Halep'te Ateşkes Sağlandı: Siviller Tahliye Edilecek

 > 
128PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi, Suriye'de hükümet yanlısı güçlerin Doğu Halep'te ev baskınları düzenleyerek, kadın ve çocuklar da dahil sivilleri öldürdüklerini açıkladı. Öte yandan Anadolu Ajansı'nın akşam saatlerinde geçtiği habere göre uzun süren müzakerelerin ardından Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı.

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. 

Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörülüyor.

AA’nın Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

İlk etapta siviller çıkacak

Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi. 

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

Suriye yönetimi, kasım ayında Rusya'nın da havadan desteğiyle Halep'i silahlı muhalif grupların elinden almak için bir kara harekatı başlatmıştı.

AFP

BM İnsan Hakları Ofisi'nden yapılan açıklamada, dört bölgede en az 82 sivilin görüldükleri yerde vurularak öldürüldüğünü gösteren güvenilir kanıtlar olduğu belirtildi. Bu kişilerin 11'inin kadın, 13'ünün ise çocuk olduğu kaydedildi.

Kentte kontrolü ele geçiren Suriye ordusunun sivil katliamı yaptığı yönündeki iddialar, Twitter'da #HalepteKatliamVar etiketiyle paylaşılmıştı.

Suriye Ordusu Halep'te Zaferini İlan Etti: #HalepteKatliamVar Etiketi Gündem - onedio.com
Suriye Ordusu Halep'te Zaferini İlan Etti: #HalepteKatliamVar Etiketi Gündem - onedio.com

BM İnsan Hakları Ofisi Sözcü Rupert Colville, "Halep'te insanlık tamamen eridi" dedi.

BM'nin insani durumlardan sorumlu yetkilisi Jan Egeland ise 'Katliamlardan yabancı milisler sorumlu' dedi.

Egeland BBC'ye yaptığı açıklamada, ellerine silahsız sivillerin katliama maruz kaldıklarına ilişkin ayrıntılı raporlar ulaştığını bildirdi ve bu katliamlardan "yabancı milisleri" sorumlu tuttu.

Peskov: "Görünüşe göre, Sayın Egeland'ın Halep'te olan bitenden haberi yok"

Konuyla ilgili olarak BBC'nin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov ise "Görünüşe göre, Sayın Egeland'ın Halep'te olan bitenden haberi yok. Şayet haberi olsaydı, aslında dikkatini terörist gruplar tarafından işlenen katliamlara yöneltirdi" dedi.

Suriye ordusundan bir kaynak ise bugün yaptığı açıklamada, silahlı muhalif grupların tüm savunma hatlarının çöktüğünü ve birkaç semte sıkıştıklarını söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, son 24 saat içerisinde yarısı çocuk, yaklaşık 8 bin sivilin Doğu Halep'ten ayrıldığını açıklamıştı.

Rusya Halep'te derhal ateşkes çağrısını reddetmişti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov taarruz sona ermeden önce muhaliflerin kenti tahliye ederken kullanacağı koridorların belirlenmesi gerektiğini belirtmişti

Reuters'ın aktardığı bilgiye göre Lavrov Karadeniz İşbirliği Örgütü'nün Belgrad'daki toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Çatışmaların derhal sonlandırılması çağrılarını duyuyoruz. Rus tarafı bunu koridorlar belirlendikten sonra yapmak istiyor" dedi.

 Lavrov, Türkiye ve ABD ile yapılan paralel görüşmelerin sonuca ulaşıp ulaşmayacağı sorusuna, "Durum üzerinde etkisi bulunan herkes ile görüşüyoruz" dedi.

Türkiye, Rusya ile temasları yoğunlaştıracak

Türkiye ve Rusya Halep İçin Yarın Olağanüstü Toplanıyor - onedio.com
Türkiye ve Rusya Halep İçin Yarın Olağanüstü Toplanıyor - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir