HDP'li Vekil Bakanın Önünü Kesmek İstedi, Polis Müdahale Etti

9PAYLAŞIM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la birlikte aynı uçakla Van'a gelen HDP Van Milletvekili Adem Geveri, otomobilinin VİP otoparkına girmesi engellenince konvoy önünde oturma eylemi yaptı.

Bakan konvoyundaki resmi araçların otoparktan çıkışını bir süre engelleyen Adem Geveri, bir ara tutunduğu konvoydaki otomobilin kaputundan ayrılması için polisler tarafından çekilince yere düştü. Milletvekili Geveri, "Bu yapılanları kınıyorum" derken, Emniyet Müdürlüğü de, milletvekilinin aracı için VİP talebi olmadığını savundu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın bugün Van ziyareti sırasında, Ferit Melen Havalimanı'nda HDP Milletvekili Adem Geveri ile polisler arasındaki tartışma bir dizi olaya neden oldu. Bakan Yılmaz ile birlikte aynı uçakla gelen Adem Geveri, şoförüne otomobili VİP otoparkına getirmesini istedi. Ancak, Bakan Cevdet Yılmaz için güvenlik önlemi alan polisler, milletvekilinin otomobilinin VİP otoparkına girmesini izin vermeyince şoförü durumu milletvekili Adem Geveri'ye bildirdi.

Buna sinirlenen Adem Geveri, polislerin yanına giderek tartıştı. Bakan Yılmaz'ı karşılamaya gelen Ak Partililerin araçlarının VİP otoparkına girerken, milletvekili aracının alınmamasına tepki gösteren Adem Geveri, tartışma sırasında iyice sinirlendi.

Bu sırada Bakan Cevdet Yılmaz'ın çıktığını gören Adem Geveri, VİP otoparkı çıkışına oturarak konvoyun çıkışını engelledi. Polisler tarafından konvoyun hareket edebilmesi için kenara alınmak istenen Geveri, bu sırada konvoydaki otomobilin kaputuna tutundu. Geveri çekilmesini isteyen polislere "Allah rızası, din, iman diyoruz, gördüğümüz muameleye bak. Bakan gelsin, selam vereceğim gitsin. Saygısızlık yapmaya gerek var mı? Arabamı nasıl içeri almazsınız, ne haddinize? Nasıl beni çekip, hırpalıyorsunuz" dediği duyuldu. Polislerin yolu açmak için kenara almak için yeniden müdahale ettiği sırada Geveri savrulup yere düştü.

Emniyet Müdürlüğü: VIP talebi olmadı

Bu arada, Van Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, HDP Milletvekili Adem Geveri'nin otomobili için VİP talebi olmadığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

"13.02.2016 günü saat 08.30 Ankara - Van uçağı ile ilimize gelen Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz'ın saat 10.05'de Van Ferit Melen Havaalanı'na intikal ettikten sonra araçlarla havaalanını terk edeceği esnada, HDP Van Milletvekili Adem Geveri, aracının havaalanına alınmamasını protesto ettiğini söyleyerek Sayın Bakanın araç ile geçeceği esnada yolun ortasına oturmuştur. Görevlilerin ikna çabalarının sonuç vermemesi üzerine, görevliler tarafından tutularak yolun kenarına alınan Adem Geveri, Sayın Bakanın bulunduğu yere gelmesini söyleyerek tekrar yolu kapatmaya çalışmıştır. Bu sırada olay yerine gelen Van Milletvekili Burhan Kayatürk'ün yaptığı görüşmeler sonucu, Adem Geveri yoldan ayrılmıştır. Adem Geveri'nin Sayın Bakan ile birlikte aynı uçakla Ankara'dan Van'a intikal ettiği anlaşılmıştır. Sayın Bakanın uçağının havaalanına gelmesinden önce, havaalanına herhangi bir tanıtma kartı bulunmayan bir araçla gelen ve Adem Geveri'nin danışmanı olduğunu söyleyen bir şahıs, aracı VIP otoparkı dışına park ederek, HDP Van Milletvekili Adem Geveri'yi karşılamak üzere yaya olarak VIP salonuna girmek istediğini beyan etmiş, aracı VIP otoparkına park etme talebinde bulunmamıştır. Uçaktan inip VIP salonundan gelen Adem Geveri, aracının VIP otoparkına alınmaması konusunda tepki göstermemiş, yaya olarak VIP salonundan VIP otoparkı dışına park edilen aracın yanına geçmiş, tam aracına binmek üzereyken Sayın Bakanın aracının bulunduğu konvoyun hareket ettiğini görmesi üzerine yukarıda belirtilen davranışları sergilemeye başlamıştır."

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir