Görüş Bildir
Haberler
Hac Yasağı Bir Fırsat Doğurdu: Sanal Kabe Turlarında Patlama Yaşanıyor

Hac Yasağı Bir Fırsat Doğurdu: Sanal Kabe Turlarında Patlama Yaşanıyor

Suudi Arabistan'ın koronavirüs pandemisi nedeniyle yabancılara hac yasağı, Müslümanlar için uygulama geliştirenlere büyük fırsat kapısı açtı. Hac ve umre ile ilgili çok sayıda sanal gerçeklik uygulaması milyonlarca kez indiriliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sputnik'in haberine göre, Koronavirüs pandemisi nedeniyle ofislerdeki çalışma hayatından okullardaki eğitim hayatına, sanat festivallerinden müze turlarına hemen her faaliyet online yürütülürken, 2020'nin Büyük Dijital Dönüşümü'ne dini hayat da dahil oldu.

Sağlık önlemleri nedeniyle toplu ibadet yasağıyla karşı karşıya kalan inananların imdadına online ziyaret ve ibadetler yetişirken, sanal hac ve umre turları da devreye girdi.

Uygulama geliştiricilerine fırsat doğdu

Uygulama geliştiricilerine fırsat doğdu

Geçen yıl 2.5 milyon Müslümanın hacca gittiği ve 12 milyar dolar gelir bıraktığı Suudi Arabistan, bu hafta başlayacak hac mevsimini Kovid-19 nedeniyle sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tuttu.

267 bin Kovid-19 vakası nedeniyle Suudi sınırları yabancı ziyaretçilere kapatıldığından, sadece ülkede ikamet eden çeşitli ülkelerden 1000 kişiye hac izni verildi. Bu da Müslümanlar için uygulama geliştirenlere büyük fırsat kapısı açtı.

Birçok şirket, 1.8 milyar Müslümanın dini ihtiyaçlarına hitap eden uygulamalar geliştiriyor.

Muslim 3D bir milyondan fazla indirildi

Muslim 3D bir milyondan fazla indirildi

Bigitec Studio Genel Müdürü Bilal Chbib, Müslümanlara Mekke'deki Kabe'ye sanal ziyaret imkanı sunan Muslim 3D ürününün şimdiden farklı platformlarda bir milyondan fazla kez indirildiğini belirtti. 3 Boyutlu Müslüman anlamına gelen Muslim 3D programı için video oyunları ile sanal ortamı birleştirdiklerini anlatan Chbib, şunları söyledi:

'10 yıl önce bizim inançlarımızı doğru şekilde yansıtan sanal ürün yoktu. Oyunlarda Müslüman karşınıza çıkarsa, büyük ihtimalle elinde Kalaşnikof tutuyor olurdu ve öldürülmesi gerekirdi. Neden kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan oyun yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı.'

Eğitim amacıyla da kullanılıyor

Eğitim amacıyla da kullanılıyor

Labbaik VR CEO'su Shehriar Ashraf da hac ve umreyle ilgili sanal gerçeklik simülatörlerinin hacıları eğitmek amacıyla Suudi ve Pakistan hükümetleri tarafından kullanıldığını hatırlatarak, son olarak sanal ziyaret için de Wuzu isimli cep telefonu uygulaması geliştirdiklerini kaydetti. 

En popüler uygulama olarak gözüken Muslim Pro, çeşitli formatlarda 85 milyondan fazla kez indirilirken günde 3 milyon aktif kullanıcı tarafından çalıştırılıyor.

Diğer sanal hac deneyimi uygulamaları arasında Kahire merkezli Vhorus'un Mekke Tecrübesi, Suudi merkezli Manasik, Tataristan merkezli Miraç 360 var.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
154
28
25
11
8
6
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ancient Guy

Aslında Kabe'de geçen bir online oyun yapsınlar World of Warcraft gibi tüm İslam alemi bağlanıp şeytanla falan savaşsın. Toplanılan puanlar da öteki tarafta ... Devamını Gör

Ancient Guy

Ya da GTA gibi olsun ama nasıl ki GTA her yönüyle tam bir Allah'a şirk koşma, kul hakkı yeme simülatörüyse bu da tam tersi olarak sevap işleme simülatörü ola... Devamını Gör

öti öti

Bir de sanal 3D peygamber yapsalar,üüüüüüüüüfffffff ne para be.:::::::::)))))))))

Volkan Gülümser

Herkes kendi ülkesindeki şeytanı taşlar artık...

Halil Değerli

Yakında SANAL.... ..... Cennet..... Cehennem Turları düzenleyecekler.... ..... Tur rehberide Reis olur.... ....... 😡🤪🐧