Hayalinin Peşinden Gitti ve Bir İlki Gerçekleştirdi: ABD'li Maceraperest Antarktika'yı Tek Başına Geçti

 > 
209PAYLAŞIM

2008'de yaşadığı talihsiz kazanın ardından doktorların 'yürüyemezsin' dediği ABD'li maceraperest Colin O'Brady, önce adını dünyanın en yüksek zirvelerine yazdırdı, şimdi de bir ilki gerçekleştirdi. O'Brady, yaklaşık 1.500 kilometre yol kat etti ve buzullarla kaplı Antarktika kıtasını hiçbir yardım almadan bir uçtan bir uca geçen ilk kişi oldu. Bu uzun ve zorlu yolculuk 53 gün sürdü. 

33 yaşındaki, O'Brady, 3 Kasım'da 49 yaşındaki İngiliz rakibi Louis Rudd'la başladığı yarışı önde bitirdi.

O'Brady, dünyanın en soğuk kıtasında 170 kilo ağırlığındaki kızağını kar tepelerinin üzerinde günde 13 saat çekerek yaptığı 1482 kilometrelik zorlu yolculuğu 53 günde tamamladı.

2016'da ise kıtayı tek başına geçmeye çalışan İngiliz Henry Worsley'in yolculuğu ölümle son bulmuştu.

İki yıl önce, emekli İngiliz subay Worsley, aynı yolculuğu yapmayı denemiş ve bitişe yaklaşık 50 kilometre kala hayatını kaybetmişti.

İngiliz yüzbaşı Louis Rudd, arkadaşının anısına O'Brady'e rakip olmuştu.

O'Brady güzergahı tamamlamasının ardından başarısını ailesine telefonla bildirdi.

O'Brady'nin tarihe geçen bu yolculuğunu Portland'daki ailesi ve yakınları da GPS yardımıyla internet üzerinden takip etti.

O'Brady "İmkansız bir ilk" olarak tanımladığı yolculuğu sırasında çektiği fotoğrafları ve notlarını Instagram sayfası üzerinden anlık olarak takipçileriyle paylaştı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Day 13: WELCOME TO MY KITCHEN. I’ve been asked a lot about what it is that I eat out here. Well, it’s Groundhogs day. I literally eat the same thing in the same sequence each day. Pictured here in my @hilleberg_the_tentmaker tent vestibule where I cook (aka boil water), I’ll explain the items from top to bottom. I start the day with a special oatmeal blend that has extra oil (added for fat) and protein powder. Next in the ziplock bag is the key to my success; the @standardprocess custom “Colin Bars” at 4000 calories per day are what I eat while I’m outside pulling the sled. I eat about 500 calories worth of bar every 90 minutes when I stop to take a 5 minute break. I worked with the top doctors and food scientists at Standard Process to get this just right. We did loads of blood tests and honed in the exact ingredients and nutrients that would fuel me the best. It’s all 100% whole food and organic. Things like coconut oil, nuts and seeds, and additional whole food supplementation to optimize all the phytonutrients I need. Honestly, this stuff is magic and I’m confident will be the key to success. As pictured I have one ramen in the middle of the day for a warm pick-me-up and some extra salt. In my cup here is two servings of Standard Process Veg-E Complete Pro protein. This is the first thing I have when I get in my tent after a long day. Then comes four cups of chicken noodle soup for the soul, and lastly an @alpineaire freeze dried dinner. I have four flavors, but my favorite has been the Black Bart Chili. ~7000 calories total intake fueling me each day. Food makes up the vast majority of the weight in my sled, but each day that I eat my ration, my sled gets a little lighter and I can go a little farther. Then repeat. I wake up and do it all over again! Check out the @outsidemagazine article that details more about my nutrition! #TheImpossibleFirst #BePossible https://www.outsideonline.com/2365661/colin-obrady-how-fuel-solo-unassisted-antarctic-crossing

Colin O'Brady (@colinobrady)'in paylaştığı bir gönderi ()

"Artık yolculuğun başındaki aynı kişi değilim"

O'Brady yolculuğunun 37'nci gününde yaptığı paylaşımda bir fotoğrafını yayınladı ve fiziksel olarak ne kadar değiştiğini vurguyarak "Artık yolculuğun başındaki aynı kişi değilim, bunu yüzümden anlayabiliyor musunuz? Acı çektim, ölümüne korktum, üşüdüm ve yalnız hissettim. Güldüm, dans ettim, mutluluk gözyaşları döktüm..." diye yazdı.

O'Brady, 20 Aralık'ta yolculuğunun 47'nci gününde uydu telefonuyla BBC'ye konuşmuş ve "Çok yoruldum" demişti. Ayırca aşırı kilo kaybı nedeniyle saatinin sürekli kolundan düştüğünü söylemişti.

O'Brady'den farklı olarak 1997'de Antarktika'yı tek başına geçen Norveçli Borge Ousland kayaklar üzerindeki hareketini hızlandırmaya yardımcı rüzgar paraşütü kullanmıştı.

Doktorlar 'Bir daha yürüyemezsin' dedi, en yüksek dağlara tırmandı

2008'de Tayland'da tatildeyken vücudunun dörtte birinde ağır yanıklar oluşan O'Brady, doktorların bir daha yürüyemeyeceğini söylemesine rağmen hızla iyileşti.

Sonrasında triatlonlara katılan ve her kıtadaki en yüksek dağı kapsayan Yedi Zirveler tırmanışını tamamlayan O'Brady, Kuzey ve Güney Kutbu'nu da kayakla geçti, ayrıca ABD'deki her eyaletin en yüksek noktasına tırmandı.

BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir