Hala Anlamayanlar İçin 13 Adımda Neden Bayan Değil Kadın Demeliyiz?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Üzerine çok tartışılan ve çoğu zaman özellikle erkekler tarafından gereksiz ve feminist bir tutumla abartıldığı düşünülen bir konu bu. Ancak farkındaysanız özellikle son yıllarda bu kullanım, toplumsal bilinçaltımıza sızarak gitgide dilimizde kullanımı normalleştirilmeye çalışılıyor. Öyle ki artık kadınlar bile kadın demekten utanır hale geldi. Abartılan, gereksiz büyütülen bir tutum olduğunu düşünmeden önce konunun esas nedenlerini ve haklılığını bir kez daha anlatabilmek adına bu içeriğimizi hazırladık.

1. İlk önce şunun ayrımını ortaya koymakta fayda var; 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır.

2. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmeye gerek duyulmadığı durumlarda, birer hitap şekli olarak kullanılır.

3. Elbette ki biri ile konuşmanız, seslenmeniz gerektiğinde bu kelimeyi kullanabilirsiniz ama böyle durumlarda bile kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Örneğin "Bay, bakar mısınız?" diyemeyeceğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" demeniz de abes kaçacaktır.

4. Yani asıl karşı çıkılan; kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir.

Boşuna abartılan ve büyütülen bir tartışma demeden önce asıl nedene odaklanırsanız, olayın haklılığını ve bu konudaki ısrarın yalnızca feminist bir söylem olmadığını da göreceksiniz.

5. 'Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.'

Eğer kendinizi bu şekilde savunuyorsanız özrünüz kabahatinizden daha büyük! Çünkü bu neden kibarlık olsun ki, size bunun daha kibar olduğunu düşündüren ne?  Bu, tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Ayrıca asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.

6. Bir de bundan daha da vahim olan şu savunma var tabii ; Kadın-kız ayrımı yapmaktansa daha naif olduğunu düşünüyorum.

Oysa kadın olmanın da kadın demenin de utanılacak bir tarafı yoktur ve bunun ayrımı yapmak kimseye düşmez.

7. Zaten kız diye de bir cinsiyet de yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük yaşta olanlarına da kız/oğlan denir.

TDK'da da kadın kelimesinin tanımı şu şekildedir: Erişkin, dişi insan. 

Yani gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her dişi birey, kadındır.

8. Ancak esas niyetiniz gerçekten kibar olmaksa; bu kelime yerine 'hanımefendi' kelimesini kullanmanız çok daha 'kibar' olacaktır.

Tabii yine sadece hitapla kısıtlı durumlarda.

9. Bunda büyütülecek ne var demeyin!

Bize bu algıyı yaratan tutucu zihniyet konuşma dilimize lanse edilerek bu kullanım normalleştirmeye çalışılıyor. Ve bunun karşısında durup, algılarımızla oynanmasına izin vermemek hem kadınların hem de erkeklerin en önemli sorumluluklarından biri olmalı.

10. Esas kimliğin söz konusu olduğu durumlarda yalnızca cinsiyet belirten 'kadın' kelimesinin ayıp olarak algılanıp, yerine bayan sözcüğü kullanıldığında bir art niyet aramak gayet normaldir.

11. Çünkü erkek egemen toplumumuzda kadın denilince hemen bu durum, bireyin medeni haline daha da kötüsü namusuna bağlanıyor.

Ve sırf bu yüzden insanlar, kadın demek yerine  bayan diyerek konuyu kapatıveriyor. Konunun en önemli noktası da burasıdır çünkü bu tutum yüzünden kadın cinsiyeti, bir sözcüğe sıkıştırılarak aşağılanıyor.

12. Ama ben yine de karıştırıyorum nerede hangisini kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız, bir iki örnek verelim;

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Kadın Reyonu- Erkek Reyonu, Kadın WC- Erkek WC, Kadın doktor/avukat/öğretmen doğru kullanımlardır.

