Hayatını Adadı! 35 Yıldır Engelli Eğitim Merkezlerini ve Yatılı Okulları Ziyaret Ederek Çocukları Ücretsiz Tedavi Eden Diş Hekimi

8.8bPAYLAŞIM

Hayat çok zor, her şeyle aynı anda baş etmeye çalışırken bir yandan kötülüğe alışıyoruz ve iyilikleri görmüyoruz. İşte bugün size o iyiliklerden birini anlatacağız... 

Ertuğrul hocanın fedakarlıklarla dolu ilham veren hikâyesi insanlığa olan inancınızı artıracak!

Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, Ege Üniversitesi'nde pedodonti, yani çocuk diş hekimliği uzmanı...

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’den mezun olduktan sonra doktorasını yapmak üzere Almanya’ya giden Ertuğrul Sabah’ın yolu burada engelli çocuklarla kesişti. Çocuk sahibi olmayı çok isteyen eşiyle birlikte hikâyesi de işte burada başladı. On iki yılın ardından sahip oldukları iki kız çocuğuyla birlikte, Ertuğrul ve Seher Sabah çifti ülkemizin dört bir yanındaki çocuklar için bir şeyler yapmayı istedi.

Hurda bir otobüs, muayenehaneden toplanan malzemeler, stajyer diş hekimleri ve çekirdek aile…

Ege Üniversitesi’ne gelen her zihinsel engelli çocuğun tedavisini gönüllü bir şekilde yapan Ertuğrul Sabah’a bu yardımlar yetersiz geldi, ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmayı istedi. Fakültenin neredeyse hurdaya çıkmak üzere olan otobüsünü tamir ettirdi, kendisi gibi diş hekimi olan eşinin muayenehanesinden tıbbi malzemeleri toparladı, birkaç stajyer diş hekimi ve ailesiyle birlikte yollara düştü.

Yıllar boyunca her hafta sonu dağ bayır gezdiler ve doktorlara ulaşma imkanı bulunmayan çocukların dişlerini tedavi ettiler.

İki kızı ve ailesiyle hurdadan kurtardıkları otobüsle yola çıkan Ertuğrul Sabah’a bu da yeterli gelmedi ve 2001 yılında Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği’ni kurdu. Meslektaşlarının kullanmadığı, hastanelerin hurdaya çıkardığı tıbbi malzemeleri topladı ve kullanılır hale getirdi. Kurumlar arasında kurduğu iletişimle İzmir Kalkınma Ajansı’ndan bir otobüs aldı. Mazot parasının valilik ya da kaymakamlıklar tarafından karşılanmasını sağladı. Yardımlarla güçlendi.

Bağışlarla kurulan ve yardımlarla güçlenen seyyar klinik, binlerce kilometre yol ve yüzleri korkusuzca gülen binlerce çocuk…

Engelli eğitim merkezleri, yatılı okullar, yetiştirme yurtları ve ıslahevlerindeki binlerce çocuğun tedavisini üstlenen Ertuğrul Sabah ve ekibi çocuklara ayrıca diş fırçası ve macun hediye etti ve dişlerine nasıl bakım yapmaları gerektiğini gösterdi. Ünleri yurt dışına yayıldığında hiç çekinmeden Sırbistan, Makedonya ve Kıbrıs’a gittiler.

“Ulaşılamayana ulaş” mottosuyla yola çıkan ve muhtemelen hayatında hiç diş hekimine görünmemiş çocuklara tedavi ulaştıran Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ın hayali istedikleri her an çocuklara ulaşabilmek…

Şimdilerde Prof. Dr. Ertuğrul Sabah ile ekibinin bu etkileyici hikâyesi Murat Ergün tarafından belgesel olarak çekiliyor. “Dişçinin Korkusu” belgeseli Ertuğrul hocanın Türkiye’nin dört bir yanında yardım aşkıyla yanan insanlara ulaşacağı düşünülüyor.

35 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi insana ulaşan, gençleri bu konuda destekleyen ve etrafındaki herkesin yardımını isteyerek iyiliği yakınlarına da bulaştıran Prof. Dr. Ertuğrul Sabah’ı ayakta alkışlıyoruz!

Teşekkür ederiz hocam!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kreyzi_ufuruk_34

Adının başına DR yazmaktan başka forsu olmayan, %80'i parakolik, para için adam kesen doktorlarıNız azıcık örnek alsın. Polislikten sonra ülkede en cok itibar kaybeden meslek. Ağlayanada prim yok , burada bla bla yapmasın kaale almam.Ülkede çalışan insanların cogundan daha iyi saatler çalışıp daha cok para alıyorlar azıcık duygu, azıcık sevgi, azıcık efor.

Gizli Kullanıcı

'Çocuklara ulaşabilmek"... Ah sen ne güzel cümlesin!

bykzlt

Şapkalı fotoğrafı Leonard Cohen'i andırıyor :)

cesme-basina-tuneyen-adam

Adam Patch gibi adam ;)

gunesliler

İçine hipokrat kaçan ADAM gibi ADAM! ((: Zaten olması gerekenin yapılmasını yapmış. Yüreği güzel insan. Bıçak parası diye 3-5 kopartmayan çalışanlar adamı mezarında ters dondururken bu haber iyi geldi.

Görüş Bildir