Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Mustafa Kemal'sin?

521PAYLAŞIM

"Uçurum kenarında yıkık bir ülke....Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar... Yıllarca süren savaş... Ondan sonra içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan."

1. Senin için başarıya ulaşmak adına en gerekli olan şey nedir?

Kararlılık
Cesaret
Sabır
Çalışkanlık

2. Sevdiğin, yaşadığın, hayatının büyük bir çoğunluğunun geçtiği şehir artık başkalaşıyor ve değişimin parçası oluyor. Orayı terk eder miydin?

Evet, terk ederdim.
Hayır, terk etmezdim.

3. İçini darlayan, senin ümidini yerle bir eden bir durumla karşılaştığında zorluklara karşı nasıl adım atıyorsun?

Önce önümdeki sorunların ne olduğuna bakar ve bana ne etkisi olacak onları düşünürüm
Kimseye bir şey danışmadan doğrudan sorunun üstüne giderim. Zorlukla mücadele halindeyken onu alt etmenin hesabını yaparım.
Birer birer, adım adım engellerin üstüne giderek.
Her engeli kuvvet harcayıp atlamaktansa onlarla yüzleşip ders çıkartırdım.

4. Mustafa Kemal'i "Atatürk" yapan şey nedir?

Gençliğinden beri savaşların içinde olup yılların verdiği yorgunluğa aldırmadan bağımsızlık hareketine girişmesi.
Çanakkale'deki azmi ve başarısı her şeyin özetidir aslında.
Öz güveni bitmiş bir milleti diriltip yeniden öz güven aşılaması, bir araya getirmesidir.
En zor zamanda bile üstünde ölüm fermanı olmasına rağmen kendisine mağduriyet biçmeden büyük bir cesaretle mücadeleyi başlatmasıdır.
Unutulmuş Türk toplumunu modern bir seviyeye tüm zorluklara rağmen çıkartmasıdır

5. Sence en karizma Mustafa Kemal hangisi?

6. Atatürk'ün hangi özelliği kendinde olsun isterdin?

İleri görüşlülüğü
Kararlılığı
Cesareti
Liderliği
Karizması

7. Son olarak... Eğer bir ülke olsaydın kendine şiar edineceğin bir Atatürk özdeyişi:

"Yurtta sulh, cihanda sulh."
"Egemenlik verilmez, alınır."
"Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez."
"Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir."
"Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur."
"En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır."

Anafartalar Kahramanı!

Sen Anafartalar Kahramanı olan Mustafa Kemal'sin! Zamanı geldiğinde büyük risk alabilecek kadar gözü pek ve ileride ne olacağından emin birisin. Elde etmek istediğin şey için hayatını bile ortaya koymaya hazırsın. Sendeki cesaret öyle bir şey ki deyim yerindeyse "kralı gelse" tanımazsın. Kararlılığın öylesine sağlam ki kimsenin söylediğine kulak asmadan inandığın doğruları bir bir uyguluyor ve doğrudan harekete geçiyorsun. Bazen şartlar aleyhinde bile olsa elindeki tüm imkanı mucize gerçekleştirecek gibi kullanmayı başarabiliyorsun.

Başöğretmen!

Verdiğin cevaplara göre sen Başöğretmen Mustafa Kemal'sin. Sen değişimin baş figürüsün aslında.  Hayatını kökten değiştirecek, seni ileriye götürecek herhangi bir değişime ayak uydurmaya ve o değişimi yapmak için geceni gündüzünü vermeye hazırsın.  Çünkü biliyorsun ki bu değişim senin ve etrafındakiler için iyi bir şeye vesile olmuş olacak.

Başkomutan!

Verdiğin cevaplara göre sen Başkomutan Mustafa Kemal'sin. Şartlar senin için ne kadar ağır olursa olsun içindeki ümidi asla kaybetmeyen birisin. Bazen bir an gelir ve sonunun geldiğini düşünürsün İşte, tam o sırada ansızın "başaracağım" hissi senin motivasyonun olur. Bu öyle bir andır ki etrafındakiler bile başaracağından emin değildir; desteklerini ve güvenlerini kaybetmişsindir, fakat hiç beklenmeyen bir anda kararlılığınla neleri değiştirebileceğini, hangi engelleri aşacağını göstermiş olursun. Üstelik bunu yaparken etrafına da büyük bir cesaret kaynağı oluyorsun. Bazen ipleri gerektiği anda eline alman gerekir.

Gazi Mareşal!

Verdiğin cevaplara göre sen Gazi Mareşal Mustafa Kemal'sin. Bazen hayatını etkileyecek şeyler için gözünü kırpmadan hayatını feda edeceğin durumlar olur. Büyük bir cesaret ve kararlılık ile nelerin üstesinden geleceğini dosta düşmana gösterirsin. İşte seni de kıymetli kılan şey ne pahasına olursa olsun zor zamanlardaki fedakârlığındır.

Kurucu Cumhurbaşkanı!

Verdiğin cevaplara göre sen Kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'sin. Tıpkı sen de Mustafa Kemal gibi en zor şartlar altında bile öz güveni yerle yeksan olmuş bir toplumu yeniden diriltip belli bir seviyeye getirmek için büyük uğraş verecek metanete sahipsin. Her işini adım adım ve büyük bir titizlilikle hallediyorsun. Kimi zaman hayatındaki değişimleri çarçabuk içselleştirmen gerekse de neyin hangi zamanda ve nasıl olacağını daha önceden kafanda kurgulamış gibisin.

Milli Mücadele Önderi!

Verdiğin cevaplara göre sen Milli Mücadele Önderi Mustafa Kemal'sin! Tıpkı Nutuk'da belirttiği gibi: "Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar, yıllarca süren savaş..." Bu kadar bitap düşmüş bir vaziyetten sonra böylesine bir harekete kalkışmak dünyada hiçbir liderin cesaret edemeyeceği bir şeydir. Senin de motivasyonun, nelerle karşılamış olsan bile hep diri. Seni ayakta tutan şey ise, özgürlüğüne düşkünlüğün. Büyük bir işe kalkışmadan önce rastgele adım atmak yerine genel durumu ve nelerle karşılaşılacağını tahlil etmeyi tercih ediyorsun. Sen de belki kendi hayatında bir şeyleri değiştirecek kıvılcımın ilk parçası olacak güce sahipsin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

gazi meraşal mustafa kemal

yigit-kagan-bicen

anafartalar kaframanı

tolga-goktas1

Başkomutan

huseyin-aktas12

milli mücadele önderi. nerede!. keşke olabilsem!. o nun gibi olabilmek için feleğin tüm çemberlerinden geçmek ve o nun kadar da zeki olmak gerekir.

huseyin-aktas12

milli mücadele önderi. nerede. keşke. onun gibi olmak için feleğin tüm çemberlerinden geçmek ve onun kadar zeki olmak gerekir.

Görüş Bildir