Daha da önemlisi; 8 Mart Dünya Bayanlar Günü değil, Kadınlar Günü'dür.

25 Kasım Uluslararası Bayana Karşı Şiddete Hayır Günü değil, Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü'dür.

13. Zaten tüm bu nedenlerin dışında 'KADIN' kelimesi çok daha ahenkli ve güzeldir! :)

Kimsenin kadın demekten çekinmediği ve bireylerin kadın olmaktan utanmadan bunu yüksek sesle söyleyebildiği günlere!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ruzgar-sanli1

Kadın ve erkek cinsiyet değildir. Erkek ve dişi cinsiyettir. Katun kelimesi kadın ve hatun olarak ikiye ayrılmıştır. Yani kadın = hatun demektir. Birine sözcük olarak kadın demekle hatun demek arasında hiçbir fark yoktur herbokolog feministler!

gokcer-f-alp

Bir kere teknik olarak yanlış bi durum var: Kadın'ın karşılığı Erkek değil Adam'dır. Erkek'in karşılığı Dişi'dir. Hayatım boyunca duyduğum en saçma ve gereksiz takıntı bu "bayan" meselesi. Bayan bir küfür değil, kötü bir sözlük anlamı da yok. Size "bayan" diye hitap edildiğinde bunu bir hakaret ya da olumsuz bir şey olarak algılıyorsanız, bu tamamen sizin kişisel algı sorununuzdur. Hâlâ anlamayanlar için eşleşmelere bakalım: Erkek-Dişi Kadın-Adam Koca-Karı Herif-Avrat Bey-Hanım Beyefendi-Hanımefendi Bay-Bayan. Hiç bir kötü anlamı olmayan ve kötü niyetle kullanılmayan (nasıl kullanılacaksa artık) bir kelimeyi takıntı haline getirerek işin özünü kaçırıyorsunuz; bu şekilde bir yere varamazsınız ;)

enisberkay

Hala anlamayanlar için neden kadın değil, bayan dememiz gerektiği hakkında... şaka şaka. biz feministler/faşistler gibi insanların kullandığı dile yasaklar getirerek dikte etmiyoruz. 1 - Doğru; kadın ve erkek cinsiyet belirten kelimelerdir. 2 - Evet, bireyin cinsiyetine değil, şahsına hitap ederken bay ve bayan kullanırız. 3 - Evet, kaçınmanızda fayda var, çünkü birine bayan demek o kişiye salak demek gibidir. Kadın aslında hakarettir, küçük düşürücü bir sıfattır... Allahın kezbanları. 4 - Nasıl da propoganda yapıyorlar... "Dişi bireyler" demen gerekir, "kadın bireyler" değil. Daha neyi nerede kullanacağını bilmiyor, gelmiş benim dilime diktatörlük etmeye çalışıyor.

enisberkay

5 - Hayır, benim niyetim kötü. Tanımadığım bir kadına seslenirken "Han'fendi" diyecek kadar kibarlaşmak istemiyorum. Kendi terbiyemi koruyarak karşımdakine sesleniyorum. N'apacan? 6 - Kadın, kız... Türkiye'de bekarete verilen büyük bir önem var. Bunun yansımasını "kadın değil, bayan" diyen feministlerde görebilirsiniz. Bakire olmamaları onları o kadar rahatsız ediyor ki "bayan" dediğimizde şahsın bakireliğine hitap etmekten kaçınıyormuşuz, yani bunu yadırgıyormuşuz gibi geliyor olsa gerek... Allahın kezbanı. 7 - Tıp dilinde çocukluktan çıkmış insanlara "kadın/erkek" denir, çocuklara ise "kız/oğlan" denir. Gerçi oğlan kelimesinin anlamı zaman içerisinde değişmiş olsa da yine de burada kullanabiliriz.Dahası "bayan" bir hitaptır, erişkin dişi insanlar olan kadınlara hitap ederken kullanılır. 8 - Ya "daha kibar" olmak istemiyorsam? Mecbur muyum sana "daha kibar" davranmaya?

