HDP'den Kayyum Tepkisi: '65 Belediyemizden 45'i İktidar Tarafından Gasp Edildi'

 > 
284PAYLAŞIM

Sabah saatlerinde HDP'li 5 belediyeye daha kayyum atanmış, başkanlar gözaltına alınmıştı. Bu uygulamaya tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 31 Mart'tan bu yana 65 HDP'li belediyenin 45'ine kayyum atandığını, 8 belediyenin de KHK ile gasp edildiğini belirterek "Bu bir darbedir, demokrasiyi tanımamadır. Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneğidir." dedi.

Kayyum atanan Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediye başkanları terör soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, yerlerine de vali ve kaymakamlar görevlendirilmişti.

Twitter'da #KayyumDarbedir etiketi gündem oldu 👇

HDP'li Belediye Başkanlarına Görevden Alma ve Gözaltı Kararı - onedio.com
HDP'li Belediye Başkanlarına Görevden Alma ve Gözaltı Kararı - onedio.com

"İktidar darbe söylentileri ile hayaletler yaratırken kendisi darbe yapıyor" diyen Sancar özetle şunları söyledi:

"Bu bir darbedir, demokrasiyi tanımamadır. Toplumun demokrasi inancını ortadan kaldırmaktadır. Zincirleme bir şekilde zamana yayılarak, uygulanmaktadır. Kayyım uygulanmasının bir diğer adı halk düşmanlığıdır."

"Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneği"

"Bu iktidar elindeki yetkileri kullanarak demokrasiyi, halk iradesini ortadan kaldırmak suretiyle bir darbe gerçekleştirmektedir. İktidar kayyım politikasıyla Kürt halkına düşmanlık yapıyor. Kayyım Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneğidir. İktidarın darbeci anlayışı başka alanlarda da kendini gösteriyor.

"İktidar CHP’li belediyeleri de kayyım şantajıyla terbiye etme yoluna gitmiştir. İnsanlık korona virüs salgınıyla mücadele ederken, insanlık bu tehlikeyle dayanışma yoluyla baş etme yolunu seçmişken; iktidar dayanışmayı halkın kendi örgütlenmesini ortadan kaldırma planlarının peşinde olmuştur.

"Sadece HDP’nin meselesi olarak görürseniz yanılırsınız"

"Kayyım uygulamalarının başından beri kamuoyunu uyarıyoruz. Kamuoyuna çağrılar yapıyoruz. Sadece HDP’nin, sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız. O nedenle belediyelerimize yönelik bu gaspın hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmiştik. Eğer o gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, o gün hep birlikte iktidarın gaspçı faşizan uygulamasını durdurmak için bir araya gelseydik, bugün belki bu tablo ile karşılaşmazdık."

'Kürt halkı baskılar karşısında sinmez'

"Biz halkımızın iradesini yok sayan, Kürt düşmanlığı politikasını merkezine koyan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız. Her türlü demokratik yöntemle mücadele etmeye kararlıyız. Kayyım uygulaması bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka bir sonuç doğurmaz. Yine bütün dünya biliyor ki, HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez."

"Biz her türlü hukuksuzluğa, adaletsizliğe, demokrasi dışı her türlü uygulamaya, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle demokratik zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu ülkeye barışı ve demokrasiyi, bizim bu kararlılığımızın getireceğinden şüphe duymuyoruz. Ama bütün ülke için demokrasi, Türkiye için barış, bölgede barış sadece Kürtlere sadece HDP’ye bırakamayız. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine, bu ülkede barış içerisinde yaşamak isteyen herkese çağrımızı yineliyoruz: Gelin bir arada duralım. Gelin birlikte mücadelenin yollarını genişletelim. Kayyım uygulaması bir savaş politikasıdır."

Haber: Bianet, Fotoğraf: Anadolu Ajansı ve Mezopotamya Ajansı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir