Hala Anlamayanlar İçin 13 Adımda Neden Bayan Değil Kadın Demeliyiz?

-

Üzerine çok tartışılan ve çoğu zaman özellikle erkekler tarafından gereksiz ve feminist bir tutumla abartıldığı düşünülen bir konu bu. Ancak farkındaysanız özellikle son yıllarda bu kullanım, toplumsal bilinçaltımıza sızarak gitgide dilimizde kullanımı normalleştirilmeye çalışılıyor. Öyle ki artık kadınlar bile kadın demekten utanır hale geldi. Abartılan, gereksiz büyütülen bir tutum olduğunu düşünmeden önce konunun esas nedenlerini ve haklılığını bir kez daha anlatabilmek adına bu içeriğimizi hazırladık.

1. İlk önce şunun ayrımını ortaya koymakta fayda var; 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır.

2. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmeye gerek duyulmadığı durumlarda, birer hitap şekli olarak kullanılır.

3. Elbette ki biri ile konuşmanız, seslenmeniz gerektiğinde bu kelimeyi kullanabilirsiniz ama böyle durumlarda bile kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Örneğin "Bay, bakar mısınız?" diyemeyeceğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" demeniz de abes kaçacaktır.

4. Yani asıl karşı çıkılan; kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir.

Boşuna abartılan ve büyütülen bir tartışma demeden önce asıl nedene odaklanırsanız, olayın haklılığını ve bu konudaki ısrarın yalnızca feminist bir söylem olmadığını da göreceksiniz.

5. 'Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.'

Eğer kendinizi bu şekilde savunuyorsanız özrünüz kabahatinizden daha büyük! Çünkü bu neden kibarlık olsun ki, size bunun daha kibar olduğunu düşündüren ne?  Bu, tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Ayrıca asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.

6. Bir de bundan daha da vahim olan şu savunma var tabii ; Kadın-kız ayrımı yapmaktansa daha naif olduğunu düşünüyorum.

Oysa kadın olmanın da kadın demenin de utanılacak bir tarafı yoktur ve bunun ayrımı yapmak kimseye düşmez.

7. Zaten kız diye de bir cinsiyet de yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük yaşta olanlarına da kız/oğlan denir.

TDK'da da kadın kelimesinin tanımı şu şekildedir: Erişkin, dişi insan. 

Yani gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her dişi birey, kadındır.

8. Ancak esas niyetiniz gerçekten kibar olmaksa; bu kelime yerine 'hanımefendi' kelimesini kullanmanız çok daha 'kibar' olacaktır.

Tabii yine sadece hitapla kısıtlı durumlarda.

9. Bunda büyütülecek ne var demeyin!

Bize bu algıyı yaratan tutucu zihniyet konuşma dilimize lanse edilerek bu kullanım normalleştirmeye çalışılıyor. Ve bunun karşısında durup, algılarımızla oynanmasına izin vermemek hem kadınların hem de erkeklerin en önemli sorumluluklarından biri olmalı.

10. Esas kimliğin söz konusu olduğu durumlarda yalnızca cinsiyet belirten 'kadın' kelimesinin ayıp olarak algılanıp, yerine bayan sözcüğü kullanıldığında bir art niyet aramak gayet normaldir.

11. Çünkü erkek egemen toplumumuzda kadın denilince hemen bu durum, bireyin medeni haline daha da kötüsü namusuna bağlanıyor.

Ve sırf bu yüzden insanlar, kadın demek yerine  bayan diyerek konuyu kapatıveriyor. Konunun en önemli noktası da burasıdır çünkü bu tutum yüzünden kadın cinsiyeti, bir sözcüğe sıkıştırılarak aşağılanıyor.

12. Ama ben yine de karıştırıyorum nerede hangisini kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız, bir iki örnek verelim;

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Kadın Reyonu- Erkek Reyonu, Kadın WC- Erkek WC, Kadın doktor/avukat/öğretmen doğru kullanımlardır.

Daha da önemlisi; 8 Mart Dünya Bayanlar Günü değil, Kadınlar Günü'dür.

25 Kasım Uluslararası Bayana Karşı Şiddete Hayır Günü değil, Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü'dür.

13. Zaten tüm bu nedenlerin dışında 'KADIN' kelimesi çok daha ahenkli ve güzeldir! :)

Kimsenin kadın demekten çekinmediği ve bireylerin kadın olmaktan utanmadan bunu yüksek sesle söyleyebildiği günlere!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-bakar1

yeni çağın yeni hastalığı " bana bayan döyömözsün tomom mo"

cenk-aydin4

bunu hangi gerizekalı aklınıza soktu acaba çok merak ediyorum. ben, bana bay denmesinden rahatsız olmuyorsam sizde size bayan denmesinden rahatsız olmayacaksınız. sonuçta hakaret değil küfür değil.biryerde size bayan bakarmısınız yerine kadın bakarmısınız denmesi hoşmu. yok, yerine göre kullanın diyorsanız yürrrrrrrrüüüüüüüyeceksiniz. size taktığınız sıfatları ezberleyecek halimiz yok. bi kendinize gelin saçmalamayın.. ben bayan demekten vazgeşmem rahatsız olmanızda hiiiiiiiççç umurumda değil. tamammı bayanlar baylar..

fuvkingweirdo

“Dişi” ve “Er” biyolojik cinsiyeti, “Kadın” ve “Erkek” ise toplumsal cinsiyeti belirtir amına kodumunun salak ukalaları. Bir bok biliyormuş gibi konuşmayın da önce bir neyin ne olduğunu öğrenin.

ruzgar-sanli1

Kadın ve erkek cinsiyet değildir. Erkek ve dişi cinsiyettir. Katun kelimesi kadın ve hatun olarak ikiye ayrılmıştır. Yani kadın = hatun demektir. Birine sözcük olarak kadın demekle hatun demek arasında hiçbir fark yoktur herbokolog feministler!

gokcer-f-alp

Bir kere teknik olarak yanlış bi durum var: Kadın'ın karşılığı Erkek değil Adam'dır. Erkek'in karşılığı Dişi'dir. Hayatım boyunca duyduğum en saçma ve gereksiz takıntı bu "bayan" meselesi. Bayan bir küfür değil, kötü bir sözlük anlamı da yok. Size "bayan" diye hitap edildiğinde bunu bir hakaret ya da olumsuz bir şey olarak algılıyorsanız, bu tamamen sizin kişisel algı sorununuzdur. Hâlâ anlamayanlar için eşleşmelere bakalım: Erkek-Dişi Kadın-Adam Koca-Karı Herif-Avrat Bey-Hanım Beyefendi-Hanımefendi Bay-Bayan. Hiç bir kötü anlamı olmayan ve kötü niyetle kullanılmayan (nasıl kullanılacaksa artık) bir kelimeyi takıntı haline getirerek işin özünü kaçırıyorsunuz; bu şekilde bir yere varamazsınız ;)

Başlıklar

Öğretmenkadınlar
Görüş Bildir