Hayatlarımızın Parçası Olan Her Gün İtinayla Kullandığınız Ürünler İle İlgili Bilmediğiniz 21 Gizli Özellik

321PAYLAŞIM

#9'u artık hep kullanacağım... 😱

Kaynak: https://www.boredpanda.com/everyday-thin...

1. Şapkalar ya da berelerdeki ponponlar sevimli gözükebilir ancak zamanında daha farklı bir özelliği vardı.

Fransız denizciler zorlu hava şartlarında geminin tavanına başlarını çarpmamak ve acımaması için ponponlu şapkalar takarlardı.

2. Defterlerdeki kenar boşlukları.

www.flickr.com

Üreticiler bu kenar boşluklarını yazılan yazıları korumak için kullanıyordu. Eskiden neredeyse her evde bulunan fareler insanların evraklarını ve gazetelerini kemiriyordu. Bu yüzden üreticiler defterlerin kenarlarında fazladan boşluk bırakarak yazılan yazıların fareler tarafından kemirilmemesini ve genel olarak bir koruma sağlaması amacıyla bulmuşlardır.

3. Pirinç kapı kolları.

www.flickr.com

Pek çok kapı kolu, bakterileri yok ettiği için pirinçten yapılmıştır.

4. Ceketlerin arkasındaki yarım kemerler.

Palto ve ceketlerde bulunan yarım kemerler günümüzde moda olduğu için eklense de, zamanında ceketlerini battaniye olarak kullanan askerlerin daha sonra tekrar ceket haline getirmesi için icat edilmiştir.

5. Tornavidalarını İngiliz anahtarı olarak da kullanabilirsiniz.

Birçok tornavida, İngiliz anahtarının içinden kolayca geçebilir ve daha fazla tork oluşturmak için kullanılabilir.

6. Kot pantolonlardaki ufak düğmeler.

www.flickr.com

Perçin olarak bilinen bu düğmeler pantolonun daha dayanıklı olmasını sağlar. Olası bir yırtılmaya karşı kumaşı bir arada tutan önemli parçalardır.

7. Ayakkabılardaki fazladan bağcık gözü.

www.reddit.com

Eğer bağcıklarınızı buradan geçirirseniz ayakkabı bileğinizi daha da kavrar ve ayağınız ayakkabının içinde hareket etmez. Bu nedenle ayakkabının dengesi artar, koşu ve yürüyüş için oldukça yararlı bir özelliktir.

8. Kalem kapaklarındaki delikler.

en.wikipedia.org

Bazı insanlar kalem kapaklarını ısırıp çiğnemeden duramazlar... Ancak yutulma tehlikesine karşı kapaktaki delikler insanların nefes almasını sağlar.

9. Fırınların altındaki çekmece.

Genelde mutfaktaki saçma eşyaları koyduğumuz fırın altı çekmecesini aslında çok daha yararlı bir özelliği var. Üreticiler bu çekmeceyi, yemek servis edilene kadar sıcak tutmak için tasarlamışlardır.

10. Asma kilitlerdeki küçük delikler.

www.flickr.com

Kilitlerdeki bu delikler, içine su dolarsa suyu atarak paslanmasını önlemek için yardımcı olurlar. Ayrıca kilidin iç mekanizmasını yağlamak için de kullanılabilir.

11. Ahşap askılar.

Plastik askılardan daha havalı durduğu için kullansak da aslında ahşap askılar spesifik olarak sedir ağacından yapılır. Bu ahşap böcekleri ve güvelerin gelmesini engeller ve giysileri korur.

12. İki renkli silgiler.

www.flickr.com

Farklı renkli kenarlar, farklı kağıt türleri üzerinde farklı kalemlerle yapılan işaretleri silmek için kullanılır. Kırmızı kısım yumuşaktır ve hafif dereceli kağıtlar için kullanılırken, mavi taraf daha sert kağıtlar ve daha koyu yazılar içindir.

13. Klavyedeki 'F' ve 'J' harfindeki çıkıntılar.

Bu çıkıntılar parmaklarınızın klavyenin neresinde olduklarını anlamanıza yardımcı olurlar. Bu şekilde bakmadan çok daha kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

14. Tava ve tencerelerin tutacaklarındaki delikler.

twitter.com

Tencere ve tavaları bir yere asmak için mükemmel olsalar da bu delikler yemek pişirirken kaşıklarınızı koymak için de işe yarar.

15. Şişelerdeki uzun boyun kısmı.

Herkesin alışık olduğu bu şişe tasarımını kimse sorgulamaz. Ancak bu uzun boyunlu şişeler aslında bile bile böyle tasarlanmıştır. Şişelerin şekli daha kolay ve verimli paketlenmesine olanak sağlayarak tasarruf edilmesine olanak tanır.

