Google Analizi: Kısıtlama ve Yasaklar Şehirlerdeki Hayatı Nasıl Etkiledi?

 > 
9PAYLAŞIM

Google, kullanıcılarının akıllı telefonlarından gelen konum bildirme verilerine dayanan bir analizin sonuçlarını yayınladı. 131 ülkeden toplanan veriler, koronavirüs salgını nedeniyle insanların toplu ulaşım araçlarını kullanma, mağaza, market, kafe ve restoran gibi mekanlara gitme oranlarındaki değişiklikleri gösteriyor.

VOA'nın aktardığına göre bu verilerin, İtalya ve İspanya gibi salgının Çin’den sonra en ağır seyrettiği ülkelerde, gönüllü karantina ve sosyal mesafe uygulamalarının ne oranda etkili olduğunun yetkililerce takip edilebilmesine yardımcı olması hedefleniyor.

Google yetkilileri ayrıca kullanıcılarıyla ilgili toplanan bu bilgileri, daha önce de olduğu gibi kişisel gizlilik haklarının ihlal edildiği yönünde bir algı oluşmasını önlemek amacıyla sadece yetkililerle değil, halka açık olarak paylaşma kararı aldıklarını aktardı.

Bireylerin kurallara ne kadar uyduğu gözlemleniyor

19 Şubat ile 29 Mart tarihleri arasındaki verileri içeren çalışmada, salgına karşı alınan önlemlerin ve resmi kısıtlamaların kentlerdeki hareket azalmasına ne oranda etki ettiği yansıtılıyor.

Avrupa ve Asya ülkeleri arasındaki fark dikkat çekiyor

Elde edilen verilere göre, İtalya ve İspanya’da insanların mağazalara ve eğlence mekanlarına gitme oranı yüzde 94 oranında düştü.

Resmi bir kararla sokağa çıkma yasağı kararı alınmayan ya da yetkililerin kısıtlamalar konusunda esnek davrandığı Japonya ve İsveç gibi ülkelerde bu oran yüzde 25’lerde kaldı. 

Salgına karşı önlem olarak testleri arttırma konusunda en hızlı davranan ve salgının büyümesinin önüne geçmede de başarılı olan Güney Kore’deyse, mekanlara ve mağazalara gitme oranındaki düşüş yüzde 19 olarak belirlendi.

Peki Türkiye'de neler değişti?

Google verilerine göre Türkiye'de restoran, kafe, müze, kütüphane ve sinema gibi yerlerdeki yoğunluk yüzde 75 azaldı.

Market ve eczane gibi yerlere gidenlerin sayısı yüzde 39 azaldı.

Park, plaj, ormanlık alanlar gibi yerlere gidenlerin sayısı yüzde 58 azaldı.

Toplu ulaşım duraklarında yoğunluk ve hareketlilik yüzde 79 azaldı.

İş yerinden çalışanların oranında yüzde 45’lik bir düşüş görüldü.

Evde kalanların oranı ise yüzde 17 artış gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir