Görüş Bildir
Haberler
Hayvanlardan İnsana Geçiyor: Covid-19 Gibi Yeni Bir Korona Türü Keşfedildi

Hayvanlardan İnsana Geçiyor: Covid-19 Gibi Yeni Bir Korona Türü Keşfedildi

Bilim insanlarının geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir araştırmaya göre, ilk olarak 2017-2018 yılları arasında görülen ve köpeklerden insanlara geçtiği belirtilen zatürreye sebep olan yeni tip farklı bir koronavirüs türünün tespit edildiği açıklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'in haberine göre,Yeni keşfedilen bu virüs türü patojen (hastalık yapıcı) olarak onaylanırsa, Covid-19'dan sonra koronavirüsün 8'inci türü olarak tıp literatürüne geçeceği kaydedildi.

Malezya'nın Sarawak eyaletinde araştırmalar yapan bilim insanları 301 hastadan aldıkları burun-mukus örneklerini inceledi. Sonuçlara göre çoğunluğu 5 yaşın altındaki küçük çocuklarda olmak üzere toplamda 8 kişide köpeklerde görülen koronavirüs türüne rastlandı.

Daha çok köpeklerden

Daha çok köpeklerden

Virüsün genomik sıralaması incelendiğinde, kedi ve domuzlarda da benzerlerinin görüldüğü ancak daha çok köpeklerde bulunan CCoV-HuPn-2018 adlı yeni bir koronavirüs türüne rastlandığı kaydedildi. Uzmanlar bu yeni virüsün hayvanlardan insanlara geçen yeni bir koronavirüs türünün olduğunu ve insandan insana geçip geçmediğini belirlemek amacıyla daha fazla çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Araştırmayla ilgili sonuçlar 20 Mayıs tarihinde akademik tıp dergisi Clinical Infectious DiseasesJournal'da yayımlandı. Dergide yeni bulgularda kabul gören, hayvan koronavirüslerinin halk sağlığını tehdit ettiği görüşü dikkati çekti.

Yeni virüs türü Covid-19 gibi mutasyon geçiriyor

Yeni virüs türü Covid-19 gibi mutasyon geçiriyor

Bu virüs türünün SARS-COV-2 olarak da bilinen ve son 1.5 sene boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 türü gibi mutasyona uğrayan özellikler taşıdığı kaydedildi.

Bunun yanında 2000'li yılların başında sadece Uzak Doğu ülkelerinde etkili olan SARS-COV virüsüyle de benzerlikler görüldüğü görüldü.

Uzmanlar şu anda CCoV-HuPn-2018 adlı yeni koronavirüs türünün insanları hasta edip etmediğini araştırıyor.

Uzmanlar şu anda CCoV-HuPn-2018 adlı yeni koronavirüs türünün insanları hasta edip etmediğini araştırıyor.

Bunun yanında söz konusu virüsün hava yoluyla taşınmasının da mümkün olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları bugüne kadar hayvanlardan bulaşan ve insanlarda hastalığa neden olduğu ispatlanan 7 farklı koronavirüs türü keşfetmişti. Bunlardan en yaygın 3 tanesi SARS, MERS ve COVID-19 isimleriyle bilinen virüs türleri olarak biliniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
50
23
14
5
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Fulya Adızel

Bu kadar hayvan düşmanının olduğu bir ülkede böyle ayarsız haber yapılır mı? Hayır illa yapacaksan üsluba ve başlıklara dikkat et. Şimdi corona bahanesiyle ... Devamını Gör

bıktım... bık tım. bık tımmmm. virüse de covide de. yaşadığım döneme de.

Malum Şahıs

biz dünyanın en büyük virüsü ile mücadele ediyoruz aşısını da bulamadık adı : akcov-21