Günümüzde Hala Ayıla Bayıla Dinlediğimiz 20 Yıl Önce Listeleri Alt Üst Etmiş 19 Şarkı

151PAYLAŞIM

Bazı şarkılar, üzerinden yıllar geçse bile bir "efsane" olarak kalıyor ve dinlenmeye devam ediyor. Her yeni yıla ve müthiş bir hızla yeni gelen her tarza meydan okuyarak dimdik ayakta duran bu şarkılar, bizlerin geçmişle sıkı bir bağ kurmasını sağlıyor. Biz de bu içerikte 20 yıl öncesine giderek o dönemin popüler şarkılarını sizler için derledik.

1. Blu Cantrell - Hit 'Em Up Style (Oops!)

Dönem ruhunu en başarılı şekilde yaşatan ve 2001 yılının en çok sevilen çağdaş R&B parçalarından biri ile başlayalım. Blu Cantrell'a ait Hit 'Em Up Style (Oops!) adlı şarkı, sanatçını "So Blu" adlı albümünden.

2. Michael Jackson - You Rock My World

Tabii 2000'lerin başı diyorsak Michael Jackson'dan bahsetmeden edemeyiz. You Rock My World, Michael Jackson'ın uluslararası alanda 4 farklı ödül almasını sağlayan şarkısı.

3. Jennifer Lopez - Ain't It Funny

Jennifer Lopez, öyle bir sanatçı ki her döneme hitap edebilen ve dönemin müzik tarzı/anlayışı değişse bile kendi özgün tarzını koruyarak döneme uygun müzik yapabilen bir sanatçı. Ain't It Funny de dönemine damgasını vuran bir şarkı.

4. Shaggy, Rayvon - Angel

Shaggy ve Rayvon'a ait olan bu şarkı, 2000 yılında dinleyiciyle buluşmasına rağmen 2001 yılında özellikle Avrupa ve ABD'de girmediği liste kalmamış. Angel,2021 yılında hâlâ dinleniyor ve çok seviliyor.

5. Destiny's Child, Da Brat - Survivor

Dinlerken Survivor (tabii bizim TV programı gelmesin aklınıza) ruhunu hissetmemizi sağlayacak eşsiz mekanlarda çekilen bu klip ve şarkı, gerçek anlamda "evergreen" diyebileceğimiz cinsten.

6. Kylie Minogue - Can't Get You Out Of My Head

Kylie Minogue'un 2001 tarihinde çıkış yapan "Fever" albümünün en çok dinlenen ve birçok ödüle aday gösterilen şarkısı Can't Get You Out Of My Head.

7. Smash Mouth - I'm A Believer

Amerikan rock grubu Smash Mouth, bu şarkıyı 2001 yılında Shrek için yapmış. Film de şarkı da üzerinden 20 yıl geçse de usanmadan izlenecek/dinlenecek türden.

8. Dante Thomas, Pras - Miss California

Amerikalı sanatçı Dante Thomas'ın 2001 yılında çıkan "Fly" albümüne ait bu parça Yılın Uluslararası Şarkısı Dalında NRJ Müzik Ödülü'nü kazanmış. Dante Thomas bu şarkıyı Pras ile söylemiş ve ikili dinleyiciye bir müzik şöleni sunmuş.

9. Enya - Only Time

İrlandalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve prodüktör olan Enya'nın " A Day Without Rain" albümüne ait olan bu şarkı dönemin new age müzik ve pop müziğinin başarılı temsillerinden.

10. Shakira - Whenever, Wherever

Her dönem eşsiz tarzı ve sesiyle muhteşem şarkılara imza atan Shakira'nın kopmalık şarkılarından. 2001 tarihi "Laundry Service" albümüne ait olan şarkı uluslararası alanda 3 prestijli ödüle layık görülmüştü o dönemde.

11. Dido - Thank You

Thank You, ilk olarak 1998'dedinleyiciyle buluşmuş. Fakat, sonraki yıllarda dinlenmesi katlanarak artmış ve  Grammy Klasik Olmayan En İyi Remiks Kaydı Ödülü'nü almış.

Biraz da o dönemde, müzik piyasasında bizde durumlar nasılmış ona bakalım.

12. TARKAN - Kuzu Kuzu

2000'lerin başında yalnızca Türkiye'de değil dünyada müziğinin serin rüzgarlarını estiren Tarkan'ın Kuzu Kuzu'su hâlâ vazgeçilmezimiz. 2001 yılında sanatçının "Kuzu Kuzu" albümüne ismini veren bu şarkı Tarkan'ın dansıyla da söylenecek söz kalmıyor tabii.

13. Göksel - Depresyondayım

Başarılı sanatçı Göksel'in 2001 yılında çıkış yapan "Körebe" albümünün en çok sevilen şarkılarından biri. Depresyonda olmayanı bile sessiz sessiz depresyona sokacak cinsten.

14. Gökhan Özen - Aramazsan Arama

Gökhan Özen, 2001 yılında çıkarttığı "Duman Gözlüm"e ait olan Aramazsan Arama ile küçük büyük herkesin kalbini kazanmıştı. O dönemde çocuk olanlar ve aşktan anlamayanlar bile olmayan bir sevgiliye trip modlarında ortalıkta dolaşıyordu.

15. Faruk K - Azar Azar

Dönemin efsanelerinden biri Fark K'nın eşsiz dansı ile harmanlanarak insanı coşturan Azar Azar şarkısı idi tabii.

Azar azar kader bize ne yazar
Böyle gelmiş böyle gitmez o kadar
Beni aşka düşman etme
Yok yok a canım niyetimi bozamam

16. İzel - Bebek

Evet gelelim, bileklerimizi kesecek kadar dertli başlayan sonra anlamsız bir şekilde kadrajda "göbek"lere maruz kalmamıza sebep olan ama dinlemekten de vazgeçemediğimiz parçaya. 

Çık güzelim çık ortaya çık
Aşktan saklanmak ne demek
Mutluluğun formülü çok açık
Bir sen bir ben bir de bebek

17. Sertab Erener - Kumsalda

Bu kadın yirmi geçip de nasıl hâlâ bu kadar genç, güzel ve dinamik olabilir. Sen nasıl  müthiş bir sanatçısın Sertab Erener!

18. Çelik - Cici Kız Alemde

Cici Kız'ı yirmi yıl önce dinlemişiz şimdi de dinliyoruz daha da dinleriz. 

Ah cici kız, cicili bicili giyinince
Sen kendini bir şey mi sandın
Ah cici kız, cicili bicili giyinince
Sen kendini bir şey mi sandın

19. Yıldız Tilbe - Bin Dereden Su Getirsem

Sesini dinlerken özgün tavırlarını ve dansını da izlenmek isteyeceğinizi düşünüp hiç uzatmıyorum. Gerçek bir efsane!

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercan-gundogdu

20 yılmı ? hah , ben 40 -50 yıllık şarkılar dinliyorum . süper şeyler var eskilerde . 90 lara arada bir takılıyorum tabii .

kullanici-turkcell-6552

Seneler önce (yaklaşık 10-15 yıl önce) televizyonda bir şarkı dinlemiştim . Tek hazırladığım klibi. Senelerdir şarkıyı arıyorum :( Klipte bir uçak kazası oluyor . Siyahi bir adamın ruhu mısır tarlasından yürüyerek evine gidiyor . Yürürken de şarkı söylemeye devam ediyor . Şarkıyı bilen var mı?

bahadir-aydogdu

Haramiler - Dadaloğlu / Teoman - Papatya / Haluk Levent - Aşkın Mapushane / Şebnem Ferah - Sigara / Demir Demirkan - Resim / Athena - 12 Dev Adam ve Sende Yap / Özlem Tekin - Laubali vs.vs.vs. çok eksik var listede...

nur-hilal-fil

Modjo - lady yıllardır bıkmam usanmam.

dilaylay92

vay be 20 yıl ..

Görüş Bildir