Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güney Kore'deki Feribot Faciasının Yıl Dönümü: 3 Yılda Değişmeyen Tek Şey Ailelerin Kederli Fotoğrafları

 > -

Sewol Feribot Faciası, tam üç yıl önce 304 kişinin ölümüne sebep oldu. Kurbanların çoğunu lise öğrencileri oluşturmaktaydı. Geride bıraktıkları aileleri, çocuklarının bedenlerini denizden çıkarabilmek için savaş verdi. Geriye keder dolu fotoğraflar kaldı. Geminin enkazı geçtiğimiz ay ancak çıkarıldı.

Tam 3 yıl önce, 16 Nisan 2014'te MV Sewol adındaki feribot korkunç bir kaza yaptı.

Kazanın kurbanları anısına Paengmok Limanı'na bırakılan eşyalar. Temmuz 2014.

Güney Kore'de bulunan Incheon ve Jeju şehirleri arasında alabora oldu.

Geminin batışından üç gün sonra, hükumet görevlileri Paengmok Limanı'nı denetlerken. 19 Nisan 2014.

476 yolcu taşımaktaydı.

Kederli aileler, başkanlık sarayının yakınında, 76 gün sonra protesto çadırlarını bölgenin sakinlerine ve destekçilere teşekkür etmek için terk ederken. Devlet Başkanı Park Geun-hye'den hiçbir yanıt gelmedi. 5 Kasım 2014.

Bunlardan 304'ü hayatını kaybetti.

Faciadan yüz gün sonra, açlık grevinin onuncu gününde, 20 bin kişi; kurbanların yasını tutmak ve onları anmak için Belediye Binası yakınlarındaki Seoul Plaza'da toplandı. 24 Temmuz 2014.

Neredeyse tamamı lise öğrencisiydi.

Çiçekler, hediyeler ve anılarla dolu notlar, Danwon Lisesi'nde öğrencilerin sıralarına dizildi. (Boş masalar hayatta kalan öğrencilere ait.) 25 Mart 2015.

325 öğrenciden yalnızca 75'i kurtulabildi.

BuzzFeed'in haberine göre; Jindo Spor Salonu, 7 ay boyunca kayıp yolcuların yakınlarına barınak oldu. Yolcuların cansız bedenleri birer birer çıkarıldı, o kadar vahim bir durumdaydı ki aileler, çocuklarının bedenleri bulunduğunda birbirlerini tebrik ediyorlardı. Bir ebeveyn, facianın boyutunu tarif ederken 25 dakikada bir cenaze yapıldığını söyledi. 

Kayıp bedenlerin arayışı Kasım ayında sonlandırıldı. Bulunamayan 9 cesedin batık gemide esir kaldığı düşünülüyor.

Sewol kurbanı Ahn Ju-hyun'un annesi, oğlunun küllerinin bulunduğu camdan sandığa dayanarak sessizce ağlıyor. 26 Mart 2016.

Bu facia Güney Kore'de bir skandala yol açtı.

Kurbanların fotoğrafları karşısında duygularına hakim olamayan acılı bir anne. 2 Nisan 2015.

Kaptan ve mürettebat cinayetten hüküm yedi ve hükumet ağır eleştiriler aldı.

Kurbanlardan Kim Si-yeon'un annesi, Yoon Kyung-hee ve kız kardeşi Kim Ee-yeon, iki günlük protesto yürüyüşü başlamadan birbirlerinden destek alıyor. 4 Nisan 2015.

Facianın özel bir soruşturması olması gerekirken hükumet araya girdi.

Açlık grevi yapan baba Kim Young-oh, kızının doğum günü anısına mumları üflüyor. Kızı Yu-mins, o gün 18'ini bitirecekti. 14 Ocak 2015.

9 kayıp insanın akrabaları 3 senedir batık geminin su altından çıkarılmasını bekliyordu.

Paengmok Limanı'ndaki deniz fenerinin üzerinden yıldızlar parlıyor, kurbanların aileleri buraya "bekleme deniz feneri" adını takmış. 30 Aralık 2016.

Plana göre gemi tam olarak yüzeye çıktığında en yakın limana taşınacak ve burada devrilmesinin sebebi ve kayıp bedenler araştırılacaktı.

İki adet yüzen platform, kaza yeri yakınlarında Sewol feribotunu yükseltiyor.

Gemi enkazı, 3 yıllık bekleyişin ardından geçtiğimiz ay çıkarıldı. 50 adet dalgıcın bulunduğu 450 kişilik ekip 140 metrelik geminin çıkarılmasına yardımcı oldu.

Geminin parçalanmaması için büyük uğraşlar verildi, çıkarılan gemi en yakın limana sevk edildi.

Burada gerekli incelemeler yapılacak.

Yıllar geçti belki, ancak bu gencecik çocuklardan geriye ailelerinin kalplerindeki ağır boşluk kaldı.

Kurbanlardan Oh Young-seok'un annesi Kwon Mi-hwa, kurbanların eşyaları sınıftan çıkarılırken kendini tutamayarak ağlıyor. 20 Ağustos 2016.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir