Gün İçerisinde Sıkça Tekrarlanan Bu 6 Alışkanlıktan Vazgeçerek Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlayabilirsiniz!

0PAYLAŞIM

Söz konusu 'dünyayı kurtarma' olduğu zaman, hepimiz harekete geçmemiz ve problemleri çözmemiz gerektiğini hissederiz.

1. İçerisinde plastik parçacıklar bulunan diş macunları kullanmak

Bazı diş macunu markaları, normal diş fırçalarının ulaşamayacağı zor noktalara ulaşabilen temizlik partiküllerine sahiptir. Ancak bu boncuklar polietilenden yapılmıştır ve balık yumurtalarına benzerler. Bu parçacıklar okyanusa ulaştıklarında, birçok deniz hayvanı tarafından yenerek sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Sadece hayvanları değil aynı zamanda insan sağlığını da tehlikeye atıyorlar. Diş etlerimize sıkışıyorlar ve enfeksiyona yol açacak bakteriler için adeta bir yuva oluşturuyorlar.

Bundan kaçınmak için, diş macunu satın alırken bileşenler listesine dikkatli bir şekilde bakın.

2. Dolabınızda gereğinden fazla kıyafet olması

Tabii modayı takip etmekten vazgeçmeniz gerekmiyor ancak bilinçli alışveriş güzel bir başlangıç olacaktır. Üretim sürecinde sürdürülebilirliğe yatırım yapan bazı markalar da var, bu yüzden kıyafet satın almadan önce o markaları da araştırabilirsiniz.

3. Elektronik aletleri bekleme moduna almak

Elektronik aletleri beklemede bırakmanın yararlı bir tarafı yoktur. Çünkü bu sürede güç kullanımı oldukça fazladır. Kapsamlı düşünecek olursak, bekleme modu dünyanın karbondioksit emisyonunun %1'ini temsil ediyor. Bireysel düşünecek olursak da elektrik faturamızın %8'lik kısmını temsil ediyor. Bu nedenle en iyisi fişi çekmektir.

4. Hediye paketlerini ve kağıtlarını yeniden kullanmak yerine atmak

Maalesef bu güzelim paketlerin ve kağıtların birçoğu geri dönüşüme müsait ürünler değiller. İçerisinde bulunan maddeler ve plastik parçalar nedeniyle başka bir şeye dönüştürülmeleri mümkün olmuyor. Bu nedenle alternatif olarak bu paket ve kağıtları yeniden kullanabiliriz. Ayrıca okul defterlerinin kaplanması, origami ve çekmece içlerinin kaplanması gibi amaçlarla da kullanılabilirler. Ayrıca hediye verirken kumaşları, eski gazete sayfalarını veya kahverengi kağıt paketleri tercih edebilirsiniz.

5. Floresan lambaları kapatmak

Tuhaf görünse de, gün içerisinde bu lambaları defalarca kez açıp kapatmak yerine açık bırakmak daha iyidir. Çünkü bu lambaların ömrü genellikle açıldığı sürelerle ölçülür. Açıldığı zaman enerji tüketiminin arttığı düşünülünce, eğer bir odaya gün içerisinde birçok kez girip çıkıyorsanız lambayı açık bırakmak her seferinde kapatmaktan daha iyidir.

6. Yağı lavaboya dökmek

Ne yaparsanız yapın sakın yağı lavaboya dökmeyin. Bu yağlar suya bulaşır ve temizlenmesi oldukça zordur. Aynı şekilde bu yağı klozete dökmek de boruların tıkanmasına neden olduğu için sakıncalıdır. 

Yapabileceğiniz şey yaşadığınız bölgede yağ atıkları konusunda yapılan bir çalışma olup olmadığını öğrenmek. Bazı yerlerde yağların geri dönüşümü konusunda çalışmalar yapılıyor.

Daha sürdürülebilir bir yaşam, daha güzel yarınlar ve güzel ülkem için doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esennnnnnn

Kaliteli bir içerik.Teşekkür ederiz.Ayrıca Teknolojik eşyalarımı sürekli bekleme moduna alıyordum.Artık kapatmaya başlayacağım☺️

Görüş Bildir