Hastaya Irk Sorusu

 > 
153PAYLAŞIM

Yalçın Çakmak, Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği’nde kemik tahlili yaptıran annesinin raporunda ‘ırk’ hanesinin de yer aldığını gördü. Otomatik olarak ‘Türk’ yazılarak kendisine verilen raporda ‘ırk’ sorusunun nedenini öğrenmek isteyen Çakmak ile Başhekim Yardımcısı’nın tartışması karakolda bitti.

Cumhuriyet'in haberine göre; Onkoloji Hastanesi’nde verilen kemik tahlili raporunda “ırk” hanesinin yazdığı ortaya çıktı. Buna karşı çıkan hasta yakını Yalçın Çakmak, başhekim yardımcısıyla görüşmek istedi. Karakolda verdiği ifadede Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in kendisine “Ben sizinle görüşmek istemiyorum, çünkü Kürtsünüz” dediğini anlatan Çakmak, Edizer’den “Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu, dışlayıcı, önyargılı davranışı ve şiddet tutumu” nedeniyle şikâyetçi oldu.

Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği’nde verilen bir raporda hastanın adı, soyadı, doğum tarihi, ağırlığı, boyu gibi istenen bilgilerin yanı sıra, bunlara ek olarak “ırk”ının istendiği anlaşıldı.

‘Bu rapor otomatik olarak dolduruluyor’

Raporu alan hasta yakını Çakmak, bu hanenin otomatik olarak doldurulup kendilerine verildiğini söyledi. Karakola kadar yansıyan olayın ardından verdiği ifadede Çakmak, kendilerinden kemik tahlili istendiğini, tahlilin sonunda verilen raporu incelerken ırk ibaresini gördüklerini kaydetti. Raporda ırkın yer almasının bilimsel nedenini öğrenmek için danışmaya başvurduklarını ve buradan başhekim yardımcısına yönlendirildiklerini dile getiren Çakmak, 10 dakikalık bekleme sırasında başka bir hastane görevlisine ziyaret nedenini açıkladığını belirtti. Çakmak, “Edizer’in odasına tekrar gittiğimizde kapının açık olduğunu fark ettik. Elimdeki kâğıdı kendisine göstererek ‘Hocam size bir şey sormak istiyoruz’ dedik. Edizer de ‘Ne sormak istediğinizi biliyorum, ben sizinle görüşmek istemiyorum’ dedi” şeklinde konuştu. Edizer’in kendilerine Kürtçe olarak, “Ben Kürt’üm, Kürtçe bilmiyor musun” demeye çalıştığını söyleyen Çakmak, “Ben Zazayım, Kırmançi bilmiyorum, konuşacaksanız Zazaca konuşun” yanıtı verdiğini söyledi. Bunun ardından Edizer’in ısrarla “Ben sizinle görüşmek istemiyorum; çünkü Kürtsünüz” dediğini dile getiren Çakmak, kapının suratlarına kapandığını kaydetti. Çakmak sonrasında gelişen olayı şöyle anlattı: “Gazeteci, akademisyen ve son olarak vatandaş kimliğimle bilgi almak istedim ancak muhatap olmayacağını söyledi. ‘Bunları dışarı atın’ talimatı verdi. Güvenlik geldi, çekiştirerek dışarı çıkmamızı istediler. Biz de hukuksuz bir şey yapmadığımızı, polis gelene kadar ayrılmayacağımızı ve şikâyetçi olacağımızı söyledik. Hastanede bize ayrımcı bir tutum sergilendi.”

Çakmak, hastanede kendilerine anayasanın eşitlik ilkesine göre aykırı davranıldığı, önyargılı, ötekileştirici tavır sergilendiği ve şiddet tutumu nedeniyle şikâyetçi oldu.

Oran'dan Davutoğlu’ya: Hastaların ırkının sorulması talimatını siz mi verdiniz?

CHP'li Umut Oran, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları sordu:

“Sağlık Bakanlığı kurumlarında hastaların ‘ırkının’ sorulmasının gerekçesi nedir, bu talimatı siz mi verdiniz? 

  • Bu uygulama, hükümetiniz aldığı bir üst karardan mı kaynaklanmaktadır?

  • Bu form, rapor çıktısının şablonunu kim hazırladı, bu uygulamanın sorumlusu kimdir?

  • Bu soru tüm hekimlerin üzerine ant içerek mesleğe başladıkları Hipokrat yeminine aykırı değil midir?

  • Kamu hizmetinde ayrımcılık yapılması suç değil midir?

  • Başhekim Yardımcı Ali Edizer’in, nefret ve ayrımcılık içeren bu tavrı karşısında hangi işlemleri yapacaksınız, kendisi hakkında idari inceleme yapılacak mı?

  • Tuncelili bir vatandaşa karşı yapılan bu ayrımcı tavır hükümetinizin yürüttüğünü öne sürdüğü 'Alevi açılımı'na ters değil midir?

  • 18 Kasım 2002 tarihinden bu yana işbaşında bulunan AKP hükümetleri döneminde, Kürt veya Alevi vatandaşlara kamu hizmeti sunumunda ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle ceza verilen herhangi bir kamu çalışanı var mıdır?

  • Böyle bir örnek varsa bu olay ne zaman hangi kurumda yaşandı ve sorumlusuna ne tür cezalar verildi?”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir