Haddimizi Bilip Bir Noktada Durmamız ve Daha Fazla Espri Yapmamamız Gereken Hassas Konular

-

Çağımızın en büyük sorunlarından biri her konuda şaka yapılabileceğini zannetmemiz. Espriler havada uçuşuyor, çoğu zaman gülüyor eğleniyoruz ama bazı noktalarda bunu sürdürmek gerçekten komik değil. Herkesin hayatına kimse karışamasa da durmamız gereken yerleri bilmeli, buna göre pozisyon almalıyız. İşte esprisi yapılması durumunda buz gibi hava estirebilecek ve insanları sizden uzaklaştırabilecek konular…

1. Travmatik geçmiş

Siz her istediğinizin yapıldığı mükemmel bir çocukluk ya da rahat bir ergenlik geçirmiş olabilir; hiçbir baskı ya da tacize maruz kalmadan büyümüş olabilirsiniz ancak insanların yaraları var ve hep olacak. Bu nedenle geçmişe dair şakalar yaparken en az iki kere düşünün ve adımınızı ona göre atın. Ummadığınız bir cevapla ya da gözyaşlarıyla karşılaştıktan sonra iş işten geçebilir.

"Ama her şeyin şakası yapılır."

Pek çok konuda espri yapabilir ve istediğimizi söyleyebiliriz ancak durmamız gereken yerleri bilmemiz çok önemli. Yukarıda da söylediğimiz gibi, karşınızdaki kişiden alacağınız tepki sizi perişan edebilir. 

Peki ama neden? Aslında cevap çok basit. Herhangi bir tedavi görmediysek, beynimiz travmatik olayları arka plana iter ve hiç olmadık zamanlarda karşımıza çıkarır. Yaptığınız şakaların nereye gidemeyeceğini bilmeyen siz ve bu travmasıyla birdenbire karşılaşan kişi... 

Siz en iyisi iki kere düşünün.

Ne olduğunu bilmediği, anlamadığı bir savaştan henüz çıkmış, muhtemelen yakınlarını kaybetmiş bir çocuğa bu şaka yapılmamalı mesela...

2. Soykırım

Siyasal, ulusal, ırksal ya da dinsel bir nedenle azınlık durumundaki bir insan topluluğunu soyca yok etmeyi amaçlayan toplu öldürme eylemine soykırım diyor sözlükler. Toplu olarak öldürme eylemi. Bir toplumu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan ve sebebi ne olursa olsun canice olan soykırımla ilgili şaka yapmak gerçekten çok aciz bir davranış.

Peki bu neden hassas bir konu?

Çünkü insanlarda yara ya da travma oluşturan bu tip olayların ardından çözüm üretmezsek yaptığımız tüm espriler ve şakalar işi sulandırmaktan öteye gitmez. "Ben konuyu hafifletmek istiyordum yoksa tabii ki ciddi bir konu" diyorsanız, haksızsınız. Bu konuda hafifletilecek bir durum yok zira.

"Allah Hitler'den razı olsun."

Yıldız Tilbe, bu tweet'iyle pek çok kesimden tepki aldı. Sonunda pişman olmadığını, hâlâ aynı şekilde düşündüğünü dile getirse de biz söyleyelim; soykırımın şakası olmaz. Ne yapmış olursa olsun, hiçbir topluluk bu şekilde tehdit edilmez.

3. Fiziksel engeller

Yaşamadığınız bir konu hakkında atıp tutmak, espri yapmak, insanları eleştirmek ya da dalgaya almak çok kolaydır elbette. Konuşma engeli olan birini taklit etmek, tekerlekli sandalyede oturan birine itme şakası yapmak, gözleri görmeyen birini yanlış yönlendirmek sık yapılan şakalardan... Kimseyi görmediyseniz bile mutlaka Mehmet Ali Erbil şovlarında karşılaşırsınız.

"Bunun da şakası yapılmaz" diyenlere özel...

