Görüş Bildir
Haberler
Güneş'in Kayıp Kardeşi Bulundu

Güneş'in Kayıp Kardeşi Bulundu

Ulaş
12.05.2014 - 17:22

Güneş'in Kayıp Kardeşi Bulundu

Gökbilimciler, 'Güneş'in kardeşi' olarak nitelendirdikleri yeni bir yıldız keşfetti. Yıldızın Güneşle aynı gaz ve toz bulutundan doğduğuna neredeyse emin olan araştırmacılar, yeni keşif sayesinde önemli bilgilere ulaşmayı amaçlıyor.

ABD'nin Texas Üniversitesi'nden Ivan Ramirez'in başını çektiği ekip, Güneş'in 'ilk kardeşini' tanımlamayı başardı. Dünya'dan 110 ışık yılı mesafede, Herkül takımyıldızında yer alan HD 162826 adı verilen yıldız, Güneş'in oluşumu ve Güneş Sistemi'nin nasıl yaşama olanak veren şartlara sahip olduğu hakkında önemli yeni bilgiler sunabilir.

The Astrophysical Journal dergisinin haziran sayısında yayımlanacak araştırmada, Güneş'ten yüzde 15 daha büyük olduğu belirtilen HD 162826, gece karanlığında Çalgı takımyıldızının en parlak yıldızı Vega'nın yanında görülebiliyor.

Ramirez, 'Nerede doğdumuzu bilmek istiyoruz... Eğer Güneş'in Samanyolu'nun hangi kısmında oluştuğunu anlayabilirsek, Güneş Sistemi'nin ilk zamanlarını daha iyi anlayabiliriz ve nasıl hayat bulduğumuz sorusuna ışık tutabiliriz' ifadesini kullandı.

Ramirez, Güneş'in keşfedilmeyi bekleyen kardeşlerinin hayat barındıran gezegenlere sahip olabileceğini belirterek, doğdukları yerlerde yaşanan şiddetli çarpışmaların Dünya'ya ilkel yaşamı taşıyan kozmik parçalar koparmış olabileceğini söyledi.

Dünya dışı yaşam için yeni adaylar

Ramirez ve ekibi, Güneş'in kardeşi olabileceği düşünülen toplam 30 yıldız inceledi. Yıldızlardan 23 tanesi McDonald Gözlemevi'nde bulunan Harlan J. Smith Teleskobu'yla; yedi tanesi de Şili'deki Las Campanas Gözlemevi'ndeki Clay Magellan Teleskobu'yla gözlemlendi. Tüm gözlemlerde yıldızların kimyasal yapısını anlamak amacıyla yüksek çözünürlüklü spektroskopi kullanıldı.

Rus araştırmacıların da destek verdiği araştırmada yıldızların yörüngeleri de dahil birçok faktörü gözden geçiren gökbilimciler, McDonald Gözlemevi tarafından 15 yıldan fazladır takip edilen HD 162826'yı Güneş'in kardeşi olduğunu tespit etti.

Ramirez, 'Gaia' adlı çalışmada elde ettikleri verilerle Güneş'in yeni kardeşlerini bulmak için araştırmalara devam edeceklerini belirtti. Güneş'in doğduğu yıldız kümesinin aradan geçen 4.5 milyar yılda dağıldığını belirten Ramiez, burada oluşan yıldızların Samanyolu'nun dört bir yanında konumlandığını ifade etti.

Gökbilimciler, Gaia benzeri her yeni araştırmada inceleyebilecekleri yıldız sayısının 10 bin artacağını tahmin ediyor. Ramirez kimyasal özellikler başta olmak üzere belli faktörlerin kendilerini doğru hedeflere yönlendireceğini belirtti.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/gun...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın