Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatta Gerçek Bir Fikret Olduğunuzu Gösteren 13 Belirti

-

Hayatta iki çeşit insan vardır. Sorumluluk alanlar ve almayanlar. Özellikle ailelerde sorumluluk alan hep tek bir kişi olur ve tüm ailenin yükü sırtına biner. Aslında kimse zorlamaz sorumluluk alsın diye ama bazı insanlar doğuştan böyledir. Tüm ailenin yükünü sırtını alan, en vefakar, en cefakar kadın karakterlerden Fikret gibi...

Yaprak Dökümü dizisi ile evlerimize giren, kimi zaman acıdığımız, kimi zaman çok haklı bulduğumuz Fikret aslında hepimizin hayatında rastlayabileceği bir karakter. Being John Malkovich ne ki asıl Being Fikret'i izleyin..

Eğer siz de ailenizde en çok sorumluluk alan hatta hayatını ailesine adamış bir insansanız ve sevdikleriniz uğruna kendinizi bile unutuyorsanız siz de bir Fikret'siniz demektir..

1. Aileyi bir arada tutar, kimsenin savrulmasına izin vermez ve hep destek olursunuz.

Kim ne derse desin ailenin direği, ailede en çok sorumluluk alan ve diğerleriyle en çok ilgilenendir. Fikret evden ayrılana kadar işler o kadar da kötüye gitmiyordu ama ne zaman canına tak dedi Tahsin'e kaçtı işte o zaman gerçek Yaprak Dökümü başladı.

2. Mevzubahis aileniz ise sabrınız evliyaları kıskandıracak kadar çoktur.

Fikretler asla sabırsız değildir, her zaman sonuna kadar sabretmeyi bilirler. Özellikle ailelerinden biri sabırlarını zorlarsa asla ama asla delirmezler. Delirip de Leyla gibi pembe kaban takıntılı biri haline dönüşmezler.

3. Sevdiklerinizi korumak için acı konuşmayı göze alırsınız.

Gerçek bir Fikret asla sevdiği mutlu olsun diye yalanlar söylemez. Fikret demek gerçeklik demektir. Realizm akımının öncüsü Fikret olmak karşındakinin iyiliğini düşünerek acı konuşmak demektir. Fikret olmak Necla'ya "Oğuz şerefsiz" diyebilmektir.

4. Herkes mutlu olsun diye çırpınırken kendi mutluluğunuzdan vazgeçersiniz.

Fikretler öncelikle sevdiklerinin mutluluğunu düşünür. Varsın kendileri mutsuz olsun önemli değildir. Fikret olmak hayatını tam anlamıyla sevdiklerine adamak demektir. Fikret olmak Cevriye Hanım'ın takma dişlerini suya koymak demektir.

5. Evin psikoloğu, hasta bakıcısı, hemşiresi sizsinizdir.

Ailede ne kötü olaylar yaşanırsa yaşansın hep size güvenirler çünkü siz güvenilir insan olmanın sözlük karşılığısınızdır. Aileniz için canla başla çabalar, her kötü zamanlarında yanlarında olursunuz. Fikret olmak Şevket'e, cezaevine temiz don götürebilmek demektir.

6. Tüm emeklerinize rağmen takdir edilmediğinizi hissedersiniz.

Tamam sorumluluk sahibi bir insan olduğunuzu siz de biliyorsunuz ama insan arada takdir edilmek hiç olmazsa bir teşekkür duymak istiyor. "Ben mi kurtaracağım sizi" diye bazen isyan edeseniz gelir ama sonra sakinleşir gider Sedef ile mutfakta fasulye ayıklarsınız.

7. Aile ilk sırada olduğu için aşka vaktiniz pek kalmaz.

Fikretlerin en büyük ortak özelliği romantik dramalara vakit ayıramayacak kadar sorumluluklarıyla meşgul olmalarıdır. Fikretler romantik aşkı bulaşıktan arta kalan zamanda güzel bir romanın sayfalarında okumayı severler. Fikret olmak demek Tahsin'le çay bahçesinde tanışıp selam naber dedikten iki gün sonra  evlenebilmek demektir.

8. Sevdiklerinizi cesaretlendirir, başarabileceklerine inandırırsınız.

Sevdiğiniz ne kadar beceriksiz olsa da sırf sevdiğinizin iyiliği için onu hırslandırırsınız. Sizin için önemli olan her zaman daha iyi insan olmaktır. Fikret olmak demek küçük Ayşe'ye "herkes kendi derdinde, fen bilgisine çalış hayatını kurtar, bu aileden bi bok olmaz" diyebilmektir.

9. Düşeni kaldırır, mutsuzu sevindirir, yalnızı kucaklarsınız.

Fikretler insanlara öncelikle insan olduğu için değer verir ama iş sevdiklerine gelince verdikleri değer 1000 kat artar. Fikret olmak demek kolu kanadı kırıkken bile sevdiğine kol kanat gerebilmek demektir. Fikret olmak demek Ali Rıza Bey yatalak kaldığında ağzına kaşıkla çorba verebilmek demektir.

10. Size yanlış yapanı bile affedecek kadar koca yüreklisinizdir.

Hayatta hep kırılsanız da, sevdiklerinizden madik yeseniz de asla onlara sırtınızı dönmezsiniz. Öyle ulvi bir insansınızdır ki size tekme vuranın yarın ayağına pansuman yapabilirsiniz. Fikret olmak demek Ferhunde'ye rağmen kumarbaz aptal oğlan kardeş Şevket'i sevebilmek demektir.

11. Enayi gibi hissettirilseniz de iyilikten yanasınızdır.

Tüm iyiliğinize rağmen sürekli saygısızlık ve değer bilmezlik görseniz de umurunuzda değildir. Gerçek bir Fikret olmanın ilk şartı her ne koşulda olursa olsun iyi insan olmaktan vazgeçmemektir. Fikret olmak demek Cevriye Hanım'ın ahretliği/kankası geldiğinde iki dakikada kakaolu kek yapabilmek demektir.

12. Arka planda kalmayı göze alarak hep sevgi beklersiniz.

Fikretler hem aile hem sosyal ortamda göze batmayan silik tiplerdir ama onlarsız da olmaz. Eğer siz de eksikliğinizin büyük kayıp olduğunu düşünüyorsanız ama pek de öyle değilse gerçek bir Fikret'siniz çünkü Fikret olmak demek Leyla ile Necla koca eskitirken gelinliğin duvağını tutmak demektir.

13. Sert görünümüzün altında pofuduk bir kalp vardır.

Fikretler sürekli sorumluluk aldığı için dışarıdan gelecek zararlara karşı savunma mekanizması geliştirir ve sert görünmeye çalışır. Eğer "ben aslında çok kedi bir insanım ama aslan gibi görünmek zorundayım" diyorsanız net Fikretsiniz. Fikret olmak demek her türlü naletliğine rağmen Cevriye Hanım'a bir bardak suyu esirgememek demektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

fikret olmayın mal onlar

Gizli Kullanıcı

hayır değilim

candylicious

nefret etmistim su diziden

ece-ozek

Yemin ederim hayatımda şu dizi kadar hiç bi şeye gıcık olmadım trghftfh

kurumi-kumamakura

favori dizim yaprak dökümüydü valla ndsbnmx

Görüş Bildir