet yılı 25'i aşan imamlar 3 bin 207, vaizler ise 3 bin 693 lira kazanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alpay-tezel

Bİr kere avukatlar şuan rahat özelde birkaç seneliği 10 kazanıyor kuzenimden biliyorum ankara çıkışlı ayrıca bir davadan 6 milyon olanı var vergi rokertmeni doktor mühendis yok avukat var tamamen boş yapmışsınız staj maaşı bile 2.5 alanda var hepsi yanlış hakim savcıda yanlış yargıtay açıklıuor şuan en yüksek 19 net 3 4 ekle 23 fln alıyor yalan hepsi

savas-demir05

Tercümanlar ne kadar kazanıyor acaba bilgilendirebilir misiniz?

dilan-guner

nasil yalan !!! ben insaat muhendisiyim temmuzdan beridir işsizim milleti mühendislige daha fazla yonlendirmeyin!!!!

seda.ertug.52

Tecrübeli mimar 4000 tl için sabah evden cıkmaya tenezzül etmez, lütfennn.. araştırın biraz öyle içerik sunun..

layd

kamuda 12.000 tl alan müdür asla yok olamaz ABARTI.

Görüş Bildir