Görüş Bildir
Haberler
Hazır Giyimciler Mayıs Ayını İşaret Etti: Yüzde 70 Zam Gelecek

Hazır Giyimciler Mayıs Ayını İşaret Etti: Yüzde 70 Zam Gelecek

Ulaş
10.11.2021 - 17:08

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyimde Mayıs ayından sonra yüzde 60-70 oranında zam geleceğini, enflasyona olumsuz anlamda en büyük katkının sağlanacağı sektörün hazır giyim olacağını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sektördeki hammadde krizine dikkat çekmek için bir araya gelen sektör örgütleri adına konuşan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe hazır giyimde büyük zamların söz konusu olacağını söyledi.

BloombergHT'nin haberine göre, Gültepe, 5 birlik ve 13 derneğin iplik tedarikinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, '100 TL’ye aldığınız ürünü Mayıs'tan sonra 170 TL’ye alacaksınız. Fiyatlar yüzde 60-70 oranında zamlanacak ve enflasyona olumsuz anlamda en büyük katkıyı sağlayacak sektör hazır giyim olacak' dedi.

Gültepe, enflasyonla mücadele için hammadde tarafında acil adım atılması gerektiğini belirtti.

İplik krizine yönelik ortak çözüm çağrısına katılan derneklerden biri olan Birleşmiş Markalar Derneği'nin Başkanı Sinan Öncel ise enflasyonda beklentilere dikkat çekti.

İplik krizine yönelik ortak çözüm çağrısına katılan derneklerden biri olan Birleşmiş Markalar Derneği'nin Başkanı Sinan Öncel ise enflasyonda beklentilere dikkat çekti.

Öncel, enflasyon konusunda şu değerlendirmeleri yaptı:

'Dünya ve ülkemiz büyük bir enflasyon baskısı altında. Ülkemizde maliyet artışlarının yanı sıra bir de ‘beklenti enflasyonu’ oluştu. Örneğin üretici peşin ödeme yapmadığınızda sipariş almak istemiyor. Ödeme dolar veya euro ile olsa bile fiyatlarda döviz bazında da artış olduğu için hammaddenin bedelini üretim öncesinde peşin vermek durumunda kalıyoruz. Piyasa kredisini ortadan kaldıran bu tablo sürdürülebilir bir tablo değil. Bu nedenle piyasadaki ‘fiyat artışı devam edecek’ algısını en aza indirecek adımların hızla atılması gerekiyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
27
11
7
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
thismail

şu an ucuz yani :)

rcpbyrm

mayıs ayında biraz daha şahlanıcaz demek ki. giyim bakanı : eğer giyim pahalıysa daha az giyinin...

zey

Sanki şuan çok ucuz da.Normalde hiç kazak giymem, yıllar sonra kendime bir kazak alayım dedim.Elle tutulur bir şey almaya kalksan 150 lira.Sen birde bunun üz... Devamını Gör