Gece Kuşları Buraya! Tüm Uğraşlarınıza Rağmen Uyuyamıyorsanız Sebebi Bunlardan Biri Olabilir

9PAYLAŞIM

Zihinsel ve fiziksel sağlığımızın yenilenmesi için en önemli şeylerden biri de uykudur. Vücudumuz için gereken miktarda uyuyamadığımızda ise yaşam kalitemiz azalır ve sağlık sorunlarıyla karşılaşırız. Peki uykusuzluğun nedenleri neler olabilir? Türk Nöroloji Derneği' nden senin için derledik.

1. Uykusuzluk eğilimi

Stresli olduğunuz dönemlerde diğer kişilere göre daha kolay uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Uykusuzluk geliştirmeye yatkın olduğunuzu ve bu durumun çok da uzun sürmeyeceğini bilmeniz, uykusuzluk problemi ile baş etmenizde size fayda sağlar.

2. Kalıcı stres

Aile içinde yaşanan sorunlar, ciddi bir hastalığı olan aile bireyi, sevmediğiniz bir iş veya iş hayatınızda yaşadığınız sıkıntılar uyku problemi yaratabilir. Stresinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz daha iyi bir uyku için faydalı olabilir.

3. Uyarıcılar

Özellikle kafein içeren uyarıcılar uykuya dalmanızı etkilemese de uyku kalitenizi düşürür. Uykuya dalmanızı etkileyen bir diğer faktör de nikotindir. Nikotin uyanık tutar. Sigara içen kişiler, içmeyenlere nazaran bu konuda daha çok sıkıntı çekerler. Ayrıca kullandığınız alerji, astım ve soğuk algınlığı ilaçlarının içerdiği uyarıcılar da uykusuzluk problemi yaratabilir.

4. Alkol

Yatmadan önce içtiğiniz bir bardak şarabın uykuya dalmanızı kolaylaştıracağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak alkollü içecekler her ne kadar çabuk uyumanızı sağlasa da uyku kalitenizi düşürür. Gece boyunca belirli aralıklarla uyanırsınız ve bu da sağlıklı bir uyku uyumanızı engeller.

5. Çalışma saatleri

Çalışma saatleriniz sürekli değişiyorsa uyku problemine sahip olmanız daha olasıdır. Ayrıca gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde çalışanlar da bu gruba dahildir. Hafta sonlarında da uyuma saatlerinizi değiştirmemeniz oldukça önemlidir. Bu, vücudunuzu belirli zamanlarda uyumaya ve diğer zamanlarda uyanık kalmaya programlamaya yardımcı olur. Bir rutine sahip olmanız, uykusuzluk yaşamamanız için faydalıdır.

6. Egzersiz

Dinlenmenin ve sakin bir yaşam tarzının uykusuzluk problemiyle karşılaşmamak için doğru şeyler olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında, çok az egzersiz yapan ya da hiç egzersiz yapmayan kişilerde geceleri uykuya dalma güçlüğü görülür. Düzenli yapılan egzersizler ise daha iyi bir uykuyu beraberinde getirir. Egzersiz yapmak için en iyi zaman öğleden sonrasıdır ancak yatma vaktinizde egzersiz yapmamanız önerilir. Kalp hızınızın yavaşlaması için yatma vaktiniz ile yapacağınız egzersiz arasında en az iki saat bırakın.

7. Uyku hapları

Uyku haplarını doktorunuzun kontrolünde kullanmalısınız. Bazı uyku hapları her gün kullanıldığında birkaç hafta sonra etkisini kaybeder ve işe yaramaz hale gelir. Diğer yandan eğer aniden kullanmayı bırakırsanız, uykunuz bir süre için daha da kötü hale gelebilir. Doktor kontrolünde kullandığınız uyku haplarını, yine doktor kontrolünde bırakmalısınız.

8. Ortam sesleri

Yatak odanızın mümkün olduğunca sessiz olması daha iyi bir uyku için önemli faktörlerden biridir.Evinize yakın yerden geçen arabalar veya uçaklar, odanızda bulunan televizyon ve diğer sesler sizi uyandırmasa da uyku kalitenizi bozabilir.

9. Işık

Yatak odanız ne kadar karanlık olursa o kadar kaliteli bir uykunuz olur. Aksi takdirde ışık, gözleriniz kapalı olsa dahi gözlerinize ulaşır ve uykunuzu dağıtabilir. Odanızı karanlık tutmak içinse gölgelik veya kalın perdeler son derece kullanışlı olabilir. 

Tüm gece kesintisiz olarak uyuduğunuzu düşündüğünüz halde yorgun hissediyorsanız ya da uykuya dalmada problem çekiyorsanız tüm bu saydıklarımızı gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Sizin iyi bir uyku için önerileriniz neler ? Yorumlara bekliyoruz.

Bu içerik de dikkatinizi çekebilir:

''Uykusuzluk Bir Hastalık Değil, Tercihtir'' Diyenler İçin 10 GİF - onedio.com
''Uykusuzluk Bir Hastalık Değil, Tercihtir'' Diyenler İçin 10 GİF - onedio.com

Bu içerik de dikkatinizi çekebilir:

Uykusuz Her Gece! İnsomnia Testine Göre Ne Kadar Uykusuzsun? - onedio.com
Uykusuz Her Gece! İnsomnia Testine Göre Ne Kadar Uykusuzsun? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
grapejuice

9'da 7 yaptım!

blacklivesmatter

Gürültücü komşu gibisi var mı :D

bookworm

#1 Uykusuzluk eğilimi... gerçekten çok mantıklı.

abarisa

İşsizlik aq işsizlik😣

Görüş Bildir