Görüş Bildir
Haberler
Hayali Kripto Dolandırıcılığı: İş İnsanı 1.5 Milyon TL'sini Kaptırdı

Hayali Kripto Dolandırıcılığı: İş İnsanı 1.5 Milyon TL'sini Kaptırdı

Batuhan
17.05.2021 - 08:53

İş insanı İ.T., internette tanıştığı bir kişiden, TRS adlı yeni bir kripto para olduğunu, hızla yükseleceğini duydu. Bunun üzerine geçen yıl Ağustos ayında 1.5 milyon lira karşılığında aldığı 12.5 Bitcoin ile TRS aldı. Ardından bu rakamı 64.5 Bitcoin’e yükseltti. Parasını çekemeyince dolandırıldığını anlayan İ.T., savcılığa başvurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul’da yaşayan ve kripto paralara yatırım yapan iş insanı İ.T., internet sitelerinde yatırım amaçlı araştırma yaparken bir kişiyle tanışarak WhatsApp üzerinden sohbete başladı.

Parayı katladığını zannetti

Parayı katladığını zannetti

Tanıştığı kişi İ.T.’ye, TRS adlı bir kripto paradan bahsederek çok iyi kazandırdığını söyledi. Daha sonra da TRS’yi alabileceği RCSLV.COM adresini söyledi. İ.T., geçen yıl Ağustos ayında siteye üye oldu. TRS’nin Bitcoin ile alınabileceğinin kendisine söylenmesi üzerine başka bir siteden 1.5 milyon TL karşılığında 12.5 Bitcoin aldı.

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre daha sonra da bu Bitcoin’leri üye olduğu siteye yatırarak birim fiyatı 35 dolardan 3 bin 600 TRS satın aldı. TRS kısa sürede hızlı bir şekilde yükselerek birim fiyatı 200 doları buldu. İ.T., hemen site üzerinden TRS’leri satarak 700 bin dolara çevirdi. İşlemlerine devam eden İ.T., bu parayla da 64.5 Bitcoin aldı.

Savcılığa başvurdu

Savcılığa başvurdu

Siteye girdikten bir ay sonra parasını çekmek isteyen İ.T., bunda başarılı olamadı. Avukatı İlker Atamer’le yaptığı kısa bir araştırmada, sitedeki işlemlerin hayali olduğunu ve TRS diye bir kripto para olmadığını öğrendi. İ.T., avukatı aracılığıyla Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

'İngiltere'ye başvurulsun'

'İngiltere'ye başvurulsun'

Suç duyurusu dilekçesinde, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün RCSLV.COM sitesinin sahip ve yöneticilerini tespit etmesi istendi. İ.T.’ye tavsiyede bulunarak dolandırılmasına yol açan şüphelinin kullandığı telefon hattı sahibi ve adresinin belirlenmesi için İngiltere’ye başvurulması talep edildi.

Bilişim sistemleriyle zincirleme dolandırıcılık suçunu işleyen şüphelilerin yakalanarak tutuklanmaları, yurtdışında olmaları halinde Interpol ile işbirliğine gidilmesi istenerek, haklarında kamu davası açılması istendi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yetemely 1

ULAN PZVK BEN BİLMEDİĞİM YERDEN NAR EKŞİSİ ALIRKEN BİLE ÖNCE YARIM LİTRE ALIYORUM BEĞENİRSEM YETECEK KADAR ALIYORUM. DAVAR MISIN AMK 1.5 VERİYON. BUNLAR DOL... Devamını Gör

Murat Ağbaba

oh çok güzel oldu. Bu ülkenin milletinden kısa yoldan para kazanma hastalığını kazıya kazıya çıkartmak lazım.

Lockdown

hikâye tam anlatılmamış eksik detaylar var