Görüş Bildir
Haberler
Golyat (Calut) Kimdir? Yalnız Kurt Dizisinde Geçen Golyat Nedir, Tarihte Var mı? Golyat Gerçekte Var mı?

Golyat (Calut) Kimdir? Yalnız Kurt Dizisinde Geçen Golyat Nedir, Tarihte Var mı? Golyat Gerçekte Var mı?

Müge Kakşi
28.01.2022 - 23:06

ATV ekranlarının beklenen dizisi Yalnız Kurt bu akşam televizyon ekranlarında izleyici karşısına çıktı. Yaratıcısı Osman Sınav olan Yalnız Kurt dizisinin yönetmen koltuğunda M. Çağatay Tosun otururken dizinin senaryosunu ise Murat Koca ve Alper Erze kaleme alıyor. Birbirinden başarılı oyuncuların yer aldığı dizide bazı isimler sıkça geçerken izleyiciler bu isimleri araştırmaya başladı. En çok duyulan isimlerden biri de Golyat veya Calut oldu. Peki Golyat (Calut) kimdir? Golyat'ın tarihteki yeri ne? Golyat gerçekte var mı? Calut nedir? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni yıla yeni dizilerle başlayan kanallardan biri de ATV oldu. ATV'nin uzun zamandır tanıtımını yaptığı dizi Yalnız Kurt bu akşam izleyicilerle buluştu. Dizinin konusu şimdiden ilgi çekerken dizide geçen bazı isimler merak konusu oldu. Bu isimlerden biri de Golyat (Calut) oldu. Peki Golyat (Calut) kimdir, nedir? Golyat gerçekte var mı? İşte detaylar...

Golyat Kimdir? Golyat veya Calut Tarihte Var mı?

Golyat Kimdir? Golyat veya Calut Tarihte Var mı?

Câlût ya da Golyat MÖ 11. yüzyılda yaşadığına inanılan ve Eski Ahit ve Kur'an'da bahsi geçen savaşçı dev. İsrail Krallığı'nın gelecekteki hükümdarı Davud peygamber ile yaptığı ve kaybettiği düello ile bilinir.

Bakara Sûresi'nde (249-251) Davud ve Câlût'dan kısaca bahsedilir. Câlût'un kafir bir kavimden olduğu, Davud tarafından öldürüldüğü ve Allah'ın Davud'a hükümdarlık bahşettiği söylenir.

Câlût'un boyu tarih boyunca çeşitli yazar ve çevirmenler tarafından gitgide büyütülmekle birlikte; eldeki en eski belgeler olan Ölü Deniz Tomarları'nda, 1. yüzyıl tarihçilerinden Josephus'un kayıtlarında ve 4. yüzyıl Septuaginta'sında (Yunanca Eski Ahit) '4 dirsek (kübit) ve bir karış (span)' olarak verilir. Yaklaşık olarak 2 metreye denk gelen bu boy günümüz standartlarına göre devasa olmamakla birlikte Câlût çağdaşlarından yaklaşık %30 daha uzundu. Daha sonraki dönem belgelerde 6 dirsek ve 1 karış olduğundan bahsedilir ki bu da yaklaşık 3 metreye denk gelir.

Golyat Nedir?

Golyat Nedir?

Golyat, harita üzerinde ülkelerin sınırlarını değiştiren, ülkeleri küçük parçalara bölen, hükümetleri darbeyle devirip kendi yandaşı kukla hükümetler kuran, ekonomik tetikçilikyapan, etnik ayrımcılığı körükleyip iç karışıklıklar çıkaran, Allah adıyla insanları ağına düşürüp aldatan, terör örgütleri ve cemaatler kuran, var olan mevcut terör örgütlerini kendi amaçları doğrultusunda taşeron olarak kullanan küresel emperyal bir güçtür.

Yahudi ve Hristiyan Kaynaklarda Golyat

Yahudi ve Hristiyan Kaynaklarda Golyat

Tanah ve Eski Ahit'e göre Antik Filistin şehri Gat'tandır.

1. Samuel 17 bölümüne göre Antik Filistinliler, İsrail Kralı Şaul (İslam'da Tâlût) ile savaş halindeydiler ve Câlût her gün İsrail askerlerini düelloya davet ediyordu. Sadece Davud Câlût'un karşısına çıkmaya cesaret edebildi ve onu sapanıyla yendi. Yenilmez savaşçılarını kaybeden Filistinlilerin cesareti kırıldı ve savaşı bırakarak kaçtılar. Devin kolları kesilerek tapınağa konuldu.

Câlût'u yenen Davud'un halk tarafından çok sevilmesi, adına maniler dizilmesi Kral Şaul'u endişelendirmeye başladı (1. Samuel, 18). Halkın Davud'u kral yapmak istediğini düşünmeye başladı ve onu öldürmeye karar verdi. Davud Şaul'dan kaçarken Câlût'un kılıcını yanına aldı (1. Samuel 21: 1-9).

Tanah ve Eski Ahit'teki bir başka bölümde (2. Samuel 21: 18-22) Beytüllahimli Yareoregim'in oğlu Elhanan'ın Câlût'u öldürdüğü söylenir. Akademisyenler bunun bir elle kopyalama hatası olabileceği düşünür,zira paralel başka bir bölümde 'Elhanan, Gatlı Golyat'ın kardeşi Lahmi'yi öldürdü,' denir.(1. Tarihler 20:5)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın