HDP'nin 'Seçim İptal Edilsin' Başvurusuna Ret

 > -
Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu, HDP'nin 1 Kasım seçimlerinin iptal edilmesi için yaptığı başvuruyu oybirliğiyle reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP'nin 1 Kasım seçimlerinin iptal edilmesi için yaptığı başvuruyu oybirliğiyle reddetti.

HDP, iptal isteğine gerekçe olarak partiye yönelik saldırıları ve medyada HDP’ye az yer ayrılmasını göstermiş, adil bir seçim ortamının yaratılmadığını ileri sürmüştü. Ayrıca seçmenin korkutulduğu ve Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olmadığı da iddia edilmişti.

"Adil bir seçim yapılmadı"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, iptal başvurusunun ardından yaptığı açıklamada 1 Kasım'da adil bir seçim gerçekleşmediğini ifade etmiş, başvuruda ise şu ifadelere yer verilmişti:

"1 Kasım 2015 günü gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde bu ilkeye aykırı bir dizi iş ve işlem gerçekleşmiştir. Seçimin tarafı olmayan Cumhurbaşkanı ve Seçim Hükümeti eliyle partimizin aleyhine bir kampanya yürütülmüş, bu amaçla kamu kaynakları sınırsızca kullanılmış, basın yayın organları ancak darbe dönemlerinde görülebilecek biçimde zapturapt altına alınmış, seçmenler korkutulup yıldırılarak seçimlere gitmesi engellenmiş, bunun yanında partimize yönelik yüzlerce saldırı nedeniyle partimiz miting ve propaganda yapamaz hale getirilmek istenmiştir. Özetle 1 Kasım 2015 günü gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri dürüstlük ilkelerine aykırı gerçekleşmiş, Cumhurbaşkanı ve Seçim Hükümeti büyük bir seçim yolsuzluğuna imza atmıştır"...

Başvuru metnine ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz...

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir