Görüş Bildir
Haberler
Hayat Kurtaran 11 Madde: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Zor, Peki Onlar İçin Neler Yapabiliriz?

etiket Hayat Kurtaran 11 Madde: Sokaktaki Dostlarımız İçin Kış Daha Zor, Peki Onlar İçin Neler Yapabiliriz?

Ulaş
13.01.2022 - 12:30

Yaz aylarında sokakta yaşayan hayvanların ihtiyaçları su ve yiyecek ile sınırlı kalırken, kışın şartlar epey ağırlaşıyor. Yiyecek ihtiyacının yanına soğuk havalar sebebiyle barınma da ekleniyor. Peki biz çok basit şekilde sokaktaki dostlarımızın yaşamını sürdürebilmesi için neler yapabiliriz? 

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Kaputa vurun.

1. Kaputa vurun.

Kediler sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

2. Eviniz müsaitse sahiplenin.

2. Eviniz müsaitse sahiplenin.

En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

3. Ev ortamı uzun süreli bakıma uygun değilse misafir edin 🐱

3. Ev ortamı uzun süreli bakıma uygun değilse misafir edin 🐱

Yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin.

4. Ofisinizde küçük bir alanı kullanarak onlar için yer açın.

4. Ofisinizde küçük bir alanı kullanarak onlar için yer açın.

Kısa süre içinde tüm ofis çalışanların can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşullarlı uygun değilse işyerinizin önünde bir kulübe yapar ve mama ve su kapı koyarsanız bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

5. Kedi ve köpek evleri yapın.

5. Kedi ve köpek evleri yapın.

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi, köpek evleri sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Bir kap su verin.

6.  Bir kap su verin.

Su hayvanlar içinde hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı mutlaka bulundurun fakat metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

7. Mama vermeyi unutmayın.

7. Mama vermeyi unutmayın.

Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz.

Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz.

8. Kuşlar için cam kenarına ekmek koyun.

8.  Kuşlar için cam kenarına ekmek koyun.

Kuşlar kedi ve köpekler gibi yaklaşmazlar ama onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

9. Barınaklara destek olun.

9. Barınaklara destek olun.

Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa özellikle kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler onların çok işine yarayacaktır.

10. Hasta hayvanları görmezden gelmeyin.

10. Hasta hayvanları görmezden gelmeyin.

Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin. En yakın belediyeye haber verin. Kadıköy Belediyesi için 444 55 22 numaralı telefonu aramanız yeterli.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın dünya onlarla güzel…

11. Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın dünya onlarla güzel…
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1385
762
159
9
9
7
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Alexander Sallander

"Hayvanlarınıza sahip çıkın Beyaz Türkler" dedi ve köpek katliamı başladı.Halkına düşman,Tanrı'nın sessiz kullarına düşman,iyi ve masum olan her şeye düşman.... Devamını Gör

Metin Akalp

Motosiklet kullanan arkadaşlara bir uyarı. Kışın yağmurdan korumak için örttüğümüz motosiklet kapalı korunaklı olması ve motorun sıcaklığı nedeniyle kediler ... Devamını Gör

Develop ER

Sirke naftalin gibi keskin kokular çözüm oluyor. Küçük bir fıs fısa sirke koyup örtünün altına sıkın. Bana çamur dert olmuyorda selenin üzerinde tırnak bili... Devamını Gör

fbw36

Sokakta yaşayan hayvanlar için yapabileceğimiz en önemli iyilik hepsini kısırlaştırmak, bunu ilk maddeye yazmalıydınız. Bazı belediyeler ve bazı dernekler kı... Devamını Gör