Hamilelik ve Bebekler Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 11 Çok Şaşırtıcı Bilgi

499PAYLAŞIM

Bebeğin anne karnındaki gelişimi ve doğum anı şaşırtıcı mı geliyor? Sizler için Buzzfeed'den derlediğimiz bu içerikte hamilelik ve bebeklerle ilgili çok daha ilginç bilgiler öğreneceksiniz. Hazır olun!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/mikespohr/11-fa...

1. Bir bebek hala amniyotik kesesinin içindeyken doğabilir.

Yukarıdaki fotoğraf, ödüllü fotoğrafçı Robin Baker tarafından çekilmiş. Makinesiyle yakaladığı an gerçekten 80,000 doğumda bir kez görülebilen bir durum. Bu duruma "keseli doğum" adı veriliyor ve bu durum hiç bir şekilde bebeğe zarar vermiyor. İkiz bebeklere hamile olan annenin ilk bebeğinin kesesini ise tırnağıyla yırtmış ve bebeklerin ikisi de zarar görmemişler.

2. Gerçek bir seks yapmadan hamile kalma ihtimaliniz var!

Çok yaygın olmasa bile daha önce yaşanmış bir durum. Eğer bir çift kıyafetleri üzerindeyken cinsel bir yakınlık yaşarsa ve erkek boşalırsa kadın üzerinde kıyafetleri olmasına rağmen hamile kalabilir çünkü sperm kumaştan geçebilen bir sıvıdır. Yine de olma olasılığı çok düşük ama olabilir.

3. 60 yıl hamile kalmak bir bakıma mümkündür.

Şili'de yaşayan 91 yaşındaki Estela Melendez düştüğünde hastaneye gider ve doktorlar röntgen çektirmesini isterler. Sonuçları gördüklerinde çok şaşırırlar çünkü Estela'nın rahminde taşlaşmış bir fetüs görürler. Daha sonra yapılan incelemelerde ise fetüsün yaklaşık 60 yıldır orada olduğu anlaşılır.

4. Antik Mısır'da kadınlar doğum kontrolü için timsah gübresi kullanıyorlardı.

Kadınlar gübreyi alıp rahim boynuna yerleştiriyordu. Bunun amacı ise spermin oradan geçememesiydi. Kulağa çok da sağlıklı gelmiyor değil mi?

5. Annenin beyin ölümü gerçekleştikten sonra doktorların bebeği doğurtması mümkündür.

Karla Perez'in kafatasında oluşan bir kanama nedeniyle beyin ölümü gerçekleştiği zaman 22 haftalık hamileydi. Doktorlar bebeği 30 haftalık hamilelik süresi tamamlandıktan 54 gün sonra başarılı bir şekilde doğurttular.

6. Bazen bebeğinizi yemek istemenizin bilimsel bir açıklaması vardır.

Bebeğinizin o küçük suratına hayran kalıp ısırmak istiyor olabilirsiniz, korkmayın garip değilsiniz. Yale Üniversite'sindeki psikoloji uzmanları, bu iki şekilli duyguların bize başka güzel ve mutlu şeyler çağrıştırdığı için böyle tepkiler verdiğimizi açıkladılar.

7. Bir kadın doğum kontrolü için kullanılan spirale sahip olsa bile hamile kalabilir.

Oldukça nadir yaşanan bir durum ama spiralin sizi hayal kırıklığına uğratma yüzdesi ne yazık ki 0 değil, %0,2 hamile kalma şansınız var. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin 2011 verilerine göre, o yıl 36 kadın bu şekilde hamile kalmış.

8. Epidural anestezi olmadan 6 buçuk kiloluk bir bebek doğurmak mümkündür.

Avustralyalı anne Natashia Corrigan, Brian Jr isimli 6 buçuk kiloya yakın olan bebeğini normal doğumla dünyaya getirdi.

9. Britanya Üniversitesi yakın zamanda "üç ebeveynli bebek" çalışmalarına başlayacak.

Mitokondrial hastalıklara sahip olan annelerin bu hastalığı bebeklerine geçirme ihtimali oluyor. Fakat bilim insanları bunun için bir çözüm buldular. Sağlıksız yumurtadan alınan sinir hücreleri ve DNA, donör annenin sağlıklı yumurtalarına yerleştiriliyor. Böylece bebek üç ebeveyne sahip oluyor.

10. Günümüzde birçok baba da bebekleri için parti yapıyor ve buna "dadchelor parti" adını veriyorlar.

Bildiğimiz baby shower partilerine çok benziyor. Tek fark minnoş pastalar yerine futbol takımlı pastalar yapılıyor ve biralar içiliyor. Babalara göre bu tarz organizasyonlar onların hamilelik dönemini daha yakından takip etmelerine ve babalık için daha iyi hazırlanmalarına yardımcı oluyor.

11. Bazen, anne sütü ilk geldiğinde pembe veya turuncu renkte olabilir.

Bu duruma "paslanmış boru sendromu" adı veriliyor. Sebebi ise göğüsteki kan akışı artıyor ve kan en son süte geçiyor. Bu durumun bebekler için hiçbir zararı yok ve genellikle bir hafta içerisinde sütün rengi temizleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

10 ne kadar gereksiz bişi bee....

Görüş Bildir