Kısa bir zaman önce metroda engellilerin güvenliği için yapılan kemeri bağlayarak engelli taklidi yapan genç kadın epey tepki almıştı, hatırlarsınız. Sonradan özür dilese de olanlar olmuştu.

Peki neden engelliler ya da engelleriyle ilgili espriler yapamıyoruz?

Aslında bu konunun çünküsü yok. İnsanların engelleriyle ilgili şaka yapmak, bunu espri malzemesi haline getirmek sizi komik yapmaz; düşüncesiz, nerede ne söyleyeceğini bilmeyen, patavatsız biri yapar.

4. Mezhep

Bir dinin anlayış ve görüş ayrılıkları dolayısıyla ortaya çıkan, belirli kuralları, kendi içinde tutarlı inanç ve davranış bütünlüğü bulunan büyük kollarından her birine mezhep diyoruz. İnsanlar mezheplerini kendileri seçmiyorlar, dolayısıyla gereklerini yerine getirip getirmedikleri ya da kurallarına uyup uymadıkları yalnızca onları bağlar.

İnsanları açıklama yapmak zorunda bırakmak yeterince çirkin...

5. Cinsel yönelim

Eşcinseller kendi aralarında şaka yapıyor olabilirler ama bu sizin de aynı esprileri yapabileceğiniz ya da onları bir şekilde eleştirebileceğiniz anlamına gelmiyor.

İyi de bu konuda neden espri yapamıyoruz?

Çünkü homofobik oluyorsunuz, yaptığınız şakanın ardında nefret barındırıyorsunuz. Mümkünse siz şaka yapmayın.

6. Dış görünüş

İnsanlar şişman, zayıf, uzun, kısa, esmer, sarışın, büyük burunlu, iri dudaklı, kırmızı yanaklı olabilir; kısacası sizden farklı görünebilir. Bu, o insanlarla dalga geçmenizi mantıklı kılmaz.

Şişman bir kadına sorulan "Kaç aylık?" şakasının nelere yol açacağını bilemezsiniz, yapmayın.

"Güzellik görecelidir ama biz de inceden dalgamızı geçeriz" diyenlere özel...

Burnu büyük olduğu için birkaç defa ameliyat olan ve her fırsatta kendisiyle dalga geçenlere karşılık en çok kendisi espri yapan İrem Derici son olarak verdiği kilolar sonrası hastanelik olmuştu, hatırlarsınız. İşte aynı İrem Derici'nin tükenmişlik sendromu teşhisiyle kısa bir süre tedavi göreceği iddia edildi. Bilin bakalım neden?

😞

Sosyal Medya Zorbalığı Bitmiyor: İntihar Ettikten Sonra Bile Kötü Yorumlar Alan Genç Kız - onedio.com
Sosyal Medya Zorbalığı Bitmiyor: İntihar Ettikten Sonra Bile Kötü Yorumlar Alan Genç Kız - onedio.com

7. Ölüm

Bunu açıklamaya gerek var mı, bilemiyoruz ama söyleyelim. Birine öldüğünüze ya da bir yakınının öldüğüne dair şaka yaptığınızda komik değil vicdansız oluyorsunuz.

🙏

8. Irk

Özellikle ülkemizde incecik bir çizgi olan ve sık sık geçilen ırkçılık konusunda yapılan göndermeler, şakalar, espriler bir türlü bitmiyor. Bu konuyu ciddi ciddi politik bir malzeme haline getirenler de oluyor elbette ama ırk nefreti insanlığın sonunu getirebilecek konulardan biridir.

👇

Buddha Bisküvisi Şakası Irkçılık Olarak Alınınca Çinli Hayranları Tarafından İstenmeyen Gigi Hadid - onedio.com
Buddha Bisküvisi Şakası Irkçılık Olarak Alınınca Çinli Hayranları Tarafından İstenmeyen Gigi Hadid - onedio.com

9. Ekonomik durum

İnsanların içinde bulunduğu ekonomik durumla dalga geçmek en hafif tabirle aymazlıktır. Neden diyorsanız, alttaki haberin görseline bakabilirsiniz. 👇

İşte nedeni...