16. Klavyedeki harflerin sıralaması.

İlk başta klavyenin tuşları alfabetik sıraya göre düzenlenmişti ancak daktilo kullanan insanlar o kadar hızlı yazıyordu ki makinenin harflerini bağlayan kollar birbirine dolaşıyordu. Bu nedenle harfleri rastgele dizerek yazarları yavaşlatmışlardır. Günümüzde de böyle kalmıştır.

17. Diş macunlarındaki renkli çizgiler.

www.flickr.com

1970'lerde sağlıklı tutmak için ağzı temizlemek yeterli değildi insanlar diş macunu dışında nefesi ferahlatacak bir ürün de istiyordu... Aquafresh, her ikisini de yapabileceğini belirtmek için diş macunlarına mavi bir çizgi ekledi. Daha sonra bu marka ürünlerine bir kırmızı çizgi daha ekleyerek macunların üçlü etkiye sahip olduğunu belirtiyordu. Beyaz diş macunlarının etkisi tamamen aynı olsa da şirketler hala bu çizgileri ekliyor.

18. Uçak camlarındaki küçük delikler.

www.flickr.com

Bu delikler iki farklı amaca hizmet eder; biri, hava akışının uçakta çok fazla basınç yaratmasını önlemek ve yükseldikçe camın patlamasını engellemek. Diğeri ise yolcuların nefeslerinin pencereleri buğulanmasını engellemek.

19. Toblerone marka çikolatanın üçgen şekli.

Çoğu insan bu üçgen şeklinin Alpler'den dolayı böyle olduğunu düşünse de aslında çikolatanın bu şekilde olmasının sebebi insanların çok daha kolay bir şekilde parçalara bölüp yiyebilmesi içindir.

20. Yürüyen merdivenlerin yan tarafındaki fırçalar.

Bu fırçalar ayakkabılarınızı temizlemek için değil... Bu fırçalar insanların kenara çok yakın durduğunda kıyafetlerinin ve çantalarının sıkışmaması için düşünülmüş bir güvenlik önlemidir.

21. Kot pantolonlardaki minik cepler.

Anlamsız gibi gözükse de bu cepler ilk olarak cep saatlerini koymak için yapılmıştır. Daha sonra insanlar buralara bozuk paralarını, kibritleri gibi kaybolması kolay küçük eşyalarını koymuştur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İnce Fikirli Zihinlerin Yaratıcılıkla Harmanlandığı Birbirinden Mantıklı 22 Tasarım Harikası Ürün - onedio.com
İnce Fikirli Zihinlerin Yaratıcılıkla Harmanlandığı Birbirinden Mantıklı 22 Tasarım Harikası Ürün - onedio.com
Gözlerimiz Kanadı! Yapanların Acilen Mesleği Bırakması Gerektiğini Düşündüren 17 Tasarım - onedio.com
Gözlerimiz Kanadı! Yapanların Acilen Mesleği Bırakması Gerektiğini Düşündüren 17 Tasarım - onedio.com
İlk Bakışta Göz Yamışması Yaşamanıza Neden Olup Sonradan Tadınızı Kaçıracak Birbirinden Enteresan Tasarım Hataları - onedio.com
İlk Bakışta Göz Yamışması Yaşamanıza Neden Olup Sonradan Tadınızı Kaçıracak Birbirinden Enteresan Tasarım Hataları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

coq iyi moruq ben de q harfini coq qullaniyorum

mehmet_ar85

Çakmak cebi

murat8891

Klavye bilgisi yanlış. Aksine kelimeler daha hızlı ve pratik yazılabilmesi için harfler ingilizcede sık kullanılan kelimlere göre tasarlanmıştır. İngilizcede sık kullanılan ve sık yanyana gelen harfler birbirine yakın yazılmıştır

ozer-ozcan3

Aynen öyle, ingilizce için '' Q '' klavye kullanılır. Türkçe'ye en uygun olarak da '' F '' klavye kullanıma sunulmuştur.

gunes-basmaci

Aşağıda ki yorum yanlıştır. Kollar birbirine çarptığı için en sık şekilde yanyana gelen harfler uzaklaştırılmış ve kolların birbirine çarpması engellenmiştir. Rastgele yapılmamıştır. "İlk başta klavyenin tuşları alfabetik sıraya göre düzenlenmişti ancak daktilo kullanan insanlar o kadar hızlı yazıyordu ki makinenin harflerini bağlayan kollar birbirine dolaşıyordu. Bu nedenle harfleri rastgele dizerek yazarları yavaşlatmışlardır. Günümüzde de böyle kalmıştır."

oldest

Boyle seyler ile gelin iste ya...

Görüş Bildir