Hala Anlamayanlar İçin 13 Adımda Neden Bayan Değil Kadın Demeliyiz?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Üzerine çok tartışılan ve çoğu zaman özellikle erkekler tarafından gereksiz ve feminist bir tutumla abartıldığı düşünülen bir konu bu. Ancak farkındaysanız özellikle son yıllarda bu kullanım, toplumsal bilinçaltımıza sızarak gitgide dilimizde kullanımı normalleştirilmeye çalışılıyor. Öyle ki artık kadınlar bile kadın demekten utanır hale geldi. Abartılan, gereksiz büyütülen bir tutum olduğunu düşünmeden önce konunun esas nedenlerini ve haklılığını bir kez daha anlatabilmek adına bu içeriğimizi hazırladık.

1. İlk önce şunun ayrımını ortaya koymakta fayda var; 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır.

2. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmeye gerek duyulmadığı durumlarda, birer hitap şekli olarak kullanılır.

3. Elbette ki biri ile konuşmanız, seslenmeniz gerektiğinde bu kelimeyi kullanabilirsiniz ama böyle durumlarda bile kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Örneğin "Bay, bakar mısınız?" diyemeyeceğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" demeniz de abes kaçacaktır.

4. Yani asıl karşı çıkılan; kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir.

Boşuna abartılan ve büyütülen bir tartışma demeden önce asıl nedene odaklanırsanız, olayın haklılığını ve bu konudaki ısrarın yalnızca feminist bir söylem olmadığını da göreceksiniz.

5. 'Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.'

Eğer kendinizi bu şekilde savunuyorsanız özrünüz kabahatinizden daha büyük! Çünkü bu neden kibarlık olsun ki, size bunun daha kibar olduğunu düşündüren ne?  Bu, tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Ayrıca asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.

6. Bir de bundan daha da vahim olan şu savunma var tabii ; Kadın-kız ayrımı yapmaktansa daha naif olduğunu düşünüyorum.

Oysa kadın olmanın da kadın demenin de utanılacak bir tarafı yoktur ve bunun ayrımı yapmak kimseye düşmez.

7. Zaten kız diye de bir cinsiyet de yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük yaşta olanlarına da kız/oğlan denir.

TDK'da da kadın kelimesinin tanımı şu şekildedir: Erişkin, dişi insan. 

Yani gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her dişi birey, kadındır.

8. Ancak esas niyetiniz gerçekten kibar olmaksa; bu kelime yerine 'hanımefendi' kelimesini kullanmanız çok daha 'kibar' olacaktır.

Tabii yine sadece hitapla kısıtlı durumlarda.

9. Bunda büyütülecek ne var demeyin!

Bize bu algıyı yaratan tutucu zihniyet konuşma dilimize lanse edilerek bu kullanım normalleştirmeye çalışılıyor. Ve bunun karşısında durup, algılarımızla oynanmasına izin vermemek hem kadınların hem de erkeklerin en önemli sorumluluklarından biri olmalı.

10. Esas kimliğin söz konusu olduğu durumlarda yalnızca cinsiyet belirten 'kadın' kelimesinin ayıp olarak algılanıp, yerine bayan sözcüğü kullanıldığında bir art niyet aramak gayet normaldir.

11. Çünkü erkek egemen toplumumuzda kadın denilince hemen bu durum, bireyin medeni haline daha da kötüsü namusuna bağlanıyor.

Ve sırf bu yüzden insanlar, kadın demek yerine  bayan diyerek konuyu kapatıveriyor. Konunun en önemli noktası da burasıdır çünkü bu tutum yüzünden kadın cinsiyeti, bir sözcüğe sıkıştırılarak aşağılanıyor.

12. Ama ben yine de karıştırıyorum nerede hangisini kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız, bir iki örnek verelim;

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Kadın Reyonu- Erkek Reyonu, Kadın WC- Erkek WC, Kadın doktor/avukat/öğretmen doğru kullanımlardır.

Daha da önemlisi; 8 Mart Dünya Bayanlar Günü değil, Kadınlar Günü'dür.

