Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gölge Yapmayan Gökdelen Tasarlanabilir mi?

Anasayfa > Gündem

Yüksek katlı yapıların sokakların ve çevresindeki binaların gün ışığından daha fazla faydalanmasını sağlaması nasıl mümkün olur?

Amerikalı mimarlık ofisi NBBJ, sokaklarda yürürken adeta üzerinize çöken gökdelenlerin güneş ışığını engellememesi için tasarımda yeni bir yöntem geliştirdi.

Yüksek katlı yapıların sokağa gelen ışığı engelleyerek gölge oluşturmaması için ortaya atılan tasarım fikrinde, karşılıklı konumlanmış kulelerin yansıtıcı cepheleri sayesinde bir gökdelene düşen günışığı diğer gökdeleni aydınlatabiliyor. NBBJ'nin hesaplarına göre sonuçta her iki bina da %60 daha fazla gün ışığından faydalanabiliyor. Yansıtıcı paneller aynı zamanda sokakların aydınlanmasını da sağlıyor.

İlk olarak Londra için hayata geçirilen bu tasarımda ilerleyen zamanlarda yüksek katlı yapıların yoğunlukta olduğu kentsel alanlar için de kullanılabilir. Ancak Londra'nın iklim şartlarına ve yapı tasarımına göre biçimlenen bu fikir farklı iklimlerde ve yapılar için çeşitlendirilebilir.

Bahar Bayhan | Arkitera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

http://galeri.uludagsozluk.com/r/bokum-gibi-olmu%C5%9F-i%C5%9Fte-zaman-t%C3%BCneli-216985/