Görüş Bildir
Haberler
Google, Twitter ve Apple FBI'ya Karşı

Google, Twitter ve Apple FBI'ya Karşı

Batuhan
19.02.2016 - 10:21 Son Güncelleme: 19.02.2016 - 14:01

Apple, Aralık ayında San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren saldırgana ait iPhone'un kilidinin açılması için FBI'dan gelen talebi geri çevirdi. Mahkeme bu sabah Apple'a 3 gün süre tanırken, firma, gizlilik haklarını ihlal edeceği gerekçesiyle şifreyi kırmayı reddediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

FBI, geçen yılın Aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurdu. Apple'dan yapılan açıklamada, şifrenin çözülmesinin dünya genelindeki bütün iPhone telefonları ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceği belirtildi.

Açıklamada, Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (İOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir 'arka kapı' oluşturacağını ifade etti.

Cook, FBI'ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini fakat bunun garantisinin olmadığını aktararak arka kapının dünya üzerindeki tüm iPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşmak için kullanılabileceğini savundu.

Google'dan da destek

Google'dan da destek

Apple’ın bir terör soruştuması için şifrenin çözülmesini isteyen FBI’ya karşı ABD çapında tartışma yaratan bu tavrına, Googlu’ın CEO’su Sundar Pichai de tam destek verdi. Pichai, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, telefon şifrelerinin kırılması için şirketleri zorlamanın, kullanıcıların gizliliğini ihlal edebileceğini ifade etti. Kolluk kuvvetleri ve araştırma birimlerinin terörizmle savaştığını ve bunu kabul ettiğini belirten Pichai, Google olarak ‘geçerli yasal koşullar’ ilkesi altında bilgi paylaştıklarını belirtip “Ancak bu durum, bir şirketten kullanıcının ürününü şifresini kırmasını istemekten tamamen farklı. Çok kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Müşterilerimizin güvenliğini tehlikeye atacak'

'Müşterilerimizin güvenliğini tehlikeye atacak'

Apple web sitesinden de bir mesaj yayınlayarak, 'ABD hükümetinin bizden istediği müşterilerimizin güvenliğini tehlikeye atacaktır' açıklamasını yaptı.

Tim Cook'a Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'den de destek geldi.

Dorsey, 'Tim Cook'un yanındayız' tweetini attı.

Daha önce Apple'ın, FBI'ın San Bernardino soruşturması kapsamında istediği bilgileri, gerekli mahkeme emirlerini sunduktan sonra ABD hükümetine teslim ettiğini hatırlatan Cook, son talebi özgürlük ve bağımsızlık haklarının bir ihlali olarak tanımladı.

FBI Direktörü James Comey, geçen hafta ABD Kongresine yaptığı açıklamada, FBI'ın Faruk'a ait olduğunu düşündüğü iPhone model telefonun şifresini henüz kıramadığını ve içindeki bilgilere ulaşamadığını açıklamıştı.

Bunun üzerine, ABD'nin Los Angeles şehrinde bir yargıç, Apple'ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması konusunda karar vermişti.

Apple, AA, Reuters

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
160
21
8
5
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
barzonidas

ahahah bizim burda olsa direk paralelci diye içeri alırlardı

yokbeolmmm

Apple , Google , Microsoft , Samsung , Twitter Facebook bunlar başlı başına bir ülke zaten :) Zorla hiç bir şey yaptıramazsın bu dünya şirketlerine :)

Ömer Çetin

sen öyle san.. istesinler analarını bile ...

rick

Gerçekten bizim ülkemizde böyle bi durum olsa, örneğin; bir patlama olsa ve pkk'lı birinin telefonuna erişim istense ve söz konusu bizim firmamız bunu gizlil... Devamını Gör