25 Kasım Uluslararası Bayana Karşı Şiddete Hayır Günü değil, Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü'dür.

13. Zaten tüm bu nedenlerin dışında 'KADIN' kelimesi çok daha ahenkli ve güzeldir! :)

Kimsenin kadın demekten çekinmediği ve bireylerin kadın olmaktan utanmadan bunu yüksek sesle söyleyebildiği günlere!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeni_id

Olmamış editciim.. neden olarak saydıkların bikaç madde dışında savunmadan ibaret.. 2. madde kendi görseliyle çelişiyor.. onca anlatı zenci psikolojisi yada kafasına taş düşse devleti suçlayan kürt psikolojisi gibi sırıtıyor.. birkaç densizin baymak kökünden çekerek bayan atfında bulunması yüzünden toplumu bir hiza yapma çabası.. çingene candır roman zorlama..

demir-dayi

Bay, bakar mısınız? Yerine Bayım, bakar mısınız kullanılıyor zaten ve bayan, bakar mısınız? Denilmesinde bir kusur, yanlışlık, erkek egemen toplumun dayatması olarak düşünmek abartı geliyor bana. Tabi ki hanımefendi, bakar mısınız demek çok nazik ve cok kibar ancak herkesten kibar bir yaklaşım beklemek pollyannacılık değil mi sizce de? Bu bahsettigim kibar olmayan kesim siz KADIN diye üstüne bastirdikca size karı demeye devam edecek ve hor görmeye "daha çok" devam edecek.

ezrares

6daki adam da önce kendine baksa da ondan sonra yorum yapsa.

emre-ozgen

Yani gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her dişi birey, kadındır. 18 yaşına girmemiş dişi bireyler kız diye hitap edildiği zaman feminist ablalarına özenip aptal saptal tepkiler vermesin. Öyle ki toplum algısı yüzünden erkeklerde 'oğlan' şeklinde hitaptan rahatsızlık duymakta. Yararlı bir giriş olmuş ama cinsiyetçilikten kaçınırken bundan da bahsetmek hoş olurdu.

boa

amk toplumuzda kadın erkek eşitliği,kadınların iş gücüne katkısı,ifade özgürlüğü vs her boku hallettik de geriye kadın mı bayan mı kalmış.bana çok saçma geldi bayan demek kime ne çağrıştırıyor bilmem şahsen bende her zaman bayan kelimesini kullanmıyorum ama bayan diye hitap edince de şerefine namusuna küfretmiş gibi tepki vermeye de gerek yok bence.bana biraz toplumsal algıdan çok feminist bi yaklaşım olarak geldi.hele galeride öyle bi anlatmış ki bayan denilen kadın sanki kötü yola düşücek

tara-gulersen

her sey sırasıyla cozulsun diye, en temel olanından, konusma dilizimden baslamak normal bence. Zaten Turk toplumu kadın keimesinin ayıp bir kelime olmadığını anlamaya basladıgında geriside gelir bence. bu arada, feminist demek kadın ve erkek eşitliğini savunan kişiler demek. Ama yinede katıldığım nokta, bence de bazı insanlar abartıyor, ama yinede kadın denebilinilecek yerde bayan diye hitap etmek, kadnı her zaman narin ve zarifleştirmeye çalışmak hos degil.

boa

feminizm litaratürde evet doğru söyledin ama algı ve eylemde aynı şeyi karşılamıyor gibime geliyor herneyse peki ben şunu merak ediyorum bayan kelimesinde bu kadar ne var ben kullanılsın kullanılmasın diye sormuyorum bayan kelimesini bu kadar itici yapan küfür yerine koyan sebep nedir ben çözemedim.

tara-gulersen

herkesin gorusu farklı tabi, ben kendimce kufur yerine konuldugunu, yada oyle anlasılması gerektiğini dusunmuyorum. Fakat bence, ben de dahil olmak uzere, kadınların sinirlendigi nokta şu ki, erkek denilen yerde de bazen kadın kelimesi yerine bayan kelimesi kullanılıyo. Mesela "bayan basketbol takımı" "bayan wc" gibi yukarıdaki ornekler gibi. Kadın kelimesi ayıp bir şeymiş gibi lanse edilip, kadın kelimesinin kullanılması bile ayıp birşeydir! mesajı veriliyor gibi. Kadınlar, kadın kelimesi yumuşak yada narin değil, kadın da erkek kelimesi, adam kelimesi gibi gayet normal bi kelime. Şimdi diyeceksiniz Bayan degil mi? diye, o da oyle fakat belirttigim gibi, ben asla "kadın bakar mısın" denilsin demiyorum, bayan bakar mısınız densin tamam sıkıntı degil, hanımefendi her ne kadar daha hos olsada, ama bir kadından bahsederken, nasıl bay arkadaşım denmiyo, bayan arkadaşım denmesi de bana cok sacma geliyo. umarım anlatabilmişimdir derdimi. İyi gunler :)

Başlıklar

Öğretmenkadınlar
Görüş Bildir