enisberkay

9 - Bakın, işte! Yine ne diyeceğimize, ne düşüneceğimize karışıyorlar! Feminaziler sizi! 10 - Normallik anlayışına sıçayım senin... 11 - Ben bağlamıyorum. Ama bağlayanlar yüzünden ben de onlarla aynı torbaya atılmalıyım, değil mi? Sosyal adalet savaşçıları... diktatörlük meraklılarının diğer adı. 12 - Ve işte g*tten element uydurma. Evet, bayanlar ligi kullanılıyor, çünkü toplum ve ailemiz tarafından bir insana sadece "kadın olduğu için" dahi ekstradan saygı duyulması gerektiği öğretildi. Bayan denilmesinin tek gerekçesi toplumun kadına daha fazla değer veriyor oluşu. Seksizm... 13 - Feministlerin güzellik anlayışına kanmayın. Koltuk altı kıllarını almazlar, "fat is beautiful" diye balinaların reklamını yaparlar... Ve ayrıca şu pazusunu tutan kadın resmi endüstri döneminde işçi sıkıntısı yaşayan kapitalistler tarafından kadınların da üretime katılmasını sağlamak için yapılmıştır. Yani bir sömürü resmidir... not olarak ekleyeyim dedim.

ruzgar-sanli1

Kadın ve erkek cinsiyet değildir. Erkek ve dişi cinsiyettir. Katun kelimesi kadın ve hatun olarak ikiye ayrılmıştır. Yani kadın = hatun demektir. Birine sözcük olarak kadın demekle hatun demek arasında hiçbir fark yoktur. Feministler neden kendisine kibarca dişi denilmesi yerine hatun denilsin isteniyor anlamıyorum. Cengiz Han halka konuşurken demiş ki: Ben hanım. (karısını gösterip) bu da benim han'ım. Ne kadar büyük bir söz bu!

enisberkay

Erkek ve kadın cinsiyettir. Dişi insana kadın, eril insana erkek denir. Çocuklarda bu terimler değişir, kız ve oğlan denir ama özünde yine sadece iki adet olan cinsiyetlere dayandırılır. Dişi bir insanın kadın ya da kız olmadığı bacak arasındaki zarın delinip delinmediğine bakılarak değil, erginliğe ulaşıp ulaşmadığına bakılarak karar verilir. Ayrıca feminizm başlı başına toplumsal bir kanserdir.

enisberkay

Sevgili "bayanlar", lütfen saçmalamayın. Feministliğin lüzumu yok. Feminizm kanserdir çünkü. Bakın, nasıl sikko bir argümanı desteklemek için kanser edecek denli saçma sebepler sunmuş... yazık.

sedat-karadayan

3. şey için bayım deniyor ona daha bi bok bilmeden burda feministlik yapıyorsunuz saçma sapan bi gerekçe feministliğin asıl amacı kadın erkek eşitliğini savunmak ama o sekılde kullanan 1 kısı bulamazsınız hepsi yok istediğimi giyinirim yok istediğim saatte cıkarım yok bayan değil kadın tamam cık ıstedıgın saatte ben cıkartmam gece nie ortalıkda orosbu cocugu cok sevdıklerımı korumak için bayan demişim kibarca ne olmuş neymiş baymaktan geliyormuş ne yapabilirim ben o anlamımı kullanıyorum bayım dıyorsunuz baymaktanmı gelıyoruz saçmalıga bak okuyup iyi yerele gelip hukuksal yönden hakkınızı savunacagınıza sosyal medyada saçma sapan seylere takip onlarla ilgili paylasımlar yapıp vaktınızı harcıyorsunuz

skyx

Asıl senin sevdiğin KADIN seni korusun. Sen kim oluyorsun da onu koruyorsun ki? Biz masum, güçsüz falan değiliz.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Öğretmenkadınlar
Görüş Bildir