Troll'lük artık son bulsun lütfen...

10. Cinsel istismar

Cinsel istismardan espri malzemesi çıkarmak, tacizi ve tecavüzü meşrulaştırmaktan öteye gitmez. Bunu kanıksadıktan sonra her şeyin daha iyiye gidebileceğini söyleyebiliriz galiba...

Futbol medyasında geçmişten günümüze hep kullanılır...

Ne diyelim ki?

Gerçekten çok yazık...

Tüm bunları sırf troll'lük olsun, sosyal medyada eğlenilsin diye yapıyorsanız artık kendinizi eleştirme vakti gelmedi mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe7

Peki editör bize ne yapamayacağımızı söylemiş ne yapabiliriz? hadi buyursun onu da söylesin.. ha bu arada acaba hiç onedionun eski sayfalarına bakmış mı? bunu yazmadan bi araştırsaymış bu gibi şeyler sırf tıklama kasmak için onedio'da hep malzeme haline getirilmedi mi?

Gizli Kullanıcı

bunu siz mi söylüyorsunuz?....hergün birilerinin veya bişeylerin üzerinden dalga geçmek için twitter yazılarını,capsleri,videoları gözümüze gözümüze sokan siz değilsiniz sanki..bilhassa din ve parti konusunda çok taraflısınız.yemezler.samimiyseniz eğer insanların algılarıyla oynamayı bırakın ki bunlar bitsin!bunu siz sürdürüyorsunuz cool bişeymiş gibi!artık küfür etmek yok,adam gibi söylemek yok,herşeyle taşak geçilmesi moda oldu!ota boka güler oldunuz aq!kendinize gelin!sizle dalga geçilse hoşunuza gidermi?!..😒

champagnemami

Herkes, ödeyeceği bedeli göze almak şartıyla düşündüğü her ama her şeyi söyleme ve yapma hakkına sahiptir, bu evrenseldir. İnsanların mizah anlayışları farklıdır, hiç kimse ahlaklı ve nezih espri yapmaya zorlanamaz -ki isteseniz bile bunu başaramazsınız. İnsanların kendini ifade etme özgürlüğünü sınırlayarak kırıcılığı yok edebileceğinizi sanıyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki bu yaptığınız şey insanların olmadığı biri gibi davranmalarından başka bir şeye yaramıyor. İnsanların neye gülüp gülemeyeceğine bile toplum karar vermeye başladı ve işte tam olarak bu yüzden herkes rol yapıyor. Bırakın da insanlar bari ne ile eğleneceğine kendisi karar versin amk.

sut..as

onedio iyice social justice warrior oldu kara mizah bile yapamıyoruz

littlefinger

1, 2 ve 3'e bir şey demiyorum haklısınız. 4. İnsanlar dinini seçmekte özgür de mezhepler neden doğuştan geliyor? İslam için konuşacak olursak İslam'da mezhep diye bir şey zaten yok. O yüzden gayet de dalga geçilebilir. 5'te kınamak için fotoğrafını koyduğunuz 2 cinsiyet var yazılı fotoğraf dibine kadar haklı. Evet sadece 2 adet cinsiyet vardır. O yüzden bir yerlerinden cinsiyet uyduran insanlarla dalga geçiyorum. Çok komikmiş dediğiniz fotoğrafa da iyi güldüm :D. 6 eğer dış görünüşünü etkileyen bir hastalığı falan varsa dalga geçilmez ancak sağlıklıkysa ama yine de aşırı kiloluysa dalga geçilir. 7'ye bir şey demiyorum haklısınız. 8'e koyduğunuz güya ırkçı olan espride gigi hadid sadece gözlerini kısıyor gereksiz duyar kasmışsınız bunda ırkçı bir hareket yok. 9'a bir şey demiyorum kötü bir hareket ama sırf ekonomik durumuyla dalga geçildi diye intihar etmek de çok absürd yav. Daha 14 yaşında çocuksun mesleğini eline almamışsın fakir ya da zengin değilsin ki. 10'a da bir şey demiyorum.

Görüş Bildir